Նախագահ Սարգսյանի հոդվածը «International New York Times»-ում. «Առաջին համաշխարհային պատերազմն ու Հայոց ցեղասպանությունը»
17:43 24/09/2014
Այսօր առավոտյան ՄԱԿ-ում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթից ժամեր առաջ ամերիկյան հեղինակավոր «International New York Times» պարբերականը հրապարակել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հեղինակային հոդվածը, որը ներկայացնում ենք թարգմանաբար:
Այս տարի լրանում է իր մասշտաբների և դաժանության  մեջ աննախադեպ մարդկային մեծ աղետի` Առաջին համաշխարհային պատերազմի հարյուրամյակը: Այն խլեց մոտ 14 միլիոն մարդկային կյանք, որոնցից 5 միլիոնը քաղաքացիական անձինք էին, իսկ 9 միլիոնը՝ զինվորականներ: Միլիոնավոր մարդիկ էլ վիրավորվեցին, դարձան ռազմագերիներ կամ  տեղահանվեցին՝ ստիպված լինելով լքել իրենց հայրենի հողերը:  Վերջիններիս թվում էին նաև հայերը, ովքեր գրեթե բնաջնջվեցին երկրի երեսից:
Հաջորդ տարի հայ ժողովուրդը ոգեկոչելու է այն իրադարձությունների հարյուրամյակը, որոնք հանդիսացան Օսմանյան կայսրությունում հայ բնակչության զանգվածային տեղահանումների և սպանությունների գագաթնակետը: 1915թ. դարձավ Օսմանյան Թուրքիայի կողմից մշակված և դեռևս 19-րդ դարի վերջերից գործի դրված՝ հայերի նկատմամբ էթնիկ զտումների, կոտորածների և  ցեղասպանության քաղաքականության բարձրակետը, որը որպես  այդպիսին ճանաչվել է դեռևս այդ ժամանակ: 1915թ. մայիսի 24-ին Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի կառավարությունները հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ, որտեղ նշվում էր, որ «Օսմանյան իշխանությունների թողտվության պայմաններում, հաճախ նաև վերջիններիս աջակցությամբ,  մոտավորապես մեկ ամիս շարունակ Հայաստանի քուրդ և թուրք բնակչությունը կոտորում է հայերին»: Այս հայտարարությունը կարող է համարվել այն առաջին միջազգային փաստաթուղթը, որտեղ հիշյալ իրադարձությունները որակվել են որպես «մարդկության և քաղաքակրթության դեմ իրականացված Թուրքիայի նոր հանցագործություն»:
Երիտթուրքերի կառավարության կողմից իրականացված՝ մի ողջ ազգի ոչնչացմանն  ուղղված վայրագությունների չափերն ու մասշտաբները դարձնում են դրանք աննախադեպ պատմական ողբերգություն, որը խլեց 1.5 միլիոն հայի կյանք: Այն մի ողջ ազգի ոչնչացման նպատակ էր հետապնդում, և  դա գրեթե հաջողվեց: 1929թ. լույս տեսած «Համաշխարհային ճգնաժամը» գրքում Ուինստոն Չերչիլը գրելու էր. «Պատմությունն ապարդյուն է փնտրելու Հայաստան բառը»:
Իսկապես, լեհ իրավագետ Ռաֆայել Լեմկինը առաջին անգամ գործածել է «ցեղասպանություն» եզրույթը՝ բնորոշելու ինչպես Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում հայերի զանգվածային կոտորածը Օսմանյան իշխանությունների կողմից, այնպես էլ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին նացիստների կողմից հրեաների զանգվածային սպանությունները: Երկու դեպքում էլ զանգվածային սպանությունները տեղի են ունեցել առավել լայն՝ պատերազմի համատեքստում: Ըստ պատմաբան Մարկ Լևինի,  դա պատերազմ է ոչ թե պետությունն ընդդեմ պետության,     այլ պետությունն ընդդեմ ազգի: Այլ խոսքերով, ցեղասպանությունը պատերազմի տեսակ է, որը պետությունը կամ ռեժիմն իրագործում է ժողովրդի դեմ:
Հայոց ցեղասպանությունը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ իրականացված  հրեաների Ողջակիզման, Կամբոջայում, Ռուանդայում, Դարֆուրում  իրագործված ցեղասպանությունների տխրահռչակ «իրավանախորդն» էր: Պատմության մութ շրջանը  կրկնում է ինքն իրեն մասամբ նաև անցյալում անավարտ մնացած գործերի պատճառով: Հայոց ցեղասպանության անպատիժ մնալու փաստը մեծ խթան էր ապագա բռնապետերի համար: Ադոլֆ Հիտլերը, օրինակ,  եկավ այն եզրահանգման, որ միջազգային հանրությունը պատրաստ է հանդուրժելու ցեղասպանությունները, հատկապես երբ դրանք տեղի են ունենում «պատերազմի մշուշի» ներքո:Հիտլերի մտքում մեծ մասամբ հայերի կոտորածներն էին, երբ 1931թ.