Վարչապետի մասնակցությամբ բացվել է «Արմենիա էքսպո 2014» առևտրաարդյունաբերական ցուցահանդեսը
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի մասնակցությամբ «Երևան-էքսպո» ցուցասրահում բացվել է «Արմենիա էքսպո 2014» ամենամյա տարածաշրջանային ունիվերսալ առևտրաարդյունաբերական ցուցահանդեսը:
Հայաստանի կառավարության և անձամբ իր անունից ողջունելով ներկաներին ցուցահանդեսի բացման կապակցությամբ՝ Հովիկ Աբրահամյանը նշել է. «Նմանօրինակ ցուցահանդեսների կազմակերպումը ես դիտում եմ որպես գործնական կապերի հաստատման և Հայաստանը միջազգային տնտեսական շուկաներում ներկայացնելու լավագույն հարթակ: Հատկապես կարևորում եմ դրանց նպաստը մրցակցային դաշտի ձևավորման գործընթացում»: Այս մասին հայտնում է կառավարության լրատվության ծառայությունը:
«Արմենիա Էքսպո» ցուցահանդեսն արդեն իր ուրույն տեղն է զբաղեցրել միջազգային ցուցահանդեսների շարքում՝ շահագրգիռ կողմերի միջև ապահովելով համագործակցության բարձր արդյունավետություն:
Վարչապետն առանձնակի կարևորել է ցուցահանդեսի անցկացմանը զուգընթաց քննարկումների կազմակերպումը, ինչը եզակի հնարավորություն է ստեղծում հայրենական և արտերկրից ժամանած մասնակիցների համար համագործակցության նոր եզրեր գտնելու և հեռանկարներ նախանշելու առումով:
Վարչապետը հույս է հայտնել, որ միջոցառման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կվերածվեն երկարաժամկետ և փոխշահավետ գործնական համագործակցության:
«Մեր ապագա հաջողություններն ուղղակիորեն կապված են տնտեսության ակտիվացման հետ և համոզված եմ, որ նման նախաձեռնությունները տալիս են իրենց արդյունքները: Նման ցուցահանդեսները նպաստում են նաև գործարար կապերի հաստատմանը»,- լրագրողների հետ զրույցում նշել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Այնուհետև վարչապետը շրջել է տաղավարներով, ծանոթացել ներկայացված արտադրատեսականուն, ցուցադրված տեխնոլոգիաներին և ինովացիոն համակարգերին:
Ցուցահանդեսին մասնակցում են հայրենական և արտասահմանյան 70-ից ավելի ընկերություններ, որոնք ներկայացնում են Վրաստանը, Ռուսաստանը, Իրանը, Թուրքիան, Լեհաստանը և այլն:

Armenia EXPO 2014 opens in Yerevan
Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan attended the opening of Armenia EXPO 2014 regional trade and industrial exhibition at the Yerevan Expo exhibition hall, the press service of the government reported.
Welcoming the guests on behalf of the Armenian government and himself, the Premier stated in part, “I view events like this as the best platform for striking new business ties and presenting our country on the international marketplace. I especially hail the contribution made to the process of shaping a sound competitive field. Having a unique place of its own within the family of international exhibitions, Armenia EXPO has achieved high productivity in terms of boosting cooperation between the participants.”
The Prime Minister stressed the importance of holding parallel discussions that can provide a unique opportunity for local and foreign participants to find new ways and schemes of cooperation. Hovik Abrahamyan expressed the hope that the agreements reached during the event will turn into long-term and mutually beneficial business ties.
“Our future success is directly related to the activation of the economy and I am confident that this type of initiatives may be conducive to good results in this respect. Expositions can also promote business linkages," the head of government noted addressing media representatives.
The Prime Minister toured the stands, observing the products, technologies and innovation systems on display at the exposition.
Armenia EXPO 2014 is attended by some 70 domestic and foreign companies from Georgia, Russia, Iran, Turkey, Poland and other countries.