Նախագահ Սերժ Սարգսյանը երեկ պաշտոնական այցով մեկնել է Սուրբ Աթոռ (Վատիկան): Հանրապետության Նախագահը Հռոմում՝ Վիտտորիանո թանգարանային համալիրում մասնակցել է «Արևելքի առակ. Քրիստոնեությունը նոր հազարամյակի մարտահրավերների առջև» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսի բացմանը:
Այն նպատակ է հետապնդում միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել Մերձավոր Արևելքի` հազարամյա արմատներ ունեցող` այժմ վտանգված քրիստոնյա համայնքների վիճակի, ինչպես նաև` տարածաշրջանում քրիստոնեական մշակութային ժառանգության պահպանման անհրաժեշտության վրա: Ցուցահանդեսում ընդգրկված են Մերձավոր Արևելքի ինը երկրներում արված լուսանկարներ, առանձին բաժին է կազմում Ջուղայի հայկական խաչքարերի ոչնչացումը փաստող վավերագրական ֆիլմը:
Ցուցահանդեսը, որ ս.թ. օգոստոսի 24-ին Իտալիայի Ռիմինի քաղաքում Ժողովուրդների բարեկամության ամենամյա փառատոնի շրջանակներում, կազմակերպվել է Սուրբ Աթոռում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության նախաձեռնությամբ և նրա հովանու ներքո, Հռոմից բացի, կշրջի այլ քաղաքներում ևս:
Ցուցահանդեսի բացմանը ելույթով հանդես է եկել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Ցուցահանդեսի թեմայի կարևորության, նպատակի, Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյաների վիճակի և առհասարակ քրիստոնեության գոյության, սոցիալական, մշակութային արժեքների պահպանման նկատմամբ խորը մտահոգության մասին իրենց ելույթներում խոսել են նաև Սուրբ Աթոռում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանը, Սանտ Էջիդիո համայնքի նախագահ Մարկո Իմպալիացցո, Սուրբ Աթոռի մշակույթի հարցերով քահանայապետական խորհրդի նախագահ կարդինալ Ջանֆրանկո Ռավազին: Այս մասին հաղորդում են նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Հռոմում «Արևելքի առակ. Քրիստոնեությունը նոր հազարամյակի մարտահրավերների առջև» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսի բացմանը.
Բարձրաստիճա՛ն հոգևոր հայրեր,
Հարգելի՛ հյուրեր,
Ուշադիր և անխոս դիտեցի այս բացառիկ ցուցահանդեսի յուրաքանչյուր ցուցանմուշը: Այս պահին էլ ես այդ այրող ազդեցության տակ եմ: Եթե ինձ ելույթով հանդես գալու պատիվն ընձեռված չլիներ, գուցե և դեռ երկար կլռեի: Դիտածս լուսանկարների պես: Պատմելով այս ցուցահանդեսի մասին՝ մեր դեսպանն այն բնորոշում էր որպես լուռ ճիչ. ճիչ Քրիստոնեության հայրենիք Միջին Արևելքում Քրիստոնեության կրած ու դեռ կրելիք հարվածների մասին: Այո՛, լուռ ճիչ. շատ դիպուկ է ասված: Կարծում եմ` այսօր այս սրահում հարցերն ավելի շատ են, քան պատասխանները:
Արդյո՞ք ամեն ինչը ճիշտ ենք անում:
Արդյո՞ք այս ամենը մեր նախկին չարած քայլերի կամ կիսաքայլերի հետևանքը չէ:
Արդյո՞ք միշտ և ամենուր հավուր պատշաճի գնահատականներ ենք տվել արմատից մերժման ենթակա իրողություններին` դրանց կրկնությունները բացառելու համար:
Արդյո՞ք հանդուրժողականության և համակեցության խրախուսման մեր ջանքերում մենք միշտ և բավարար կամային ենք եղել:
Արդյո՞ք միահամուռ ենք այլատյացության ու մոլեռանդության ցանկացած դրսևորման դեմ:
Չգիտեմ. չունեմ այս և այս դահլիճում ցուցադրվող լուսանկարներից հորդող մյուս բոլոր հարցերի համապարփակ պատասխանները:
