Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանությունը քրեականացնող օրենքի հեռանկարի, ինչպես նաև վերջին ադրբեջանական սադրանքների մասին Panorama.am-ը զրուցել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր, հայոց ցեղասպանությունը քրեականացնող օրինագծի առաջարկի հեղինակ Ֆրանսուա Ռոշեբլուանի հետ:
- Պարոն Ռոշեբլուան, Դուք Ֆրանսիայում հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձևի հեղինակն եք և առաջամարտիկը: Ի՞նչ քայլեր են նախատեսվում այս ուղղությամբ, մասնավորապես 2015-ին՝ հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ:
- Նախ և առաջ ես հպարտ եմ, որ եղել եմ Ֆրանսիայի կողմից 2001թ.-ի հունվարին ընդունված Ցեղասպանության ճանաչման օրենքի զեկուցողը: Սա փոխհատուցմանն ուղղված հիմնարար քայլ էր, որը դրսևորում է մեր համերաշխությունը հայ ժողովրդի հետ: Այնուհետև, ինչպես Դուք նշում եք, ես ամբողջությամբ ներգրավված եմ եղել նաև Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքի նախապատրաստման և քննարկման աշխատանքներում: Հայտնի է, որ Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը մերժեց այս օրենքը. այն մերժվեց այնպիսի մի փաստարկի հիման վրա, որի հետ ես անձամբ համաձայն չեմ, սակայն որը, փորձագետների համոզմամբ, շատ դժվար է վիճարկել: Ֆրանսիայի Նախագահը հանձն է առել վերսկսել այս հարցի քննությունը: Սակայն ես տեսնում եմ, որ նա մինչ այժմ կոնկրետ նախաձեռնություն չի կարողացել առաջարկել, ինչը զարմանալի չէ: Սա վկայում է այն մասին, որ այս գործը բավականին նուրբ է: Ես առաջարկել էի, որ ժխտողականության դեմ պայքարում մենք հարցը ձևակերպենք որքան հնարավոր է լայն կտրվածքով և որ քրեականացումը վերաբերի ո՛չ միայն Հայոց ցեղասպանության, այլ բոլոր ցեղասպանությունների ժխտման դեպքերին ընդհանրապես: Մի գուցե Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի հիշատակումը առիթ հանդիսանա այս գաղափարը նորից բարձրաձայնելու համար:
- Ընդհանրապես ցեղասպանությունը ճանաչած երկրների համար ո՞րը պետք է լինի այդ գործընթացի հաջորդ փուլը: Ինչպե՞ս կարելի է անցում կատարել դեպի Թուրքիայից փոխհատուցումների պահանջման փուլ և ի՞նչ պետք է անի միջազգային հանրությունն այս ուղղությամբ:
-Դուք ըստ էության հարցնում եք, թե ինչպես միջազգային հանրությունը, որը առաջնորդվում է հայոց ցեղասպանությունը այս կամ այն կերպ ճանաչած երկրների կողմից, կարող է ստիպել Թուրքիային փոխհատուցել այն, ինչն ինքը պարտավոր է փոխհատուցել հայ ժողովրդին, որի բնաջնջումը նա կազմակերպել է մեկ դար առաջ: Ես նախ և առաջ կարծում եմ, որ Թուրքիան պետք է մեկընդմիշտ ընդունի իր ողջ պատասխանատվությունը: Այդ առումով վարչապետ Էրդողանի ներողությունը երկիմաստ և ոչ բավարար ժեստ է: Թուրք մտավորականները, որոնք խիզախորեն փորձում են իրենց երկրում բարձրաձայնել այս հարցը և այն հասարակական քննարկման դնել, մեծ ռիսկի են դիմում: Այս առումով առաջին քայլը, որը պետք է ձեռնարկվի, դա իրենց սատարելն է` փորձելով հնարավորինս պաշտպանել նրանց ճնշումներից և հետապնդումներից: Երկրորդ, պետք է շարունակել բոլոր համապատասխան միջազգային հարթակներում կրկնել հետևյալ պարզ փաստարկը - Թուրքիան տնտեսապես շատ զարգացած երկիր է և ունի մեծ ազգի ամբիցիաներ: Իսկ ոչ մի մեծ ազգ չի կարող ապրել անցյալում իրականացրած հանցագործության ժառանգության բեռը կրելով: Դա իր և ուրիշների հանդեպ հարգանքի հարց է: Անձամբ ինձ համար դա մշտական մտահոգության հարց է ամեն անգամ, երբ ես մասնակցում եմ օրինակ Ստրասբուրգում ԵԽ խորհրդարանական վեհաժողովի գործունեությանը:
- Le Monde-ում վերջերս հրապարակված Ձեր հոդվածում Դուք կոչ եք անում միջազգային հանրությանը ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը, ինչպես նաև հայտնում եք Ձեր մտահոգությունը շփման գծում ադրբեջանական սադրանքների, Ադրբեջանի կողմից վարվող ատելության քարոզչության և ռազմատենչ հռետորաբանության վերաբերյալ: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի վերջին սադրանքները սահմանի վրա: Ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն այս երևույթները չեզոքացնելու համար, և ինչպե՞ս կարող է միջազգային հանրության կողմից ԼՂՀ ճանաչումը նպաստել դրանց չեզոքացմանը:
- Արդեն 20 տարի է անցել այն օրվանից, երբ հրադադարը ժամանակավորապես կասեցրեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը: Շփման գծում խաղաղությունն այդպես էլ լիովին չի հաստատվել, սակայն հրադադարի խախտման վերջին դեպքերը վկայում են ադրբեջանական սադրանքների սաստկացման մասին և ստիպում են մտածել, որ այս սադրանքները այլևս պատահական դեպքեր չեն, այլ ադրբեջանական բանակի և նրա ղեկավարների կողմից ծրագրված թեստեր են, որոնց նպատակն է ստուգել Լեռնային Ղարաբաղի զորքերի դիմադրության մակարդակը: Այս դեպքերը իսկապես է՛լ ավելի են ուժեղացնում իմ մտահոգությունները: Դրանք պետք է խստորեն դատապարտվեն: Դժբախտաբար, Սիրիայում և Իրաքում տեղի ունեցող ողբերգական իրադարձությունները շեղում են միջազգային հանրության ուշադրությունը Հարավային կովկասից: Այդ իսկ պատճառով Լեռնային Ղարաբաղի բարեկամները պետք է բազմապատկեն իրենց զգոնությունն ու իրենց աջակցությունը: Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունն ունի ինքնիշխան պետության այն բոլոր չափանիշները, որոնք սահմնանված են միջազգային իրավունքով. այն ունի տարածք, ժողովուրդ, կայուն պետական կառույցներ, որոնք, դեռ ավելին` համապատասխանում են ժողովրդավարության միջազգային չափանիշներին: ԼՂՀ ճանաչումը կլինի քաղաքական ողջախոհության դրսևորում և միևնույն ժամանակ այն կնպաստի կայունության ապահովմանը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար, որը, ինչպես և բոլոր ժողովուրդները, ունի խաղաղ և անվտանգ կյանքի իրավունք: Լեռնային Ղարաբաղի ընկերների խումբը, որը ես պատիվ ունեմ ղեկավարել, նպատակ ունի Ֆրանսիայում ներկայացնել այս երկրի իրականությունը և ավելի մեծ աջակցություն ապահովել նրա համար: Սա հեշտ խնդիր չէ, այն պահանջում է մեծ հաստատակամություն և հետևողականություն, քանի որ հակառակորդ կողմի քարոզչությունը ունի հսկայական միջոցներ ազդելու հասարակական կարծիքի և քաղաքական գործիչների վրա:

Международное сообщество должно признать НКР, где все соответствует нормам демократии. Интервью с Франсуа Рошблуаном
Перспективы принятия Францией закона о криминализации отрицания факта Геноцида армян в Османской империи 1915 года, а также последние провокации азербайджанской стороны прокомментировал в интервью Panorama.am депутат Национального Собрания Французской Республики, автор предложения касательно законопроекта, криминализирующего отрицание Геноцида армян, Франсуа Рошблуан.
– Вы являетесь автором законопроекта, криминализирующего во Франции отрицание Геноцида армян. Какие шаги планируются в этом направлении, в частности в 2015 году, по случаю 100-й годовщины Геноцида армян?
