Վաղը Աբովյանում կանցկացվի եռյակի` ԲՀԿ-ի, ՀԱԿ-ի և «Ժառանգության» համատեղ առաջին հանրահավաքը` հոկտեմբերի 10-ին կայանալիք համապետական հանրահավաքին ընդառաջ:
Panorama.am-ը հետաքրքրվեց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Տիգրան Ուրիխանյանից` ո՞ր ուժն է եռյակից, որ հոգալու է մարզային այցելությունների և հանրահավաքների հետ կապված ֆինանսական հոգսերը:
«Որպես կազմակերպչական հարցերի մեջ ներգրավված անձ տիրապետում եմ ողջ խոհանոցին և սիրով կբացահայտեմ այն ամենը ինչ տեղի է ունենում: Մենք գործընկերների հետ, առանձնացված աշխատանքային խմբերով հանդիպում ենք, բաշխում ենք բոլոր աշխատանքները և կարող եմ ասել, որ դրանց 99.9 տոկոսն առնվազն իրականացվում է մարդկային կազմակերպչական ռեսուրսի հաշվին: Եվ այս ամենը բաց է բոլորի համար և յուրաքանչյուր ոք կարող է տեսնել, թե ինչ է տեղի ունենում: Իրապես գործ ունենք համաժողովրդական, համազգային ալիքի հետ և անթիվ են մարդիկ, ովքեր պատրաստակամություն են հայտնում իրենց օժանդակությունը ցուցաբերելու»,-ասաց ԱԺ պատգամավորը:
«Մեկը պաստառ պատրաստելով, մյուսը դրոշ կարելով, երրորդը իր անձնական մեքենան տրամադրելով և այլն»,- նշեց նա:
Մեր ճշտող հարցին` հստակ հնարավոր չէ պնդել, որ կոնկրետ մի կուսակցություն է ֆինանսավորում, Տ.Ուրիխանյանը պաշտոնապես հայտարարեց, որ նույնիսկ դրա անհրաժեշտությունը չկար` լուրջ ֆինանսներ ներդնելու, քանի որ կուսակցությունների տարածքային կառույցները ամբողջությամբ իրականացնում են իրենց գործառույթները:
«Կրկնում եմ` այնպիսի արձագանք է առաջացել, որ մենք ինքներս նույնիսկ չէինք սպասում և այդ արձագանքը ոչ միայն կուսակցությունների անդամների ու համակիրների կողմից է, այլև շարքային քաղաքացիների, ինչի համար ես, նաև եռյակի բոլորի ուժերի անունից ուզում եմ շնորհակալությունս հայտնել»,- ասաց ԲՀԿ-ական պատգամավորը:
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե ինչո՞ւ է հենց Աբովյանից մեկնարկում հանրահավաքների շարքը, արդյո՞ք դա ինչ-որ բան նշանակում է, օրինակ այն, որ հենց ԲՀԿ-ն է առաջնորդողը եռյակում, Տիգրան Ուրիխանյանն ասաց, որ որևէ բան փնտրել այդ որոշման տակ պետք չէ, նաև նշեց, որ հուժկու հանրահավաքները տեղի են ունենալու նշված բոլոր քաղաքներում և հենց դա է, որ կփակի բոլոր նման հարցադրումները:
Իսկ ահա հարցին` եռյակում մտավախություններ ունեն, որ իշխանությունները հնարավոր է խոչընդոտեն հանրահավաքների անցկացմանը, ճնշումներ գործադրեն քաղաքացիների վրա և այլն, Տ.Ուրիխանյանն ասաց, որ չի կարծում, թե այն, ինչ տեղի ունեցավ հանրության շրջանում հանրահավաքների մասին ծանուցումները հրապարակելուց հետո չի ստիպի ականջալուր լինել այն պահանջին, որը մարդիկ առաջ են քաշելու այդ օրերին:
«Առավել ևս չեմ կարծում, որ որևէ մեկը կփորձի դիմագրավել: Իսկ եթե նման բաներ լինեն, ապա ցանկացած ժողովրդական ալիքի կամ կամաարտահայտմանը խոչընդոտող յուրաքանչյուրի գոյության նպատակահարմարության վերաբերյալ անշուշտ հարց կառաջանա»,- հայտնեց ԲՀԿ-ական գործիչը:
Հիշեցնենք, վաղը մեկնարկելով Աբովյանում, հանրահավաքները մյուս օրերին տեղի կունենան նաև Հրազդանում, Սիսիանում, Կապանում, Արարատում, Իջևանում, Վանաձորում և Գյումրիում:

«Тройка» непровластных политических сил Армении начинает областные митинги без серьезного финансирования
15:36 24/09/2014
Завтра в городе Абовян Котайкской области РА «тройка» непровластных политических сил – партии «Процветающая Армения» (ППА), «Армянский национальный конгресс» (АНК) и «Наследие» – проведут первую совместную акцию протеста в преддверии предстоящего 10 октября общереспубликанского митинга.
В интервью Panorama.am депутата парламент РА от фракции «Процветающая Армения», пресс-секретарь ППА Тигран Уриханян ответил на вопрос о том, кто финансирует областные визиты и митинги «тройки».
Парламентарий заявил, что вовлечен в организационный процесс и прекрасно осведомлен об этой кухне. По словам Т. Уриханяна, проводятся встречи рабочих групп партнеров и распределяется вся работа.
Депутат заверил, что 99,9% работы проводится за счет организационных людских ресурсов и готовности многочисленных граждан, не только членов партий, оказать поддержку и содействие по самым разным вопросам.
Он подчеркнул, что нет даже необходимости в выделении той или иной конкретной политической силой серьезных финансовых средств, поскольку областные структуры партий полностью осуществляют свои функции.
Т. Уриханян при этом категорически не согласился с замечанием, что выбор места проведения первого митинга – город Абовян – может быть не случаен и имеет символическое значение. Депутат от ППА заверил, что мощные митинги ожидаются в целом ряде городов, и тогда будут рассеяны все сомнения на этот счет.
По его словам, митинги заставят власти прислушаться к выдвигаемым общественностью требованиям. «Более того, не думаю, что кто-то будет пытаться оказать противодействие. Если такое случится, то безусловно возникнет вопрос о целесообразности существования тех, кто пытается выступить против народной волны и волеизъявления», – сказал депутат.
Напомним, стартующие завтра в Абовяне областные визиты и митинги «тройки» продолжатся затем в Раздане, Сисиане, Капане, Арарате, Иджеване, Ванадзоре и Гюмри.