Ես մի բանում եմ վստահ. ցեղասպանություններին, այլատյացության սերմանմանը, մշակութային արժեքների բարբարոսաբար ոչնչացմանը և նմանօրինակ մյուս բոլոր երևույթներին ժամանակին չտրված հստակ, առանց երկիմաստության գնահատականները հանգեցնում են այդ ամենի կրկնությանը: Օրինակնե՞ր: Որքան ուզեք:
Միայն մեկը կասեմ: Քիչ առաջ մենք հնարավորություն ունեցանք դիտելու, թե ինչպես նպատակաուղղված կերպով ոչնչացվեցին Ջուղայի միջնադարյան հայկական խաչքարերը՝ հայ ժողովրդի ինքնության, մշակույթի և հավատքի ակնառու կոթողները։ Ջուղայի դարավոր գերեզմանոցի ոչնչացումը` իր 9-ից 16-րդ դարեր թվագրվող հազարավոր նրբատաշ, եզակի խաչքարերով, վերջին երկու տասնամյակում Նախիջևանի և Ադրբեջանի ողջ տարածքի հայկական քրիստոնեական մշակութային ժառանգության իսպառ ոչնչացման քաղաքականության վայրագ դրսևորումն էր, որն այդպես էլ չստացավ միջազգային հանրության պատշաճ գնահատականը: Ի՞նչ եք կարծում, որքան մարդ տարածաշրջանում ու ողջ աշխարհում եզրակացրեց, որ փաստորեն կարելի է քլունգներով հիմնահատակ փշրել մի ողջ ժողովրդի՝ դարերով ամբարած մշակութային ժառանգության կոթողները և պարզապես անպատիժ մնալ: Իհարկե՛, շատ շատերը: Այդ դեպքում ինչու՞ չպետք է Նախիջևանում այդպես հեշտորեն իրականացվածը չկրկնեն Իրաքում, Սիրիայում կամ մեկ այլ վայրում: Եվ կրկնում են, ինչպես ակնառու վկայում է այս ցուցահանդեսը:
Ուրեմն այս ցուցահանդեսը լռելու կամ թևաթափ լինելու մասին չէ: Ճիշտ հակառակը: Համախմբվելու ու կրկնակի եռանդով գործելու անհրաժեշտության մասին է: Վստահ եմ՝ այս ցուցահանդեսի հակառակ ուղերձը պարունակող ցուցահանդես էլ այսօր կարող ենք հավաքել: Այն մասին, թե ինչպես է, ասենք, Լիբանանը՝ լուռ, առանց բարձր հնչեցումների ընդունում, պատսպարում, պաշտպանում ու կեցություն ապահովում միլիոնավոր քրիստոնյաների համար: Շնորհակալության ցուցահանդես կարող է լինել դա, իհարկե:
Մի բան հաստատ է. հանդուրժողականության, այդ թվում և կրոնական հանդուրժողականության արմատավորման համար մենք պահ անգամ հապաղելու իրավունքը չունենք: Անհստակ լինելու իրավունքը չունենք. արդյունքները մենք տեսնում ենք լուսանկարներում:
Այսօր ապրողներս անմիջականորեն պատասխանատու ենք ապագայի ու անցյալի կապի անխախտելիության համար: Մեր արժեքների հարատևության համար:
Ժամանակակից աշխարհը գլխապտույտ արագությամբ դեպի ապագա է սլանում: Տեխնոլոգիական առաջընթացի ժամանակակից հանճարներն անընդհատ մոտեցնում են ապագան. այսօր, օրինակ, բոլորս կարող ենք գերորակյալ տեսագրություններ դիտել հենց մեր հեռախոսների էկրանների վրա: Այո՛, ժամանակակից ինժեներներն իրենց գործը փայլուն են անում: Իսկ մե՞նք: Մենք բոլորս, որ պատասխանատու ենք ամեն ժամանակակիցը մեր արժեքային համակարգով ամրապնդելու համար: Միթե՞ ստեղծողներն այդ հեռախոսները չեն մշակել նրա համար, որ մարդիկ մշտապես կարողանան երջանկության պահեր վերապրել՝ ասենք, իրենց զավակների մկրտության արարողության կամ առաջին քայլերի տեսագրությունները պարբերաբար վերադիտելով: Եթե այո, ապա ինչու՞ այս օրերին այդքան հաճախ են այդ հեռախոսներն օգտագործվում գլխատվող քրիստոնյա լրագրողների մասին ահասարսուռ կադրերը դիտելու համար: Ինչու՞ նման տեսարանները մեր օրերում դեռ հնարավոր են: Այստեղ խզում կա, համաձայն չե՞ք. ժամանակների, արժեքների ու գործադրվող ջանքերի միջև գոյություն ունեցող խզում:
Նավթագործները մեր օրերում աշխարհամասեր են կապում գերժամանակակից խողովակաշարերով՝ փոքրացնելով տարածությունն ու ժամանակը: Իսկ մե՞նք... մենք՝ բոլորս, որ պարտավոր ենք հոգ տանել բնական ռեսուրսները խաղաղությանը, զարգացմանը, հանդուժողականությանն ու համակեցությանը ծառայեցնելու համար, արդյո՞ք համաչափ հետևողական ենք մեր պարտականություններում: Կարողանու՞մ ենք նավթամուղների խողովակների վրայո՛վ նայել և հաստատակամ մատնացույց անել բռնապետին, որ ստրկության շղթաներին է գամել իր ողջ ժողովրդին ու ամեն օր արյամբ է սպառնում հարևանին: Պարտավո՛ր ենք անել՝ ապագա այսօրինակ, բայց ավելի խոշոր ցուցահանդեսներից խուսափելու համար:
Հարգարժա՛ն հյուրեր,
Մի քանի ամսից մենք խնկարկելու ենք Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը՝ մարդկության դեմ գործված մի հանցագործության, որը, ավաղ, մինչ օրս պատշաճ գնահատականի չի արժանացել: Բայց այլընտրանք պարզապես չկա. այդ գնահատականը վաղ թե ուշ լինելու է, լինելու է ամբողջական, համապարփակ և միարժեք:
Ճշմարտությունն այն է, որ առանց անցյալի հանցանքների դատապարտման չի կարող լինել խաղաղություն և չի կարող լինել անվտանգ ապագա։ Հենց այս նպատակի համար՝ մենք չենք կարող թույլ տալ օգտագործել հավատքը հանուն այլատյացության կամ ընդդեմ այլ կրոնների: Չենք կարող թույլ տալ ծառայեցնել կրոնը հանուն պատերազմի և բռնության, այլ պետք է կրոնի ուժն ու զորությունն ի գործ դնենք աշխարհի բոլոր անկյուններում երկխոսության և հանդուրժողականության հաստատման ու պահպանման նպատակին։
Լիահույս եմ, որ կրոնների համերաշխությանն ու հանդուրժողականությանը միտված քրիստոնեական ուղերձն ի վերջո կգերիշխի, և հավատը, հույսն ու սերը զորավիգ կլինեն մեզ՝ պաշտպանելու մեր արժեքները և պաշտպանելու արդարությունը:
Աստված բոլորիս պահապան:
Շնորհակալ եմ ուշադրության համար:
Նախագահն այցելել է նաև Սան Բարտոլոմեո (Սուրբ Բարդուղիմեոս) եկեղեցի, որի մատուռներում տեղ են գտել քրիստոնյա նահատակների՝ այդ թվում Հայոց ցեղասպանության նահատակների վերաբերյալ հիշատակումներ: Եկեղեցու գլխավոր խորանի առջև Սերժ Սարգսյանը ծաղկեպսակ է դրել և հարգանքի տուրք մատուցել նահատակների հիշատակին: Հանրապետության Նախագահը դիմելով եկեղեցում հավաքված հավատացյալ ժողովրդին՝ նշել է, որ հայ ժողովրդի պատմության մեջ եկեղեցին առանձնահատուկ նշանակություն և դերակատարություն է ունեցել:
Ընդգծելով, որ հայ ժողովուրդը տևական ժամանակ պետականություն չի ունեցել. վերջին հայկական թագավորությունը մարել է 600 տարի առաջ՝ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ պետականության բացակայության պայմաններում եկեղեցին պետության շատ գործառույթներ վերցրել է իր վրա: Նախագահի խոսքով, Հայաստանում համարում են, որ նաև դրա շնորհիվ է, որ մեր ժողովուրդը կարողացել է անցնել պատմության քառուղիներով և հասնել 21-րդ դար: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Սուրբ Բարդուղիմեոսը, ում անունով կոչվում է Հռոմում՝ Տիբեր կղզու վրա գտնվող այս եկեղեցին, համարվում է Հայ եկեղեցու հիմնադիրներից մեկը:
«Թող Աստված մեզ բոլորիս ուժ ու կարողություն տա, որպեսզի մենք մեր քրիստոնեական արժեքները կարողանանք փոխանցել մեր սերունդներին»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении Серж Саргсян накануне, 18 сентября, с официальным визитом отбыл в Ватикан. Как сообщает пресс-служба главы государства, С.Саргсян в музейном комплексе Витториано принял участие в открытии выставки фотографий под названием «Притча Востока: Христианство перед вызовами нового тысячелетия».