՝ նախքան իշխանության գալը, նա քննարկում էր ոչ գերմանացի փոքրամասնությունների տարաբնակեցման քաղաքականության անհրաժեշտության հարցը. «Մենք մտադիր ենք իրականացնել տարաբնակեցման քաղաքականություն: Մտածե՛ք աստվածաշնչյան տեղահանությունների և միջնադարյան կոտորածների մասին... և հիշե՛ք հայերի բնաջնջումը»: 1939թ. Հիտլերը կրկնեց այս խոսքերը լեհ բնակչության հանդեպ ծրագրած քաղաքականության համատեքստում. «Ես պատրաստության եմ բերել  իմ ստորաբաժանումները, առայժմ միայն արևելքում` հրամայելով նրանց, առանց գթալու և խղճահարության, անխտիր սպանել լեհ ազգին կամ լեզվին պատկանող բոլոր տղամարդկանց, կանանց և երեխաներին: Միայն այս միջոցով մենք ձեռք կբերենք մեզ անհրաժեշտ կենսական տարածքները: Ի վերջո, այսօր ո՞վ է խոսում հայերի բնաջնջման մասին»:
Հայոց ցեղասպանությունը հիշեցում է մեզ պատմության դասերը չսերտելու, ցեղասպանությունը ժխտելու վտանգների, ինչպես նաև հանցագործություններն անպատիժ և չճանաչված թողնելու երկարաժամկետ բացասական հետևանքների մասին: Նախկինում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների ճանաչումը, ինչպիսին Հայոց ցեղասպանությունն է, ապագա ցեղասպանությունները հասկանալու և կանխարգելելու բանալին է: Չնայած 1948թ. ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի գոյությանը, որը կոչված է կանխարգելելու հետագա ցեղասպանությունները՝ մենք վստահ ենք, որ այս կամ ցանկացած այլ փաստաթուղթ չի կարող պատշաճ կերպով իրականացվել, քանի դեռ նախորդ կոտորածները չեն , ճանաչվել: Մենք համարում ենք, որ Հայոց ցեղասպանությունը ոչ միայն մեր ժողովրդի ողբերգությունն է, այլև մարդկության դեմ համաշխարհային մասշտաբի հանցագործություն: Եթե այն արդարացիորեն ճանաչվեր, կարող էր ապագա ոճրագործությունները կանխարգելող դեր կատարել: Հայաստանը շարունակելու է ակտիվորեն աշխատել ՄԱԿ-ի շրջանակներում և այլ միջազգային հարթակներում՝ հասնելու աշխարհի  ցանկացած մասում նմանատիպ գործողությունների  համընդհանուր դատապարտմանը:
Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչումը մշտապես շատ կարևոր է եղել աշխարհասփյուռ հայության՝  համար, որոնց հետնորդները  հազարամյակներ շարունակ, մինչև վայրենաբար արմատախիլ արվելը, ապրել են իրենց հայրենիքում: Անկախ և ազատ Հայաստանի բացակայության պայմաններում սփյուռքը և նրա հաստատությունները ձևավորվել են որպես հայկական ժառանգության պահապաններ մինչ ազատ հայ ժողովրդի վերածնունդը:
Քսաներեք տարի առաջ հայկական եռագույնը կրկին ծածանվեց Երևանում՝ խորհրդանշելով անկախ հայրենիքի վերածնունդը: Հայ ժողովուրդը ստացավ իր հայրենիքում ազատ ապրելու մի նոր հնարավորություն:
Հայաստանի վերահաստատված անկախությունը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների նոր դարաշրջան սկսելու հնարավորություն էր: Հայաստանի դիրքորոշումն արտացոլված է տասնամյակների պատմություն ունեցող «առանց նախապայմանների» հարաբերություններ հաստատելու սկզբունքի մեջ: Այն 2008թ. Թուրքիայի հետ բանակցություններ սկսելու, ինչպես նաև  2009թ. ստորագրված արձանագրություններում ամրագրված հիմնական սկզբունքն էր: Գաղափարն  էր դրական միջավայր ստեղծել դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից և սահմանների բացումից հետո երկու հասարակությունների միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, փոխըմբռնման և հաշտեցման համար:
Դժբախտաբար, Թուրքիան, հետ կանգնելով  ձեռք բերված համաձայնություններից, հրաժարվել է դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել, շարունակում է փակ պահել Հայաստանի հետ սահմանը, ապօրինի տնտեսական շրջափակում է իրականացնում և մերժում է անցյալում իրագործված հանցագործությունների և անարդարությունների պատմական ճշմարտությունը: Մի կողմ դնելով պատմական ճշմարտությունը՝ քանի դեռ երկաթե վարագույրի վերջին հատվածը՝ հայ-թուրքական սահմանը, շարունակում է փակ մնալ, այն խաթարելու է կովկասյան տարածաշրջանի առողջ զարգացումն ու տարածաշրջանային ինտեգրացիան՝ մշտապես անկայունություն ներարկելով աշխարհի ռազմավարական առումով այս զգայուն հատվածում:
