Սերժ Սարգսյան. Լինելով երիտասարդ պետություն՝ Հայաստանը շարունակում է իր ուրույն տեղն ունենալ գիտական աշխարհում
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայում մասնակցել է Հայաստանի ազգային հերոս, ակադեմիկոս Վիկտոր Համբարձումյանի անվան միջազգային գիտական մրցանակի հանձնման հանդիսավոր արարողությանը: Երկրի ղեկավարը շնորհավորել է մրցանակի արժանացած գիտնականներին և հանձնել մրցանակները:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույնի խոսքը Վիկտոր Համբարձումյանի միջազգային մրցանակի հանձնման հանդիսավոր արարողության ժամանակ
«Վիկտոր Համբարձումյանի միջազգային մրցանակի մեծարգո՛ հաղթողներ,
Ահա արդեն երրորդ անգամն է, որ Հայաստանի գիտական աշխարհն իր մասին բարձրաձայնում է աշխարհի խոշորագույն գիտական մրցանակներից մեկի` Վիկտոր Համբարձումյանի անվան միջազգային մրցանակի հանձնման հանդիսավոր արարողությամբ: Արդեն երրորդ անգամն է, որ մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում խոշորագույն գիտնականների: Յուրաքանչյուր հայաստանցու համար ամենամեծ զգացողություններից է, երբ նա իր երկրով հպարտանալու ծանրակշիռ առիթներ ունի: Ակնհայտ է, որ երկրի զարգացման կարևորագույն չափորոշիչներ են ստեղծագործական արդյունքները, համարձակ նախաձեռնությունները, մտքի թռիչքը: Այսպիսի առիթներ են տալիս գիտությունը, արվեստը, ստեղծագործական աշխատանքը: Իհարկե, կան նաև այլ հանգամանքներ:
Սահմանելով Վիկտոր Համբարձումյանի անվան միջազգային մրցանակ՝ մենք լիովին գիտակցում էինք նրա հեղինակության կարևորությունը. բացի դրամական բաղադրիչից, մրցանակի արժեքն են նաև գիտական հանրության կողմից նրա ընդունումը, ճանաչված գիտնականների անունները, ովքեր կդառնան դափնեկիրներ և իրենց արժանի տեղը կգտնեն Վիկտոր Համբարձումյանի փառապանծ անվան կողքին: Մրցանակի արժեքը լիովին կախված է մրցանակակիրների գիտական մակարդակից. որքան բարձրակարգ գիտնականներ են շահում մրցանակը, այնքան աճում է նրա նկատմամբ վստահությունն ու նրա միջազգային վարկը: Ներկայացված աշխատանքների գիտական փորձաքննությունն ամբողջովին վստահված է միջազգային հանձնաժողովին, որի անդամներն են աշխարհահռչակ և, ակնհայտ է, միևնույն ժամանակ, խիստ անաչառ ու բծախնդիր գիտնականներ, որոնց որոշումից են կախված թե՛ տվյալ տարվա մրցանակակիրների ընտրությունը, թե՛ մրցանակի հեղինակության հետագա ամրապնդումը: Բավական է ասել, որ հանձնաժողովի անդամների թվում են Միջազգային աստղագիտական միության ներկայիս և նախորդ երկու նախագահները, Մեծ Բրիտանիայի Թագավորական ընկերության նախկին նախագահը և մի շարք ճանաչված այլ աստղագետներ:
Վիկտոր Համբարձումյանը գիտության իսկական նվիրյալ էր: Նրա հանճարին գումարվում էր անսպառ աշխատասիրությունը, և այդ երկուսի ներդաշնակ համակցությունն էր, որ մեր ազգը զարդարեց 20-րդ դարի խոշորագույն գիտնականներից մեկով: Նա ընդունում էր միայն բարձրակարգ գիտական աշխատանք և պահանջում էր թե՛ իրենից, թե՛ իր աշակերտներից ամենաբարձր արդյունքներ: Դրա շնորհիվ էր, որ Բյուրականի աստղադիտարանի փառքը կարճ ժամանակում տարածվեց ողջ աշխարհում, իսկ Հայաստանում կտրուկ վերելք ապրեցին ճշգրիտ գիտություններն ընդհանրապես:
