Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանությունը քրեականացնող օրենքի հեռանկարի, ինչպես նաև վերջին ադրբեջանական սադրանքների մասին Panorama.am-ը զրուցել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր, հայոց ցեղասպանությունը քրեականացնող օրինագծի առաջարկի հեղինակ Ֆրանսուա Ռոշեբլուանի հետ:
- Պարոն Ռոշեբլուան, Դուք Ֆրանսիայում հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձևի հեղինակն եք և առաջամարտիկը: Ի՞նչ քայլեր են նախատեսվում այս ուղղությամբ, մասնավորապես 2015-ին՝ հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ:
- Նախ և առաջ ես հպարտ եմ, որ եղել եմ Ֆրանսիայի կողմից 2001թ.-ի հունվարին ընդունված Ցեղասպանության ճանաչման օրենքի զեկուցողը: Սա փոխհատուցմանն ուղղված հիմնարար քայլ էր, որը դրսևորում է մեր համերաշխությունը հայ ժողովրդի հետ: Այնուհետև, ինչպես Դուք նշում եք, ես ամբողջությամբ ներգրավված եմ եղել նաև Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքի նախապատրաստման և քննարկման աշխատանքներում: Հայտնի է, որ Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը մերժեց այս օրենքը. այն մերժվեց այնպիսի մի փաստարկի հիման վրա, որի հետ ես անձամբ համաձայն չեմ, սակայն որը, փորձագետների համոզմամբ, շատ դժվար է վիճարկել: Ֆրանսիայի Նախագահը հանձն է առել վերսկսել այս հարցի քննությունը: Սակայն ես տեսնում եմ, որ նա մինչ այժմ կոնկրետ նախաձեռնություն չի կարողացել առաջարկել, ինչը զարմանալի չէ: Սա վկայում է այն մասին, որ այս գործը բավականին նուրբ է: Ես առաջարկել էի, որ ժխտողականության դեմ պայքարում մենք հարցը ձևակերպենք որքան հնարավոր է լայն կտրվածքով և որ քրեականացումը վերաբերի ո՛չ միայն Հայոց ցեղասպանության, այլ բոլոր ցեղասպանությունների ժխտման դեպքերին ընդհանրապես: Մի գուցե Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի հիշատակումը առիթ հանդիսանա այս գաղափարը նորից բարձրաձայնելու համար:
- Ընդհանրապես ցեղասպանությունը ճանաչած երկրների համար ո՞րը պետք է լինի այդ գործընթացի հաջորդ փուլը: Ինչպե՞ս կարելի է անցում կատարել դեպի Թուրքիայից փոխհատուցումների պահանջման փուլ և ի՞նչ պետք է անի միջազգային հանրությունն այս ուղղությամբ:
-Դուք ըստ էության հարցնում եք, թե ինչպես միջազգային հանրությունը, որը առաջնորդվում է հայոց ցեղասպանությունը այս կամ այն կերպ ճանաչած երկրների կողմից, կարող է ստիպել Թուրքիային փոխհատուցել այն, ինչն ինքը պարտավոր է փոխհատուցել հայ ժողովրդին, որի բնաջնջումը նա կազմակերպել է մեկ դար առաջ: Ես նախ և առաջ կարծում եմ, որ Թուրքիան պետք է մեկընդմիշտ ընդունի իր ողջ պատասխանատվությունը: Այդ առումով վարչապետ Էրդողանի ներողությունը երկիմաստ և ոչ բավարար ժեստ է: Թուրք մտավորականները, որոնք խիզախորեն փորձում են իրենց երկրում բարձրաձայնել այս հարցը և այն հասարակական քննարկման դնել, մեծ ռիսկի են դիմում: Այս առումով առաջին քայլը, որը պետք է ձեռնարկվի, դա իրենց սատարելն է` փորձելով հնարավորինս պաշտպանել նրանց ճնշումներից և հետապնդումներից: Երկրորդ, պետք է շարունակել բոլոր համապատասխան միջազգային հարթակներում կրկնել հետևյալ պարզ փաստարկը - Թուրքիան տնտեսապես շատ զարգացած երկիր է և ունի մեծ ազգի ամբիցիաներ: Իսկ ոչ մի մեծ ազգ չի կարող ապրել անցյալում իրականացրած հանցագործության ժառանգության բեռը կրելով: Դա իր և ուրիշների հանդեպ հարգանքի հարց է: Անձամբ ինձ համար դա մշտական մտահոգության հարց է ամեն անգամ, երբ ես մասնակցում եմ օրինակ Ստրասբուրգում ԵԽ խորհրդարանական վեհաժողովի գործունեությանը:
- Le Monde-ում վերջերս հրապարակված Ձեր հոդվածում Դուք կոչ եք անում միջազգային հանրությանը ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը, ինչպես նաև հայտնում եք Ձեր մտահոգությունը շփման գծում ադրբեջանական սադրանքների, Ադրբեջանի կողմից վարվող ատելության քարոզչության և ռազմատենչ հռետորաբանության վերաբերյալ: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի վերջին սադրանքները սահմանի վրա: Ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն այս երևույթները չեզոքացնելու համար, և ինչպե՞ս կարող է միջազգային հանրության կողմից ԼՂՀ ճանաչումը նպաստել դրանց չեզոքացմանը:
- Արդեն 20 տարի է անցել այն օրվանից, երբ հրադադարը ժամանակավորապես կասեցրեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը: Շփման գծում խաղաղությունն այդպես էլ լիովին չի հաստատվել, սակայն հրադադարի խախտման վերջին դեպքերը վկայում են ադրբեջանական սադրանքների սաստկացման մասին և ստիպում են մտածել, որ այս սադրանքները այլևս պատահական դեպքեր չեն, այլ ադրբեջանական բանակի և նրա ղեկավարների կողմից ծրագրված թեստեր են, որոնց նպատակն է ստուգել Լեռնային Ղարաբաղի զորքերի դիմադրության մակարդակը: Այս դեպքերը իսկապես է՛լ ավելի են ուժեղացնում իմ մտահոգությունները: Դրանք պետք է խստորեն դատապարտվեն: Դժբախտաբար, Սիրիայում և Իրաքում տեղի ունեցող ողբերգական իրադարձությունները շեղում են միջազգային հանրության ուշադրությունը Հարավային կովկասից: Այդ իսկ պատճառով Լեռնային Ղարաբաղի բարեկամները պետք է բազմապատկեն իրենց զգոնությունն ու իրենց աջակցությունը: Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունն ունի ինքնիշխան պետության այն բոլոր չափանիշները, որոնք սահմնանված են միջազգային իրավունքով. այն ունի տարածք, ժողովուրդ, կայուն պետական կառույցներ, որոնք, դեռ ավելին` համապատասխանում են ժողովրդավարության միջազգային չափանիշներին: ԼՂՀ ճանաչումը կլինի քաղաքական ողջախոհության դրսևորում և միևնույն ժամանակ այն կնպաստի կայունության ապահովմանը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար, որը, ինչպես և բոլոր ժողովուրդները, ունի խաղաղ և անվտանգ կյանքի իրավունք: Լեռնային Ղարաբաղի ընկերների խումբը, որը ես պատիվ ունեմ ղեկավարել, նպատակ ունի Ֆրանսիայում ներկայացնել այս երկրի իրականությունը և ավելի մեծ աջակցություն ապահովել նրա համար: Սա հեշտ խնդիր չէ, այն պահանջում է մեծ հաստատակամություն և հետևողականություն, քանի որ հակառակորդ կողմի քարոզչությունը ունի հսկայական միջոցներ ազդելու հասարակական կարծիքի և քաղաքական գործիչների վրա:

Francois Rochebloine: Recognition of Nagorno Karabakh Republic will ensure greater stability for people of Nagorno Karabakh
15:02 09/09/2014
On the issue of criminalizing the denial of the Armenian Genocide in France as well as on the recent Azerbaijani provocations on the border with Nagorno Karabakh Panorama.am has spoken to the member of the National Assembly of France, author and the initiator of the Armenian Genocide Resolution in France, Mr. Francois Rochebloine.
- Mr. Rochebloine, you have been the author and the promoter of the law criminalizing the denial of the Armenian Genocide in France. What new steps are to be taken in this regard, particularly on the eve of the 100th anniversary of the Armenian Genocide in 2015?