Цель выставки – привлечь внимание международного сообщества к положению имеющей тысячелетние корни, но сегодня находящейся под угрозой христианской общины Ближнего Востока, а также к необходимости сохранения христианского культурного наследия в регионе. В экспозицию выставки включены фотографии, сделанные в 9 странах Ближнего Востока, а также документальный фильм, свидетельствующий об уничтожении армянских хачкаров в Джуге.
Выставка, которая была организована 24 августа в рамках ежегодного фестиваля дружбы народов в городе Римини по инициативе и под патронажем посольства Армении в Святом Престоле, помимо Рима будет представлена и в других городах.
На открытии выставки с речью выступил президент Армении Серж Саргсян. Важность выставки, ее цели в своей речи обозначили также чрезвычайный и полномочный посол Армении в Святом Престоле Микаел Минасян, глава общины Сант Эджидио Марко Импалиаццо, президент ватиканского совета кардинал Джанфранко Равази, которые коснулись также положения христиан Ближнего Востока и существования христианства в целом, беспокойств, связанных с сохранением социальных и культурных ценностей. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Выступление Президента Сержа Саргсяна РА в Риме на открытии выставки фотографий под названием «Притча Востока: Христианство перед вызовами нового тысячелетия»
«Высокопоставленные духовные отцы!
Уважаемые гости!
Внимательно и безмолвно посмотрел каждый экспонат этой исключительной выставки. И сейчас тоже нахожусь под этим обжигающим воздействием. Если бы мне не была предоставлена честь выступить с речью, может, еще долго молчал бы. Как фотографии, которые посмотрел. Рассказывая об этой выставке, наш посол характеризовал ее как безмолвный крик: крик об ударах, полученных и которые будут получены Христианством на Среднем Востоке – родине Христианства. Да, безмолвный крик! Очень метко сказано.
Думаю, что сегодня в этом зале больше вопросов, чем ответов.
Всё ли мы делаем правильно?
Не является ли всё это следствием неосуществленных нами прежде шагов или половинчатых шагов?
Всегда ли и везде ли мы давали надлежащие оценки в корне подлежащим отвержению реалиям для исключения их повторений?
Всегда ли мы проявляли достаточную волю в наших усилиях по поощрению толерантности и сосуществования?
Едины ли мы против любого проявления ксенофобии и фанатизма?
Не знаю: у меня нет всеобъемлющих ответов на эти и все другие вытекающие из демонстрируемых в этом зале фотографий вопросы.
Я уверен лишь в одном: вовремя не данные четкие, недвусмысленные оценки геноцидам, сеянию ксенофобии, варварскому уничтожению культурных ценностей и всем другим подобным явлениям приводят к повторению всего этого. Примеры? Сколько хотите.
Скажу лишь об одном. Только что у нас была возможность посмотреть, как целенаправленно были уничтожены средневековые армянские хачкары Джуги – выдающиеся памятники самобытности, культуры и веры армянского народа. Уничтожение векового кладбища Джуги с его многими тысячами изящных, уникальных хачкаров, датируемых 9-16 веками, было варварским проявлением политики полного уничтожения армянского христианского культурного наследия на территории Нахичевана и всего Азербайджана в последние два десятилетия, которая так и не получила надлежащей оценки международного сообщества. Как вы думаете, сколько людей в регионе и во всем мире сделали вывод, что фактически можно кирками разрушить до основания веками накопленные памятники культурного наследия целого народа и просто остаться безнаказанными? Конечно, очень многие. В этом случае почему так легко осуществленное в Нахичеване им не повторить в Ираке, Сирии или в другом месте? И повторяют, как очевидно свидетельствует эта выставка.
