Սերժ Սարգսյանը շեշտեց, որ որևէ գնի դիմաց հայերը Ղարաբաղը երբեք չեն տա. Իսկանդարյան
Կովկաս ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը կարևորում է նախագահ Սերժ Սարգսյանի երեկվա ելույթը այն իմաստով, որ նախագահը ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական խնդիրների ներկապնակն իր ամբողջության մեջ` ղարաբաղյան հիմնախնդիր, ցեղասպանության 100-ամյա տարելից, հարևանների հետ փոխհարաբերություններ, ավելի ճիշտ` տարածաշրջանում հարևանություն անելուն խոչընդոտող խնդիրներ:
«Խոսքը հատկապես Թուրքիային է վերաբերում, որը հայ-թուրքական արձանագրությունները շարունակ կապում է ղարաբաղյան հիմնախնդրի հետ: Նախագահը նշեց, որ այսօրվա դրությամբ գրեթե անիմաստ է խոսել գործընթացի շարունակականության մասին»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետը` շարունակելով, որ նախագահ Սարգսյանն իր ելույթում նաև մատնանշել է Ադրբեջանին, որը կոպտորեն խախտել է բոլոր միջազգային նորմերը և պարտավորությունները, որ Ադրբեջանը ժամանակին ստանձնել է` թեկուզ և նույն ՄԱԿ-ի շրջանակում:
«Ելույթի առանցքային մեխերից մեկը նա էր, որ խոսք չի կարող լինել ինչ-որ նախապայմանների մասին և որ դա է Հայաստանի հստակ դիրքորոշումը: Փաստացի Սերժ Սարգսյանն ասաց, որ Ղարաբաղը որևէ գնի դիմաց հայերը երբեք չեն պատրաստվում տալ և սա է թերևս ամենագլխավոր ուղերձը»,- շեշտեց Ա.Իսկանդարյանը:
Քաղաքագետը կարևորեց նաև ելույթի այն հատվածը, որում Հայաստանի ղեկավարը շնորհակալություն հայտնեց բոլոր այն պետություններին, որոնք Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել ու դատապարտել են` անկախ այդ ճանաչման ձևաչափից և օգտագործված ձևակերպումներից. «Եվ առհասարակ` նախագահի ելույթը անդրադառնում էր ամենին, ինչը բառացիրոեն նշանակում է` Հայաստանը շարունակելու է զարգանալ ու զարգացնել իր փոխհարաբերությունները միջազգային հանրության հետ, այդ թվում և բոլոր այն երկրների, որոնց հիշատակել է»:
Վերադառնալով հայ-թուրքական արձանագրություններին, Ա.Իսկանդարյանին նախ հիշեցրեցինք, որ հասարակական-քաղաքական շրջանակներում առկա է այն համոզումը, որ դրանք պետք է դուրս բերվեն ԱԺ օրակարգից, ինչպես նաև հետաքրքրվեցինք` նախագահի հղումը ժողովրդական լեզվին արդյո՞ք դա էր ակնարկում. «Նախագահն իր այդ արտահայտությամբ ցույց տվեց, որ հանրության շրջանում գոյություն ունի խնդիր, որ Թուրքիան կապում է հայ-թուրքական արձանագրությունները ինչ-որ այլ բաների հետ, մասնավորապես ղարաբաղյան հակամարտության հետ: Այո, նախագահը նշեց, որ հայ-թուրքական փակ սահմանը վատ է, բայց դա չի ենթադրում որևէ նախապայման: Եվ քանի որ հակառակը Թուրքիայի կողմից մենք դեռ չենք տեսնում, ապաև հայ ժողովուրդը ավելի ու ավելի է ամրապնդվում այն մտքում, որ արձանագրություններն ու մնացածը ուղղակի իմաստ չունեն»:
Քաղաքագետ Իսկանդարյանը շեշտեց, որ սա ևս մեկ անգամ ասում է այն մասին, որ հայ-թուրքական սահմանի բացման դիմաց ոչ ոք չի պատրաստվում վերադարձնել Ղարաբաղը, ինչն ակնհայտ էր թե մինչև ֆուտբոլային դիվանագիտության, թե դրան հաջորդած ժամանակահատվածում. «Եթե հայերը ցանկանային Ղարաբաղը տալ նույն հայ-թուրքական սահմանի դիմաց, ապա ինչո՞ւ էին սպասում մինչև 2009թ-ը` կտային 1994-ին: Դա աբսուրդ է և հենց սա էր, որ շեշտեց նախագահ Սարգսյանը. հայ հասարակությունը չի ընդունում որևէ խոսակցություն նախապայմանների մասին, որոնք, առավել ևս, չէին պարունակվում հայտնի արձանագրություններում»:
Հիշեցնենք, նախագահը մասնավորապես ասել էր. «Պաշտոնական Անկարան բացահայտ հռչակում է, որ կվավերացնի այդ արձանագրությունները միայն, եթե Լեռնային Ղարաբաղը` Ազատ Արցախը, հայերը հանձնեն Ադրբեջանին: Հայաստանում և Արցախում նման նախապայմաններին պարզ մարդիկ շատ հաճախ արձագանքում են շատ պարզ. «գրողի ծոցը վավերացնեք»»:

Армянская сторона ни на каких условиях не сдаст Карабах Азербайджану. Эксперт назвал главные месседжи речи С. Саргсяна в ООН
13:50 25/09/2014
Директор «Института Кавказа», политолог Александр Искандарян в интервью Panorama.am обратился к выступлению президента Армении Сержа Саргсяна на 69-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Политолог отметил, что в речи президента Армении была представлена вся палитра вопросов внешней политики Армении: карабахская проблема, 100-я годовщина Геноцида армян, взаимоотношения с соседними странами, точнее – проблемы, препятствующие установлению соседских отношений в регионе.