Հայ-թուրքական երկկողմ հարաբերությունների ապագան պետք է հիմնվի երկու պետությունների միջև հարաբերությունների պատմական հաշտեցման վրա: Պատմական ճշմարտության ընդունումը կարող է օգնել հաղթահարելու հայ և թուրք ժողովուրդների միջև եղած խոր տարաձայնությունները: Մենք հավատացած ենք, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը չի կարող որևէ կերպ դիտարկվել որպես թուրք ժողովրդի արժանապատվության ոտնահարում, նրա նկատմամբ սպառնալիք կամ հարձակում: Շատ թուրք մտավորականներ, գրողներ, գիտնականներ սկսել են բացահայտ կերպով խիզախորեն և շիտակ քայլել ինքնավերլուծության և ուսումնասիրության դժվարին ուղիով: Այս համատեքստում կարևոր է, որ միջազգային հանրությունն աջակցի, խրախուսի թուրք քաղաքական առաջնորդներին արդարությանն ու պատմական ճշմարտությանը նույն նվիրվածությունը ցուցաբերելու հարցում, որ արդեն իսկ արել են հարգանք վայելող իրենց համաքաղաքացիները՝ արժանապատվորեն և մարդասիրաբար եզրափակելու մարդկային պատմության մութ, անավարտ էջերից մեկը:

Президент Армении указал на опасность политики отрицания и непризнания Геноцида армян. Статья в «International New York Times»
19:07 24/09/2014
Сегодня влиятельное американское издание «International New York Times» опубликовало авторскую статью президента Армении Сержа Саргсяна, который в настоящее время находится в Нью-Йорке с целью участия в работе 69-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Ниже представляем перевод статьи главы армянского государства.
«В этом году исполняется 100-я годовщина беспрецедентного по своим масштабам и жестокости бедствия для человечества – Первой Мировой войны. Она отняла порядка 14 млн. человеческих жизней, из коих 5 миллионов были гражданскими лицами, а 9 миллионов – военнослужащими. Миллионы людей были ранены, стали военнопленными или были депортированы, вынужденно покинули родные земли. В их числе также армяне, которых практически стерли с лица земли.
В следующем году армянский народ отметит 100-ю годовщину событий, ставших апогеем процесса массовых депортаций и убийств армянского населения в Османской империи. 1915 год стал кульминацией спланированной Османской Турцией и пущенной в ход еще в конце 19 века политики этнических чисток, погромов и геноцида в отношении армян, который как таковой был признан еще в те времена. 24 мая 1915г. правительства Великобритании, Франции и России выступили с совместным заявлением, в котором отмечалось: „В условиях попустительства османских властей, а часто и при их поддержке, на протяжении почти месяца турецкое и курдское население Армении осуществляет погромы армян”. Это заявление может считаться первым международным документом, где данные события квалифицируются как „новое преступление Турции против человечности и цивилизации”.
Масштабы осуществленных правительством младотурков варварств с целью уничтожения целого народа делают их беспрецедентной в истории трагедией, отнявшей жизни 1,5 млн. армян. Ставилась цель уничтожения целой нации, и она практически была достигнута. В вышедшей в свет в 1929г. книге Уинстона Черчилля „Мировой кризис” написано: „История тщетно будет искать слово „Армения”.
Действительно, польский юрист Рафаэль Лемкин впервые использовал тезис „геноцид” для описания не только массовых погромов армян властями Османской империи в годы Первой Мировой войны, но и массовых убийств нацистами евреев в ходе Второй Мировой войны. В обоих случаях массовые убийства происходили в более широком контексте войны. По словам историка Марка Леви, это не война одного государства против другого, а государства против нации. Иными словами, геноцид – это форма войны, которую государство или режим ведут против народа.