– Прежде всего, я горд, что был докладчиком закона о признании Геноцида армян, принятого Францией в январе 2001 года. Это стало фундаментальным шагом, направленным на компенсацию, проявлением нашей солидарности с армянским народом. Затем, как Вы отметили, я был полностью вовлечен в работы по подготовке и обсуждению закона, криминализирующего отрицание Геноцида армян. Известно, что Конституционный совет Франции отклонил данный закон: он был отклонен на основании аргумента, с которым я лично не согласен, но который очень трудно оспорить. Президент Франции взялся за возобновление исследования данного вопроса. Однако я вижу, что он до сих пор не сумел предложить конкретной инициативы, что неудивительно. Это свидетельствует о том, что речь идет о деликатном деле. Я предложил, чтобы в борьбе с отрицанием мы сформулировали вопрос в максимально широком разрезе, и чтобы криминализация относилась не только к Геноциду армян, но и к случаям отрицания всех геноцидов в целом. Возможно, 100-я годовщина Геноцида армян послужит поводом, чтобы вновь озвучить эту идею.
– Каким должен быть следующий этап данного процесса для стран, признавших Геноцид армян? Как можно совершить переход к этапу требования у Турции компенсаций, и что должно предпринять международное сообщество в этом направлении?
– Вы по сути спрашиваете, как международное сообщество, которое возглавляется тем или иным образом признавшими Геноцид странами, может заставить Турцию компенсировать то, что эта страна должна возместить армянскому народу, уничтожение которого она организовала столетие назад. Я прежде всего считаю, что Турция должна раз и навсегда признать всю свою ответственность. В этом смысле извинения Эрдогана (имеется в виду заявление, которое распространил в апреле с.г., в преддверии 99-й годовщины Геноцида армян, премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган, в настоящее время занимающий пост президента этой страны. – Примеч. ред.) – двусмысленный и неудовлетворительный жест. Представители турецкой интеллигенции, смело пытающиеся озвучить этот вопрос в своей стране и вынести его на общественное обсуждение, подвергают себя большому риску. В этом плане первым шагом, который следует предпринять, является поддержка этих людей, необходимо попытаться по возможности защитить их от давления и преследований. Во-вторых, необходимо продолжать на всех международных площадках повторять следующий простой аргумент: Турция – экономически очень развития страна с амбициями великого народа, однако ни один такой народ не может жить с унаследованным бременем совершенного в прошлом преступления, это вопрос самоуважения и уважения к другим. Лично для меня этот вопрос является предметом постоянного беспокойства, например, каждый раз, когда я участвую в работе ПАСЕ в Страсбурге.
– В опубликованной недавно в Le Monde Вашей статье содержится призыв к международному сообществу признать независимость Нагорно-Карабахской Республики, а также выражается обеспокоенность касательно азербайджанских провокаций на линии соприкосновения, осуществляемой Баку пропагандой ненависти и озвучиваемой воинственной риторикой. Как Вы прокомментируете недавние провокации Азербайджана на границе? Какие шаги должны быть предприняты для ликвидации подобных явлений, и каким образом этому может способствовать международное признание НКР?
– Прошло уже двадцать лет с тех пор, как режим перемирия временно прекратил карабахский конфликт. Пока мир на линии соприкосновения так полностью и не установлен, однако недавние случаи нарушения режима прекращения огня свидетельствуют об усилении провокаций с азербайджанской стороны и заставляют думать о том, что эти провокации – уже не случайные инциденты, а запланированные азербайджанской армией и ее руководством тесты, цель которых – проверить уровень противостояния войск Нагорного Карабаха. Эти инциденты еще более усиливают мою обеспокоенность и заслуживают строгого осуждения. К сожалению, трагические события в Сирии и Ираке отвлекали внимание мирового сообщества от Южного Кавказа. По этой причине друзья Нагорного Карабаха должны усилить бдительность и содействие. Нагорно-Карабахская Республика имеет все критерии суверенного государства, которые установлены международным правом. Она имеет территорию, народ, стабильные государственные структуры, которые еще и соответствуют международным нормам демократии. Признание НКР будет проявлением политического благоразумия и вместе с тем будет способствовать обеспечению стабильности для народа Нагорного Карабаха, который, как и все народы, имеет право на мирную и безопасную жизнь. Группа друзей Нагорного Карабаха, которую я имею честь возглавлять, ставит целью представить действительность этой страны во Франции и обеспечить для нее серьезное содействие. Это непростая задача, которая требует решимости и последовательности, поскольку пропаганда, которую осуществляет противник, имеет колоссальные средства воздействия на общественное мнение и политических деятелей.