Ռուս փորձագետ. ՀՀ-ի` ԵՏՄ-ին անդամակցության հարցում Արցախի գործոնի քննարկման փորձերը «լիակատար հիմարություն են»
Հետխորհրդային ամբողջ պատմությանը ընթացքը ցույց է տալիս, որ Հայաստանը հանդես է գալիս որպես Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի, իսկ Ռուսատանը` որպես Հայաստանի դաշնակից: «Ռուսաստան-Հայաստան. հարաբերությունները ժամանակակից փուլում» թեմայով Մոսկվա-Երևան տեսակամուրջի ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայկական մասնաճուղի տնօրեն Ալեքսանդր Մարկարովը:
Բանախոսը շեշտեց, որ հայ-ռուսական երկկողմ հարաբերությունների շրջանակը բավական լայն է, իսկ համագործակցության մակարդակը` բավական խորը:
«Համագործակցությունը իրականացվում է քաղաքական, ռազմական ռազմավարական, մշակութային և կրթական ոլորտներում և չնայած առկա որոշակի խնդիրներին` վերջին շրջանում նկատվում է դրական դինամիկա: Հայ-ռուսական հարաբերություննում էական է նաև Ռուսաստանի կարևոր դերակատարությունը ԼՂ համամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցություններում: Այն փաստը , որ այս տարվա օգոստոսին Սոչիում կայացած հանդիպումը հանգեցրեց լարվածության թուլացմանը, ևս մեկ անգամ ընգրծում է Ռուսատանի դերը ոչ միայն երկկողմ հարաբերությունների, այլև տարածաշրջանային համագործակցության տեսանկյունից»,- նշեց Ա. Մարկարովը:
Բանախոսը ընդգծեց, նաև այն հանգամանքը, որ Ռուսաստանը հանդիսանում է Հայաստանի կարևորագուն տնտեսական գործընկերը:
«Ռուսական ներդումների ծավալների աճը մշտական բնույթ է կրում: Դրա հետ մեկտեղ Ռուսաստանը հանդիսանում է Հայաստանի առևտրատնտեսական կարևորագույն գործընկերներից մեկը, իսկ մասնակցությունը Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում բավական էական է»,-ասաց Ա. Մարկարովը:
Անդրադառնալով ԵՏՄ-ի և ՄՄ-ի շրջանակներում համագործակցության խորացմանը, Ա. Մարկարովը շեշտեց, որ այս գործընթացը կարևոր է Հայաստանի համար ոչ միայ հայ-ռուսական` այլև Ղազախստանի և Բելառուսի հետ հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից:
Իր հերթին ԱՊՀ երկրների ինսիտուտի Կովկասի բաժնի ղեկավար Վլադիմիր Եվսեևը նշեց, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները կարևոր և առաձնահատուկ այն առումով, որ կողմերն իսկապես ունեն միմյանց կարիքը:
«Այս տեսանկյունից, եթե մենք, անկախ նրանից թե ինչ է տեղի ունենում Եվրասիական տնտեսական տարածքում, շարունակենք զարգացնել երկկողմ հարաբերությունները, կհասնենք լրջագույն արդյունքների»,- ասաց Վլադիմիր Եվսեևը:
Հայ-ռուսական տնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացման գործում բանախոսը կարևորեց աբխազական երկաթգծի վերագործարկումը:
Բանախոսը «լիակատար հիմարություն» որակեց Հայաստանի` ԵՏՄ-ին անդամակցության հարցում Արցախի գործոնի քննարկման փորձերը:
«Այդ դեպքում կարելի է հարցնել` իսկ Ռուսատանի և Աբխազիայի միջև կա՞ միասնական տնտեսական տարածք: Համարյա կա: Այս դեպքում Ռուսատանը նույնպե՞ս չի կարող լինել ԵՏՄ անդամ: Նման հարցադրումները ընդհանրապես ԵՏՄ-ի կազմաքանդման նպատակ են հետապնդում»:
Բանախոսը նշեց, որ թուրք-վրաց-ադրբեջանական հնարավոր ռազմական համագործակցությունը կարող է լրջագույն վտանգ ներկայացնել ինչպես Ռուսատանի, այնպես էլ Հայստանի համար, և այս առումով հստակ է, որ անվտանգության ոլորտում ևս կողմները պետք է գնան համագործակցության սերտացման ճանապարհով:

Попытки обсуждения фактора Нагорного Карабаха в контексте вступления Армении в ЕАЭС являются «абсолютной чушью»
16:53 29/09/2014
Ход всей истории постсоветского пространства показывает, что Армения выступает в качестве союзника России на Южном Кавказе, а РФ – в качестве союзника РА, при этом рамки армяно-российского двустороннего сотрудничества достаточно широки, а уровень сотрудничества – довольно глубок. Об этом в ходе телемоста Москва-Ереван на тему «Россия-Армения: отношения на современном этапе» заявил директор армянского филиала Института стран СНГ, политолог Александр Маркаров.
«Сотрудничество осуществляется в политической, военной, стратегической, культурной и образовательной сферах и, несмотря на определенные имеющиеся проблемы, в последнее время заметна положительная динамика. В армяно-российских отношениях существенна также важная роль России в переговорах по мирному урегулированию карабахского конфликта. Тот факт, что состоявшаяся в августе текущего года в Сочи встреча привела к ослаблению напряженности, в очередной раз подчеркивает роль России не только в контексте двусторонних отношений, но и с точки зрения регионального сотрудничества», – добавил политолог.
А. Маркаров также подчеркнул то обстоятельство, что Россия является важнейшим экономическим партнером Армении.
«Рост объемов российских инвестиций носит постоянный характер. Вместе с тем Россия является одним из важнейших торгово-экономических партнеров Армении, а ее представленность в различных секторах экономики республики является существенным», – сказал А. Маркаров.
Обратившись к углублению сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и Таможенного союза (ТС), А. Маркаров. подчеркнул, что этот процесс важен для Армении с точки зрения развития не только армяно-российских отношений, но и отношений с Беларусью и Казахстаном.
В свою очередь директор Центра общественно-политических исследований, заведующий отделом Кавказа Института стран СНГ Владимир Евсеев отметил, что отношения между Россией и Арменией являются важными и особенными, так как стороны действительно нуждаются друг в друге.
«С этой точки зрения, если мы, независимо от того, что происходит на евразийском экономическом пространстве, продолжим развивать двусторонние отношения, добьемся серьезнейших результатов», – сказал Владимир Евсеев.
А в вопросе дальнейшего развития армяно-российских экономических отношений эксперт обозначил важность возобновления работы Абхазской железной дороги.
При этом Владимир Евсеев назвал «абсолютной чушью» попытки обсуждения фактора Нагорного Карабаха в вопросе вступления Армении в ЕАЭС.
«В таком случае можно спросить: существует ли единое экономическое пространство между Россией и Абхазией? Почти существует. Тогда выходит, что и Россия не может быть членом ЕАЭС? Подобная постановка вопроса преследует цель провалить процесс формирования ЕАЭС», – подчеркнул специалист.
Эксперт отметил, что возможное военное сотрудничество между Турцией, Грузией и Азербайджаном может представлять собой серьезнейшую угрозу не только России, но и Армении. Посему, подчеркнул В. Евсеев, очевидно, что стороны должны идти также по пути активизации сотрудничества в сфере безопасности.