Геноцид армян – печально известный „правопредшественник” Холокоста, геноцидов в Камбодже, Руанде, Дарфуре. Темные страницы в истории повторяются отчасти и из-за оставшихся в прошлом незавершенными дел. Факт безнаказанности Геноцида армян – большой стимул для будущих диктаторов. Адольф Гитлер, например, пришел к заключению, что международное сообщество готово мириться с геноцидами, особенно если они совершаются на фоне „тумана войны”. В памяти Гитлера по большей части была резня армян, когда в 1931 году, до прихода к власти, он обсуждал вопрос необходимости политики расселения негерманских нацменьшинств: „Мы намерены проводить политику расселения. Подумайте о примерах расселения в Библии и средневековых погромах… и вспомните истребление армян”.
В 1939 году Гитлер повторил эти слова в контексте спланированной в отношении польского населения политики: „Я привел в готовность свои подразделения, пока только на востоке, приказав им без жалости и сострадания, без разбора убивать детей, женщин и мужчин, принадлежащих к польскому племени и говорящих на этом языке. Только таким образом мы можем приобрести необходимое нам жизненное пространство. В конце концов, кто сегодня помнит об истреблении армян?”
Геноцид армян напоминает нам об угрозах, которые представляют невыученные уроки истории и отрицание геноцидов, а также о длительных негативных последствиях, когда подобные преступления остаются безнаказанными и непризнанными. Признание совершенных в прошлом геноцидов, каковым является и Геноцид армян, – путь предупреждения и предотвращения геноцидов в будущем. Несмотря на существование конвенции от 1948 года (Конвенция о предупреждении преступления геноцида и наказании за него. – Прим.ред.), которая призвана предотвратить преступления геноцида в будущем, мы уверены, что данный либо любой другой документ не может быть надлежащим образом реализован, так как предыдущие случаи резни до сих пор не признаны.
Мы считаем, что Геноцид армян – не только трагедия армянского народа, а преступление против человечества вселенского масштаба. Если бы Геноцид армян был бы справедливо признан, это могло бы сыграть предупреждающую роль для дальнейших преступлений. Армения продолжит активно работать в рамках ООН и на других международных площадках для того, чтобы добиться всеобщего осуждения подобных действий во всех уголках мира.
Поминовение жертв Геноцида армян всегда было чрезвычайно важным для рассеянных по миру представителей армянского народа, предки которых в течение тысячелетий, до того, как быть варварски искорененными, жили на своей родине. В условиях отсутствия независимой и свободной Армении Диаспора и ее структуры сформировались как хранители армянского наследия до возрождения свободного армянского народа.
Двадцать три года назад армянский флаг вновь вознесся в небе над Ереваном, символизируя возрождение независимой Армении. Армянский народ получил новую возможность свободно жить на своей родине.
Провозглашенная независимость Армении стала возможностью начала новой эпохи отношений с Турцией. Позиция Армении отражена в принципе установления отношений „без предусловий”, история которого насчитывает десятилетия. Это был основной принцип начала переговоров с Турцией в 2008 году, который был закреплен в подписанных в 2009 году протоколах. Идея состояла в создании позитивной атмосферы для развития двусторонних отношений между двумя обществами, примирении после установления дипломатических отношений и открытия границ.
Увы, Турция, отступив от достигнутых договоренностей, отказалась устанавливать дипломатические отношения и продолжает держать закрытой границу с Арменией, осуществляя незаконную экономическую блокаду и отрицая историческую правду о совершенных в прошлом преступлениях и несправедливостях. Оставив в стороне историческую правду, следует констатировать, что пока последняя часть железного занавеса – армяно-турецкая граница – продолжает оставаться закрытой, она будет подрывать здоровое развитие кавказского региона и региональную интеграцию, постоянно дестабилизируя ситуацию в этом зыбком в стратегическом отношении уголке земного шара.
Будущее армяно-турецких отношений должно опираться на историческое примирение двух государств. Признание исторической правды может помочь преодолеть глубокие разногласия между армянским и турецким народами. Мы верим в то, что признание Геноцида армян не может никоим образом рассматриваться как попрание достоинства турецкого народа, угроза в его отношении или выпад. Многие представители турецкой интеллигенции, писатели, ученые начали открыто, смело и правдиво идти по трудному пути самоанализа и изучения. В этом контексте важно, чтобы мировое сообщество содействовало, поощряло турецких политических лидеров в вопросе проявления приверженности идее справедливости и исторической правде, – то, что уже сделали их пользующиеся уважением соотечественники с целью достойно и гуманно закрыть одну из темных и незавершенных страниц истории человечества».