«Речь в частности о Турции, которая постоянно связывает армяно-турецкие протоколы с карабахской проблемой. Президент отметил, что на данный момент практически бессмысленно говорить о продолжении процесса», – сказал политолог.
Он напомнил, что президент С. Саргсян в своей речи обратился и к Азербайджану, который грубо нарушил все международные нормы и взятые на себя обязательства, например, в рамках той же ООН.
«Ключевым моментом речи президента было и следующее: не может быть и речи о каких-либо предусловиях, такова четкая позиция Армении. Фактически Серж Саргсян сказал, что армянская сторона ни на каких условиях не собирается сдавать Карабах, и в этом, пожалуй, самый главный месседж», – подчеркнул политолог.
При этом Александр Искандарян обозначил важность того, что Серж Саргсян в своем выступлении поблагодарил все страны, которые признали и осудили Геноцид армян, независимо от формата этого признания и использованных формулировок.
«Выступление президента касалось всего, что дословно можно сформулировать так: Армения продолжит развиваться и развивать свои взаимоотношения с международным сообществом, в том числе и с упомянутыми странами», – сказал эксперт.
Обратившись к армяно-турецким протоколам, А. Искандарян напомнил, что в общественно-политических кругах Армении господствует мнение о необходимости их отзыва из парламента. В этой связи политолог указал и на озвученное накануне президентом заявление о том, что Ереван обсуждает вопрос отзыва армяно-турецких протоколов из парламента.
Напомним, С. Саргсян в частности заявил: «Официальная Анкара открыто провозглашает, что ратифицирует эти протоколы только тогда, когда Нагорный Карабах – Свободный Арцах – армяне сдадут Азербайджану. В Армении и Арцахе на подобные предусловия простые люди очень часто реагируют очень просто: „Ну и черт с вашей ратификацией”. В выраженных народным языком этих словах сконцентрирована вековая борьба целой нации, которая занимающимся куплей-продажей чужой родины безоговорочно объясняет: Родина – это святое, и идите с вашей куплей-продажей подальше от нас. Вот в таких условиях официальный Ереван сегодня серьезно обсуждает вопрос отзыва армяно-турецких протоколов из парламента».
«Этим высказыванием („Ну и черт с вашей ратификацией”. – Прим.ред.) президент продемонстрировал: общественность видит проблему в том, что Турция связывает армяно-турецкие протоколы с другими вопросами, в частности с карабахским конфликтом. Президент указал, что закрытость армяно-турецкой границы, несмотря на все минусы, не предполагает принятия каких-либо предусловий. И поскольку ничего другого с турецкой стороны мы не видим, армянский народ все больше укрепляется во мнении, что протоколы и все остальное не имеют смысла», – пояснил специалист.
По словам политолога, это еще раз говорит о том, что в обмен на открытие армяно-турецкой границы никто не собирается сдавать Карабах, что было очевидно, как до, так и после «футбольной дипломатии».
«Если бы армянская сторона хотела сдать Карабах в обмен на открытие той же армяно-турецкой границы, сделала бы это еще в 1994 году, к чему было ждать до 2009 года? Это абсурд, и именно это и подчеркнул президент: армянский народ не принимает никаких разговоров о предусловиях, тем более что они и не содержались в армяно-турецких протоколах», – резюмировал А. Искандарян.
Президент Армении: Азербайджан не выполняет резолюции Совбеза ООН и спекулирует ими
С. Саргсян: Институт референдума становится одним из важнейших правовых инструментов урегулирования этнических конфликтов
Президент Армении: Отсутствие должного осуждения Геноцида армян – явление, порождающее аналогичные преступления
Попытки Азербайджана спекулировать религиозным фактором абсурдны. Заявление президента Армении на сессии ГА ООН
«Ну, и к черту, пусть не ратифицируют». Ереван обсуждает возможность отзыва армяно-турецких протоколов