Սիրիայում շարունակվում են ականներ պայթել, դիպուկահարներ են կրակում, իսկ այնտեղ ապրող հայերը նույն վիճակում են, ինչ այդ երկրի մյուս բնակիչները:
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի Մերձավոր և Միջին Արևելքի հայ համայնքների վարչության պետ Լուսինե Ստեփանյանն ասաց, որ իրավիճակը չի փոխվել և անկանխատեսելի է:
Անդրադառնալով քեսաբահայերի՝ իրենց տներ վերադարձին, նա նշեց, որ մեծ աշխատանքներ են տարվել և դեռ շարունակվում են. «Այն, ինչ տեղի էր ունեցել մարտի 21-ի գիշերը, դրանից հետո բնակավայրերն արագ վերականգնել հնարավոր չէր: Բայց կյանքը կամաց-կամաց բնականոն հունի մեջ է ընկնում»:
Լուսինե Ստեփանյանը հավելեց, որ Հայաստանում դեռ մի քանի քեսաբահայ ընտանիք է մնացել:
Ինչ վերաբերում է մյուս հայաշատ քաղաքներին, նրա խոսքով, Հալեպում ջրի և էլեկտրաներեգիայի խնդիր միշտ կա, պարբերաբար վերականգնվում է և օրվա որոշակի ժամանակահատվում լինում է:
«Նույն վիճակում էլ Դամասկոսն ու մյուս բնակավայրերն են: Վերջերս էլ Դամասկոսում պայթյուններ են եղել, բարեբախտաբար հայեր չեն տուժել: Ամբողջ Սիրիայում հայերի վիճակը կապված է ընդհանուր վիճակից»,- ասաց նա:
Լուսինե Ստեփանյանը, պատախանելով հարցին, թե դպրոցներն ու մանկապարտեզները գործում են, ասաց, որ ուսումնական տարին իրենց մոտ դեռ չի մեկնարկել, բայց անցած տարին մինչև վերջին օրն աշխատել են:
Հարցին՝ քանի՞ հայ կա Սիրիայում և քանիսն են եկել Հայաստան, Սփյուռքի Մերձավոր և Միջին Արևելքի հայ համայնքների վարչության պետը պատասխանեց, որ Սիրայում մնացած հայերի թիվը հստակ չէ, հաշվառում չի կատարվել, բայց իրենց տեղեկություններով՝ 40-45 հազար հայ դեռ կա: Սիրիայից Հայաստան տեղափոխվածներին թիվն այս պահին 12 հազար է:

Жизнь в сирийском Кесабе потихоньку входит в нормальное русло. Интервью с представителем Миндиаспоры Армении
В Сирии продолжаются взрывы снарядов и обстрелы снайперов, а проживающие в этой стране армяне находятся в том же положении, что и остальные жители Сирии. Как сообщила в беседе с корреспондентом Panorama.am глава Управления армянских общин Ближнего и Среднего Востока Миндиаспоры Армении Лусине Степанян, ситуация в Сирии остается непредсказуемой.
Что же касается вопроса возвращения в свои дома армян сирийского Кесаба, она отметила, что в этом направлении велись и ведутся серьезные работы: «После произошедшего в ночь на 21 марта в сирийском Кесабе невозможно быстро восстановить этот населенный пункт. Но жизнь потихоньку входит в нормальное русло».
Лусине Степанян добавила, что в настоящее время в Армении остаются несколько семей из Кесаба.
«Положение армян в Сирии зависит от общей ситуации в этой стране», – указала она.
По словам главы Управления армянских общин Ближнего и Среднего Востока Миндиаспоры Армении, по имеющимся у них сведениям, в Сирии в настоящее время остаются 40-45 тыс. армян. Число сирийских армян, перебравшихся в Армению, составляет 12 тысяч.
Напомним, в Сирии с марта 2011 года продолжается противостояние властей и оппозиции. Согласно последним оценкам Организации Объединенных Наций, число жертв гражданской войны в Сирии с начала вооруженного конфликта к концу апреля текущего года превысило 191 тыс. человек. При этом в ООН признают, что истинное число жертв конфликта может быть больше. Продолжает расти и число сирийских беженцев: по оценкам ООН, их число достигло 2,3 млн. человек, а около 6,5 млн. вынуждены были переселиться внутри страны.