Մեկնարկում է ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանը
Մեկնարկում է ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանը, որը հայկական պատվիրակության աշխատանքի տեսանկյունից լինելու է բավականին հագեցած ու նաև դժվարին: Ավելի վաղ Panorama.am-ի հետ զրույցում պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը տեղեկացրել էր, որ վեհաժողովում բարձրացնելու են սեպտեմբերի 21-ին Դեր Զորում պայթեցված հայկական եկեղեցու, սահմանային վերջին լարվածությունների խնդիրները, ինչպես նաև առանձնահատուկ ուշադրության են արժանացնելու սահմանին մոլորված ու օգոստոսի 8-ին Ադրբեջանում դաժանաբար սպանված Կարեն Պետրոսյանի գործը:
Նստաշրջանի մեկնարկին ընդառաջ հայկական պատվիրակության համար ուրախալի լուր ստացվեց. Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Անն Բրասյորը հերքել էր ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած այն տեղեկատվությունը, թե Բաքվում՝ ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության անդամների հետ հանդիպմանը առաջարկել է Բաքվում կազմակերպել «Լեռնային Ղարաբաղի հայ և ադրբեջանցի համայնքների միջև հանդիպում, որը դրական քայլ կլինի հակամարտության կարգավորման հարցում` չնայած Հայաստանի ապակառուցողական դիրքորոշմանը»։
Իրականում Անն Բրասյորը հայտարարել է. «Վեհաժողովը չպետք է միջամտի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը, այլ մենք կարող ենք օգնել ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի և Ադրբեջանի պատվիրակությունների միջև վստահության կառուցմանն ու երկխոսության զարգացմանը»:

В Страсбурге открывается осенняя сессия Парламентской ассамблеи Совета Европы, которая будет довольно насыщенной для армянской делегации. Ранее в беседе с корреспондентом Panorama.am член армянской делегации в ПАСЕ Наира Зограбян сообщила, что на сессии они озвучат множество вопросов, в том числе и касательно взрыва армянской церкви Святых Мученников в Дейр-Эз-Зоре, обострения ситуации на границе, факта смерти 8 августа в Азербайджане гражданина Армении Карена Петросяна.
Ранее, 27 сентября, глава Парламентской ассамблеи Совета Европы Анн Брассер опровергла распространенную азербайджанскими СМИ информацию о том, будто в Баку она предложила «провести встречу между азербайджанской и армянской общинами Нагорного Карабаха, которая может стать положительным шагом в процессе урегулирования конфликта, несмотря на неконструктивную позицию Армении».
«Я хочу процитировать сделанное в Баку заявление Анн Брассер касательно карабахского конфликта: „Ассамблея не должна вмешиваться в деятельность МГ ОБСЕ. Мы же можем содействовать построению доверия и развитию диалога между делегациями Армении и Азербайджана в ПАСЕ”», - отметил в беседе с корреспондентом представитель ПАСЕ.
ПАСЕ не должна вмешиваться в деятельность МГ ОБСЕ. Заявление Анн Брассер и дезинформация азербайджанских СМИ