Մեհդի Փեզեշքի. Իրանի ազարիաբնակ նահանգները՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի պանթյուրքական քաղաքականության թիրախում
13:15 03/09/2014
«Իրանի իշխանությունների հակազդեցության շնորհիվ պանթուրքիզմի ազդեցությունը չեզոքացվում է»,-այդ մասին նշված է ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության կայքում թողարկված հոդվածում:
Քաղաքական հարցերով իրանցի փորձագետ Մեհդի Փեզեշքին հոդվածում նախ անդրադառնում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի հարաբերությունների պատմությանը, նշելով, որ Թուրքիան ժամանակին աջակցել է Ադրբեջանի Ազգային ճակատ կուսակցությանը, նախկին նախագահ Էլիչեբեյի՝ նախագահ դառնալու գործին:
Անդրադառնալով թուրք-ադրբեջանական ներկայիս հարաբերություններին՝ իրանցի փորձագետը նշում է, որ Էրդողանի կառավարման ժամանակաշրջանում մշտապես խրախուսվել են պանթյուրքիզմն ու ազգայնականությունը, օրինակ բերելով Իրաքի մասնատման հարցում Անկարայի վարած ներկայիս քաղաքականությունը:
«Պանթյուրքական քաղաքականությունը Ադրբեջանի և Թուրքիայի օրակարգում առկա կարևոր հարցերից մեկն է. Իրանի ազարիաբնակ նահանգները ժամանակ առ ժամանակ հայտնվում են պանթյուրքական քաղաքականության թիրախում, սակայն իրանցի ազարիների ուշիմության և Իրանի իշխանությունների հակազդեցության շնորհիվ պանթուրքիզմի ազդեցությունը չեզոքացվում է»,-նշում է Մեհդի Փեզեշքին:
Իրանցի փորձագետի գնահատմամբ՝ Հայոց ցեղասպանության և Լեռնային Ղարաբաղի հարցում Հայաստանի և Թուրքիայի, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա լարված հարաբերությունները նշանակալի ազդեցություն ունեն Բաքվի և Անկարայի ռազմավարական հարաբերությունների ձևավորման վրա:
Հոդվածի հեղինակը, հիշատակելով Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի՝ «Մեկ ազգ, երկու պետություն» տեսությունը, հռետորական հարց է հղում, թե ներկայում այդ գաղափարը դեռևս գործուն ազդեցություն ունի՞ երկկողմ հարաբերություններում:
Իրանին կրկին մասնատման վտանգ է սպառնում. Արևմտյան Ատրպատականը՝ «Անկախ Քուրդիստանի» կազմում

Населенные азари провинции Ирана – цель пантюркистской политики Азербайджана и Турции. Статья иранского эксперта
15:20 03/09/2014
Благодаря противодействию властей Ирана влияние пантюркизма нейтрализуется. Об этом говорится в статье, опубликованной на сайте иранского информагентства «ФАРС».
В статье иранский эксперт по политическим вопросам Мехди Пезешки обратился к истории турецко-азербайджанских отношений, отметив, что Турция когда-то оказывала содействие партии Народного фронта Азербайджана с тем, чтобы бывший президент Абульфаз Эльчибей был избран главой государства.
Комментируя нынешний уровень отношений между Турцией и Азербайджаном, иранский эксперт подчеркнул, что в период пребывания Реджепа Тайипа Эрдогана в должности премьер-министра идеи пантюркизма и национализма всегда поощрялись. В качестве примера он указал на нынешнюю политику Анкары в вопросе разделения Ирака.
«Политика пантюркизма является одним из главных вопросов в повестке Азербайджана и Турции. Провинции Ирана, населенные азари, время от времени оказываются мишенью пантюркистской политики, но благодаря дальновидности иранских азари и противодействию властей Ирана влияние пантюркизма нейтрализуется», – пишет эксперт.
По мнению Мехди Пезешки, напряженные отношения Армении с Турцией и Азербайджаном в вопросе Геноцида армян и карабахской проблемы оказывают серьезное влияние на формирование стратегических отношений между Баку и Анкарой.
Упоминая теорию покойного президента Азербайджана Гейдара Алиева об отношениях с Турцией «Одна нация, два государства», автор статьи задается риторическим вопросом, оказывает ли сейчас эта идея эффективное воздействие на двусторонние отношения.