Շատերը հարցնում են, թե այդ ինչպես է, որ աշխարհի մասշտաբներով փոքրիկ երկիր Հայաստանը սահմանել է այսպիսի խոշոր գիտական մրցանակ: Լինելով երիտասարդ պետություն՝ Հայաստանն ամենադժվարին պահերին էլ, ներկայումս էլ, շարունակում է կարևորել գիտության զարգացումը, շարունակում է իր ուրույն տեղն ունենալ գիտական աշխարհում: Այս ամենի հետ մեկտեղ մենք հասկանում ենք, որ դեռևս շատ անելիքներ կան մեր երկրում գիտնականի արդյունավետ աշխատանքն ու արժանավայել կյանքն ապահովելու, գիտական հիմնարկները ժամանակակից սարքավորումներով հագեցնելու, երիտասարդ կադրերի ներհոսք ապահովելու, և ընդհանրապես գիտության զարգացման ուղղությամբ մենք դեռևս շատ անելիքներ ունենք:
Վիկտոր Համբարձումյանի անվան միջազգային մրցանակի 2014թ. դափնեկիրներն են, ինչպես պարոն Մարտիրոսյանը նշեց, պրոֆեսոր Ֆելիքս Ահարոնյանը, պրոֆեսոր Իգոր Կարաչենցևը և պրոֆեսոր Բրենթ Թալին: Նրանք երեքն էլ աշխատում են ժամանակակից աստղագիտության ամենաառաջավոր ճակատում, երեքն էլ բազմաթիվ գիտական հայտնագործությունների հեղինակներ են:
Ներկայացված աշխատանքներն անցել են ամենախիստ և բծախնդիր գիտական փորձաքննություն և հանգամանորեն քննարկվել են միջազգային հանձնաժողովի կողմից: Հատկանշական է, որ երեք մրցանակակիրներն էլ որոշակի առնչություն ունեն հայկական աստղագիտության հետ. Ֆելիքս Ահարոնյանն իր գիտական մկրտությունը ստացել է Հայաստանում և բազմիցս հանդիպումներ ու գիտական քննարկումներ է ունեցել Վիկտոր Համբարձումյանի հետ: Իգոր Կարաչենցևը նույնպես իր գիտական գործունեությունը սկսել է Հայաստանում և Վիկտոր Համբարձումյանի աշակերտներից է: Բրենթ Թալին այն հազվագյուտ ամերիկյան գիտնականներից է, ով խորհրդային տարիներին այցելել է մեր երկիր, իսկ այսօրվա այցելության համար նա կտրելանցել է մեր մոլորակի գրեթե կեսը` Հավայան կղզիներից մինչև Հայաստան: Հուսով ենք, որ մրցանակները ստանալուց հետո էլ նրանք ավելի մեծ եռանդով կշարունակեն իրենց գիտական գործունեությունը՝ նպատակ ունենալով բարելավել աշխարհում կյանքը: Եթե գիտնականի նպատակը, գիտության նպատակն այս կարևորագույն խնդրի հետ չի համընկնում, ապա այդպիսի գիտությունը, թերևս, մարդկությանն այնքան էլ պետք չէ:

Армения и в самые трудные моменты, и сейчас продолжает придавать важное значение развитию науки. Речь президента С. Саргсяна
14:43 17/09/2014
Президент РА Серж Саргсян сегодня в Национальной академии наук Армении (НАН) принял участие в торжественной церемонии вручения международной научной премии имени национального героя Армении, академика Виктора Амбарцумяна.
Председатель комиссии по присуждению международной премии имени В. Амбарцумяна, президент НАН РА, академик Радик Мартиросян представил удостоившихся решением комиссии премии за 2014 год – Феликса Агароняна, Игоря Караченцева и Брента Тали.
Феликс Агаронян выдвинут Национальной академией Линче (Италия) за выдающийся вклад в сферу астрофизики высоких энергий и физики космических ускорителей и ведущую роль в разработке стереоскопической системы телескопов Черенкова. Игорь Караченцев и Брент Тали выдвинуты Специальной обсерваторией (Россия) за фундаментальный вклад в космологию локального космоса.
