««Որոտանի» գործարքը դեռևս բանակցությունների փուլում է»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը` ավելացնելով, որ բանակցությունները ՀՀ կառավարության և տվյալ մասնավոր ձեռնարկության միջև են ընթանում:
«Մենք լիովին սատարում ենք և լիահույս ենք, որ այս գործարքը բարեհաջող ավարտին կհասցվի ի ուրախություն երկու կողմերի»,- հավելեց նա:
Հիշեցնենք, որ անցած տարվա նոյեմբերին հայ-ամերիկյան կառավարական հանձնաժողովի նիստի արդյունքներով որոշում կայացվեց «Որոտան կասկադ ՀԷԿ» ՓԲԸ-ն ամերիկյան «Քոնթուր գլոբալ հիդրոկասկադ» ընկերությանը վաճառելու մասին: Գործարքի գին նշվեց 180 մլն. դոլարը: Ամերիկյան այս ընկերությունն առաջիկա 6 տարիներին ստանձնել է պարտավորություն ներդնելու շուրջ 70 մլն դոլար հիդրոկայանների համալիրի արդիականացման և վերանորոգման գործում:

The Vorotan Hydro Cascade deal is at the stage of negotiations, U.S. Ambassador to Armenia John Heffern told a briefing on Thursday, adding that the negotiations are between the Armenian government and the private company.
“We are absolutely supportive and hopeful that the deal will be finalized successfully,” the Ambassador stressed.
The Armenian government, Vorotan Cascade of Hydroelectric Power Plants CJSC and CG Solutions Global Holding Company LLC signed an estate sale and purchase agreement on January 29, 2014.