Значит, эта выставка не о том, чтобы молчать или опускать руки. Как раз наоборот, о необходимости сплотиться и действовать с удвоенной энергией. Уверен, что можем сегодня собрать и выставку, содержащую противоположное этой выставке послание. О том, как, скажем, Ливан, тихо, громко не озвучивая, принимает, дает приют, защищает и обеспечивает проживание миллионам изгнанников-христиан. Это может быть выставка благодарности, конечно.
Точно одно: для укоренения толерантности, в том числе и религиозной толерантности, мы не имеем права медлить ни секунды. У нас нет права быть нечеткими: результаты мы видим на фотографиях.
Мы, живущие сегодня, непосредственно ответственны за нерушимость связи между будущим и прошлым. За долговечность наших ценностей.
Современный мир с головокружительной быстротой движется в будущее. Современные гении технологического прогресса непрерывно приближают будущее: сегодня, например, мы все можем смотреть сверхкачественные видеозаписи прямо на экранах наших телефонов. Да, современные инженеры блестяще делают свое дело. А мы? Мы все, будучи ответственными за закрепление всего современного нашей системой ценностей. Разве создатели этих телефонов не разработали их для того, чтобы люди могли постоянно переживать счастливые моменты, скажем, периодически пересматривая видеозаписи церемонии крещения своих детей или их первых шагов? Если да, то почему в эти дни так часто эти телефоны используются для просмотра ужасающих кадров об обезглавливаемых журналистах-христианах? Почему подобные зрелища в наши дни еще возможны? Здесь есть разрыв, не согласны ли вы? Разрыв между временами, ценностями и прилагаемыми усилиями.
Нефтяники в наши дни связывают части света сверхсовременными трубопроводами, уменьшая расстояние и время. А мы? …мы все, обязанные заботиться о том, чтобы поставить природные ресурсы на служение миру, развитию, толерантности и сосуществованию, соразмерно ли последовательны в наших обязательствах? Можем ли посмотреть поверх труб нефтепроводов и твердо указать на диктатора, сковавшего весь свой народ цепями рабства и каждый день кроваво убивающего соседа? Мы обязаны это сделать, чтобы избежать подобных, но намного более крупных выставок в будущем.
Через несколько месяцев мы будем скорбно отмечать 100-летие Геноцида армян – содеянного против человечества преступления, которое, увы, до сих пор не удостоилось надлежащей оценки. Но альтернативы просто нет: эта оценка рано или поздно будет, будет полной, всеобъемлющей и адекватной.
Истина в том, что без осуждения преступлений прошлого не может быть мира и не может быть безопасного будущего. Именно с этой целью мы не можем допустить использования веры во имя ксенофобии или против других религий. Не можем позволить использовать религию во имя войны и насилия, а должны использовать силу и могущество религии с целью установления и сохранения диалога и толерантности во всех уголках мира.
Надеюсь, что христианский призыв, направленный на согласие между религиями и толерантность, в конце концов станет доминирующим, и вера, надежда и любовь станут нам поддержкой для защиты наших ценностей и защиты справедливости.
Да хранит Бог всех нас.
Спасибо за внимание».
Президент посетил также церковь Сан Бартоломео (Святого Варфоломея), в часовнях которого хранятся упоминания о христианских мучениках, в том числе о жертвах Геноцида армян. Перед главным алтарем церкви Серж Саргсян возложил венок и воздал дань уважения памяти мучеников. Президент Республики, обратившись к собравшемуся во дворе церкви верующему народу, отметил, что в истории армянского народа церковь имела особые значение и роль. Подчеркнув, что армянский народ длительное время не имел государственности (последнее армянское царство перестало существовать 600 лет назад), Серж Саргсян сказал, что в условиях отсутствия государственности церковь брала на себя множество функций государства. По словам Президента, в Армении считают, что также благодаря этому наш народ сумел пройти перекрестки истории и достичь 21-го века. Серж Саргсян подчеркнул, что Святой Варфоломей, чьим именем называется находящаяся на острове Тиберина эта церковь, считается одним из основателей Армянской церкви. «Дай Бог всем нам сил и способностей, чтобы мы сумели передать наши христианские ценности нашим поколениям», - сказал президент Серж Саргсян.