«Հայաստանը դատապարտված է լավ հարաբերություններ ունենալ թե՛ Ռուսաստանի, թե՛ Եվրամիության հետ»
«Հայաստանն էլ ոչ մի դեպքում չպետք է միանա Մաքսային միությանը, հատկապես այն դեպքում, որ Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցներ են կիրառվում»,-լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԺ պատգամավոր, ԱԳ նախկին նախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը:
Ըստ նրա՝ Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը կօգնի միայն Եվրամիությունը, ոչ թե Եվրասիական տնտեսական միությունը և Մաքսային Միությունը:
«Մաքսային միությանը միանալու հայտարարությունից անցել է ուղիղ մեկ տարի, այս ընթացքում լրիվ այլ քաղաքական իրավիճակ է: Հայաստանը կարող է մանևրել ու չմիանալ մի միության, որի նկատմամբ ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ են են կիրառում»,-ընդգծեց նա:
Արզումանյանի դիտարկմամբ՝ Եվրամիության կողմից առաջարկվող տնտեսական համակարգն ավելի հարմար ու արդիական է.«Հայաստանը դատապարտված է լավ հարաբերություններ ունենալ թե՛ Ռուսաստանի, թե՛ Եվրամիության, թե՛ ԱՄՆ-ի, թե՛ Չինաստանի և Ճապոնիայի հետ»:

Оппозиционный депутат: Армения должна сманеврировать и отказаться от вступления в Таможенный союз
Армения ни в коем случае не должна вступать в Таможенный союз, в особенности на фоне применяемых в отношении России санкций. Об этом заявил сегодня на встрече с журналистами бывший глава МИД Армении, депутат Национального Собрания РА Александр Арзуманян.
По словам оппозиционера, развитию экономики Армении будет способствовать лишь Евросоюз, а не Евразийский экономический союз или Таможенный союз.
«После заявления о вступлении в Таможенный союз прошел год, за этот период сложилась совершенно другая политическая ситуация. Армения может сманеврировать и не присоединяться к ТС, в отношении участника которого США и ЕС ввели санкции», – сказал парламентарий.
А. Арзуманян также считает, что предлагаемая Евросоюзом экономическая система более удобная и современная.
«Армения обречена на хорошие отношения как с Россией, так и с ЕС, США, Китаем и Японией», – добавил депутат.