«Gallup International Association». Հայաստանում քաղաքացիների 90%-ը վստահում է բանակին
Հայաստանում քաղաքացիների 90%-ը վստահում է հայկական բանակին, ինչը վստահության շատ բարձր ցուցանիշ է: Այս մասին ներկայացնելով «Երազախաբ Ադրբեջանը» թեմայով հարցման արդյունքները, այսօր կայացած ասուլիսում նշեց «Gallup International Association» ընկերության ներկայացուցչության տնօրեն Արամ Նավասարդյանը:
Բանախոսն ասաց, որ այս տարվա օգոստոսի վերջին և հուլիսի սկզբին հայ-ադրբեջանական սահմանային բախումներից հետո անցկացված հարցումների արդյունքները շատ տպավորիչ են: Հարցին, թե արդյոք վստա՞հ են, որ հայկական զինված ուժերը կկարողանան արժանի հակահարված տալ Ադրբեջանի ագրեսիային, քաղաքացիների 56%-ը նշել է, որ լիովին վստահ է, 34%-ը ավելի շուտ վստահ է:
«Ընդհանուր ունենք 90% վստահություն մեր բանակի հանդեպ, ինչը շատ բարձր ցուցանիշ է: 5%-ը նշել է, որ ավելի շուտ վստահ չէ, 2%-ը նշել է, որ ընդհանրապես վստահ չէ, 3%-ը դժվարացել է պատասխանել հարցին: Արդյունքները բավական ոգևորիչ էին: Իհարկե, մեզ համար սպասելի էր, սակայն երբ թվերով ես տեսնում, շատ տպավորիչ է այդ վստահության տոկոսը»,- ընդգծեց Ա. Նավասարդյանը:
Քաղաքացիները պատասխանել են նաև հարցին, թե որոնք են մեր պետության առջև կանգնած ամենակարևոր խնդիրները: 40%-ը նշել է պատերազմական իրավիճակը, 35%՝ գործազրկությունը, 33%՝ արտագաղթը, 20%՝ գնաճը, 18%՝ տնտեսական վատ իրավիճակը, 17%՝ աղքատությունը և այլն: Ա. Նավասարդյանն ասաց, որ պատասխանների ընդհանուր գումարը 100%-ից ավելին է, ինչը նշանակում է, որ քաղաքացիները միանգամից նշել են մի քանի խնդիրներ:
Մեկ այլ հարցին, թե ինչո՞վ են պայմանավորված Ադրբեջանի քայլերը, 24%-ը պատասխանել է, քանզի Ադրբեջանը պարտվում է բանակցային գործընթացում, փորձում է հրահրել նոր ռազմական կոնֆլիկտ, 24%-ը կարծում է, որ այդ ամենը Ադրբեջանին թելադրվում է արտաքին ուժերի կողմից, 18%-ն ասել է, որ Ադրբեջանն այդկերպ փորձում է քողարկել ներքին խնդիրները, իսկ 13%-ը ենթադրել է, թե Ադրբեջանը պարզապես օգտվում է ՀՀ ներքաղաքական իրավիճակից, իսկ 12%-ը ասել է, թե դա պայմանավորված է Ռուսաստանից և այլ երկրներից չափից շատ սպառազինություն գնելով:
Բանախոսը ներկայացրեց, թե ինչ մեթոդաբանությամբ է իրականացվել հետազոտությունը: Նրա խոսքով՝ հետազոտությունն անցկացվել է օգոստոսի 8-17-ն ընկած ժամանակահատվածում, հարցումներն իրականացվել են «դեմ առ դեմ» մեթոդով: Հարցվածների ընդհանուր թիվը 1067 է, հետազոտության ընտրանքային սխալը ±3%: Կիրառվել է բազմաստիճան քվոտային ընտրանք, որի առաջնային միավորներն են բնակավայրերը, ընտրվել են ՀՀ վարչատարածքային բոլոր միավորներից համամասնորեն՝ 10 մարզերում և Երևանի բոլոր համայնքներում, ՀՀ բնակչության բաշխմանը համամասնորեն՝ Երևանում 33% և մարզերում՝ 67%:

В Армении 90% граждан доверяют армии и уверены в ее способности ответить на агрессию Азербайджана. Данные Gallup
15:50 12/09/2014
По итогам проведенного в Армении организацией «Gallup International Association» исследования выяснилось, что 90% граждан доверяет Армянской армии, а это очень высокий показатель. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил директор представительства «Gallup International Association» Арам Навасардян, представляя результаты опроса на тему «Заблуждающийся Азербайджан».
По словам А. Навасардяна, исследование было проведено в период с 8 по 17 августа в 10 областях Армении и во всех административных районах Еревана (пропорциональное распределение населения – 33% в столице и 67% в марзах); опрос проводился методом «с глазу на глаз». Число опрошенных составило 1067 человек, погрешность исследования составляет ±3%.
Он подчеркнул, что результаты опросы, проведенного на фоне обострения ситуации на границе действительно впечатляют. Так, 56% респондентов в ответ на вопрос, уверены ли они в том, что армянские вооруженные силы сумеют дать достойный отпор агрессии Азербайджана, заявили, что абсолютно уверены; 34% опрошенных сказали, что больше уверены, нежели сомневаются; 5% сказали, что скорее не уверены; лишь 2% выразили неуверенность, а 3% затруднились ответить.
«В целом у нас 90%-ное доверие к армии, что является очень высоким показателем. Результаты довольно воодушевляющие. Конечно, это был ожидаемый результат, но когда все это видишь в цифрах, это очень впечатляет – такой высокий процент доверия», – сказал А. Навасардян.
Что касается вопроса о причинах агрессии Азербайджана, то 24% опрошенных указали на поражение Баку в переговорном процессе, подчеркнув, что тем самым соседняя страна пытается спровоцировать новый военный конфликт; 24% считают, что подобные действия продиктованы внешними силами; 18% респондентов отметили, что таким образом Азербайджан пытается скрыть внутренние проблемы. 13% опрошенных предположили, что Баку просто пользуется внутриполитическим положением в Армении, а 12% отметили, что это обусловлено чрезмерным вооружением со стороны России и других стран.
Граждане ответили также на вопрос о том, каковы самые главные проблемы, с которыми столкнулась Армения. 40% респондентов указали на военную ситуацию, 35% – безработицу, 33% – эмиграцию, 20% – инфляцию, 18% – плохую экономическую ситуацию, 17% – бедность и т.д. А. Навасардян отметил, что общее число ответов превысило 100%, а это означает, что граждане указали на несколько проблем сразу.