Председатель комиссии в своей речи отметил, что комиссия получила 7 выдвижений выдающихся ученых и научных групп на премию 2014 года: из Российской Федерации (2 заявки), США, Индии, Ирландии, Германии, Украины. Выбор вышеуказанных трех ученых был осуществлен на основе изучения всех представленных работ, а также мнений независимых рецензентов.
В ходе мероприятия президент Серж Саргсян поздравил удостоившихся премии ученых и вручил им премии и выступил с речью, которую приводит пресс-служба главы государства.
«Вот уже в третий раз научный мир Армении во всеуслышание заявляет о себе торжественной церемонией вручения одной из крупнейших международных научных премий – международной премии имени Виктора Амбарцумяна. Уже в третий раз мы воздаем дань уважения крупнейшим ученым. Одно из самых больших ощущений для каждого жителя Армении – иметь веский повод гордиться своей страной. Очевидно, что важнейшими критериями развития страны являются творческие результаты, смелые инициативы, полет мысли. Такие поводы дают наука, искусство, творческая работа. Конечно, есть и другие обстоятельства.
Учреждая международную премию имени Виктора Амбарцумяна, мы полностью осознавали важность ее авторитетности: кроме денежного компонента, ценностями премии являются также ее принятие научным сообществом, имена признанных ученых, которые станут лауреатами и найдут свое достойное место рядом с прославленным именем Виктора Амбарцумяна. Ценность премии полностью зависит от научного уровня лауреатов: чем выше класс ученых, которым присуждена премия, тем выше рост доверия к ней и ее международного рейтинга. Научная экспертиза представленных работ полностью доверена международной комиссии, члены которой – всемирно известные и, очевидно, одновременно крайне беспристрастные и педантичные ученые, от решения которых зависит и выбор обладателей премии данного года, и дальнейшее укрепление авторитета премии. Достаточно сказать, что в числе членов комиссии – нынешний и два бывших президента Международного астрономического союза, бывший председатель Королевского общества Великобритании и ряд других признанных астрономов.
Виктор Амбарцумян был настоящим преданным деятелем науки. К его гению прибавлялось неиссякаемое трудолюбие, и их гармоничное сплетение украсило нашу нацию одним из крупнейших ученых 20-го века. Он принимал только высококлассную научную работу и требовал как от себя, так и от своих учеников самых высоких результатов. Благодаря этому слава Бюраканской обсерватории за короткое время распространилась по всему миру, а в Армении резкий подъем пережили точные науки в целом.
Многие спрашивают, как это так, что по мировым масштабам маленькая страна Армения учредила такую крупную научную премию. Будучи молодым государством, Армения и в самые трудные моменты, и сейчас продолжает придавать важное значение развитию науки, продолжает занимать свое достойное место в научном мире. Одновременно со всем этим мы понимаем, что в нашей стране еще многое предстоит сделать для обеспечения результативной работы и достойной жизни ученого, оснащения научных учреждений современным оборудованием, обеспечения притока молодых кадров, вообще в направлении развития науки нам еще многое предстоит сделать.
Лауреатами международной премии имени Виктора Амбарцумяна за 2014 год являются, как отметил господин Мартиросян, профессор Феликс Агаронян, профессор Игорь Караченцев и профессор Брент Тали. Все трое работают на самом передовом фронте современной астрономии, все трое являются авторами многочисленных научных открытий. Представленные работы прошли самую строгую и педантичную научную экспертизу и были обстоятельно рассмотрены международной комиссией. Примечательно, что все три обладателя премии имеют некоторое отношение к армянской астрономии. Феликс Агаронян получил свое научное крещение в Армении и имел многочисленные встречи и научные обсуждения с Виктором Амбарцумяном. Игорь Караченцев также начал свою научную деятельность в Армении и является учеником Виктора Амбарцумяна. Брент Тали является одним из редких американских ученых, в советские годы посетивших нашу страну, а для сегодняшнего визита он пересек почти половину нашей планеты – от Гавайских островов до Армении. Мы надеемся, что после получения премий они с еще большим усердием продолжат свою научную деятельность, имея целью улучшить жизнь в мире. Если цель ученого, цель науки не совпадает с этой важнейшей задачей, то такая наука, пожалуй, не так уж и нужна человечеству», – отметил президент РА.