- First of all I am proud to have been the reporter of the law passed in January 2001 by which France publicly recognized the Armenian Genocide of 1915. This was a fundamental act of reparation which demonstrated our solidarity with the Armenian people.
Then, as you mentioned, I was also directly involved in drafting and discussing the law that criminalizes the denial of the Armenian Genocide. As we know the Constitutional Council of France has repealed that law; it based its decision on argument which I personally disagree with, but which according to experts is very hard to dispute. The President of France has pledged to resume the examination of this question but so far hasn’t come up with a specific initiative, which is not surprising. This comes to prove that this is a very delicate matter.
I have proposed that in our fight against denialism we present the question in the broadest way possible so that the criminalization refers not only to the Armenian Genocide but equally to all the genocides. The commemoration of the 100th anniversary of the Armenian Genocide may serve as a good occasion for raising this issue once again.
- For countries like France which have recognized the Armenian Genocide, what should the next phase of this process be? How can a shift be made towards the phase of demanding reparations from Turkey and what should the international community do in this regard?
- Your question in fact asks how the international community, led mostly by countries which have, one way or another, recognized the Armenian Genocide, can force Turkey to make the reparations that it owes to the Armenian people, whose extermination it organized a century ago.
Well, first of all I think Turkey has once and for all to accept its total responsibility. In this regard the condolence sent by Prime Minister Erdogan is an ambiguous and insufficient gesture. The Turkish intellectuals who courageously try to raise this question in their country and generate a public discussion on this issue are facing a major risk. In this regard the first step to be taken is to support them and try to protect them from pressure and persecutions.
Second, we must continuously repeat from all the international platforms the following simple message – Turkey is a very developed country economically and has big ambitions. No big nation can live carrying the burden of such a grave crime committed in the past. This is a question of respect towards oneself and others. For me personally this is a constant question of concern when I participate for instance in the activities of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe in Strasbourg.
- In the article recently published in Le Monde you call for the international recognition of the Nagorno Karabakh Republic; you also express your concern about Azeri provocations on the line of contact, Azerbaijan’s anti-Armenian propaganda and war rhetoric. Could you comment on the latest Azeri agression on the Nagorno Karabakh border? What steps must be taken to counter these actions of Azerbaijan and how can the recognition of the NKR by the international community mitigate these threats?
- It has been 20 years already since the ceasefire put a temporary stop to the Nagorno Karabakh conflict. To this day peace has not yet been completely established on the line of contact, however the latest intensification of ceasefire breaches comes to prove that the Azeri provocations are not random acts but are tests programmed by the Azerbaijani army and its leaders with the purpose of testing the resistance of the Nagorno Karabakh defence forces. These instances furthermore reinforce my concerns. They must be harshly condemned. Unfortunately the tragic events in Syria and Iraq divert the attention of the international community from the South Caucasus. For this reason the friends of Nagorno Karabakh must multiply their vigilance and their support.
The Nagorno Karabakh Republic is a sovereign state with all the characteristics of the state defined by the international law. It has territory, population, stable state institutions and above all, also corresponds to international standards of democracy. The recognition of the Nagorno Karabakh Republic will be an expression of political lucidity and at the same time it will ensure greater stability for the people of Nagorno Karabakh which as all nations has the right to peaceful and secure existence.
The Circle of the Friends of Nagorno Karabakh that I have the honour to preside aims to present the realities of this country in France and to ensure greater support for it. This is a challenging task; it requires great consistency and perseverance, as the adverse propaganda affects the public opinion and the politicians.
Related interviews:
British MP Steven Pound: Azerbaijan is a failed state
Caroline Cox: Azerbaijan was aggressor in war; Karabakh can never accept Azerbaijan’s sovereignty!
MEP Charles Tannock: War over Nagorno Karabakh would have global consequences; greater efforts are needed to secure peace
Bernard Coulie: Surrendering any territories to Azerbaijan is nonsense!
Khatchik Der Ghougassian: We must move from Genocide Recognition policy towards struggle for Reparation
Otto Luchterhandt: Azerbaijan’s position to use force against Karabakh is contrary to international law
Gérard-François Dumont: Neglecting historical facts makes solution of Karabakh conflict even harder