Սերժ Սարգսյանը Նյու Յորքում մասնակցել է «ԱրմԹեք» համաժողովին (լուսանկարներ)
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Նյու Յորքում մասնակցել է «ԱրմԹեք» բարձր տեխնոլոգիաների 7-րդ գլոբալ համաժողովի աշխատանքներին: Panorama.am-ի թղթակիցը Նյու Յորքից տեղեկացնում է, որ համաժողովին մասնակցում են ոլորտում գործունեություն ծավալող ձեռնարկությունների մոտ 50 ղեկավարներ և փորձագետներ:
Համաժողովի աշխատանքները մեկնարկել են  թեմատիկ քննարկմամբ` «Բարձր տեխնոլոգիական արտադրությունը Հայաստանում. ընթացիկ զարգացումներն ու հաջողակ պատմություններ»:
Քննարկմանը ելույթներով հանդես են  եկել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնը, «Սինոփսիս» ընկերության ղեկավար Չի Ֆուն Չանը, «Հայաստանի ազգային գործիքներ» գլխավոր տնօրեն Արամ Սալաթյանը, «Roda Group» և «D-Link» ընկերությունների ղեկավարները Ռոջեր Ստրոչը և Թոմաս Հուանգը:
Իր խոսքում նախագահ Սարգսյանն անդրադարձել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի ունեցած ձեռքբերումներին: Մասնավորապես, նախագահը տեղեկացրել է,  որ Հայաստանում արդեն իսկ ոլորտում աշխատող ձեռնարկությունների թիվն անցել է 380-ից, իսկ աշխատողների թիվը հատում է 11 հազարի սահմանը, ինչը նախագահի գնահատմամբ` Հայաստանի համար փոքր թիվ չէ:
Վիճակագրությունից հետո նախագահն անդրադարձել է այն փաստին, որ ոլորտի տարեկան աճը Հայաստանում կազմում է 22-25 տոկոս, իսկ ոլորտում աշխատուժի ներգրավումն աճում է 10 տոկոս տարեկան:Երկրի ղեկավարը նաև  հաջողություն է մաղթել  համաժողովի աշխատանքներին` հույս հայտնելով, որ այս անգամ էլ համաժողովը աչքի կընկնի գործարար նոր կապերով և Հայաստանում նոր նախագծերի իրականացմամբ:
ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնն իր խոսքում կարևորել է, որ հայկական բարձր տեխնոլոգիաներն անհրաժեշտ է մղել դեպի նոր մակարդակ: Դրա համար նա խորդհորդ է տվել ոլորտում աշխատող ընկերություններին կողմնորոշվել Հայաստանի ներքին շուկա և թվայնացնել տնտեսության ու հասարակության այլ ոլորտներ ևս:
Ելույթներով հանդես են եկել և Հայաստանում իրենց գործունեությունը ներկայացրել մի շարք ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
Համաժողովի աշխատանքների ընթացքում մասնակիցները կքննարկեն հարցեր, կապված ոլորտում կրթական, հետազոտական և մասնագիտական խնդիրների, տարածաշրջանային զարգացումների և բիզնես միջավայրի, ինչպես նաև ձեռնարկատիրության, ստարտ-ափերի ու նորարարություններին վերաբերող հարցեր:
«ԱրմԹեք» կոնֆերանսը տարեկան միջոցառում է, որ համախմբում է տեխնոլոգիական համայնքի ներկայացուցիչներին: Այն առաջին անգամ անցկացվել է 2007 թվականին` Սան Ֆրանցիսկոյում:

Президент С. Саргсян на форуме ArmTech-2014 в Нью-Йорке представил успехи Армении в сфере высоких технологий
Президент Армении принял участие в работе 7-го ежегодного всеармянского форума высоких технологий ArmTech-2014 в Нью-Йорке. Об этом сообщает корреспондент Panorama.am.
Как сообщалось ранее, организаторами форума являются правительство Армении, Всемирный банк, Фонд «Инкубатор предприятий». В нем принимают участие высокопоставленные должностные лица, руководители крупнейших компаний в технологической и инженерной областях, представители образовательных учреждений и т.д. из Армении, США, России, Европы, Ближнего Востока и Северной Африки, стран СНГ.
Работа форума началась с тематического обсуждения «Производство высоких технологий в Армении: текущие развития и истории успеха».
В своем выступлении глава армянского государства обратился к достижениям Армении в сфере высоких технологий, сообщил, что число предприятий в этой отрасли достигло 380, а численность сотрудников превышает 11 тысяч.
По его словам, рост в данной сфере ежегодно составляет 22-25%, а степень вовлечения рабочей силы – 10%.
Президент также выразил надежду, что форум создаст новые рабочие связи и возможности реализации новых проектов в Армении.
Напомним, в рамках форума состоятся также обсуждения на следующие темы:
- образование, исследования и профессиональное развитие;
- региональное развитие, акселерация и бизнес-среда; инновация, начинающие компании и предпринимательство.
Основная задача проведения форума ArmTech – освещать нынешнее и будущее участие Армении в динамично развивающейся глобальной экономике, ставя акцент на сфере высоких технологий и смежном бизнесе.