Արգենտինացի գրող Մարիանո Սարավիայի հոդվածը՝ Հայոց Ցեղասպանության մասին
Սեպտեմբերի 28-ին իսպանական հայտնի Vegamediapress կայքում լույս է տեսել արգենտինացի ականավոր գործիչ, գրող Մարիանո Սարավիայի հոդվածը «Հալեպ, հարյուր տարի անց» վերնագրով:
Հոդվածում հեղինակը անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության թեմային և ցեղասպանությունից 100 տարի անց Սիրիայի հայաբնակ Հալեպ քաղաքում իրադարձությունների կրկնությանը:
Մասնավորապես նշում է, որ իր նպատակն է հոդվածում ներկայացնել նրանց մասին, ում մեղսակից անտարբերության և ցեղասպանին օժանդակելու պատճառով է, որ Թուրքիան ժխտում է իր կողմից 1915թ. իրականացրած հայերի կոտորածները: Իսկ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախօրեին Թուրքիայի մերժողական կեցվածքը պայմանավորված է ԱՄՆ-ի և նրա դաշնակիցների համար Թուրքիայի աշխարհաքաղաքական կարևորությամբ:
Հեղինակը շեշտում է այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ-ի բոլոր նախագահները իրենց նախագահական քարոզարշավներում մշտապես խոսելով հայոց ցեղասպանության մասին, ցանկանում են ստանալ ԱՄՆ-ի ազդեցիկ հայկական համայնքի օժանդակությունը, իսկ ստանձնելով նախագահի պաշտոնը, մոռացության են մատնում իրենց տված խոստումները և առաջնորդվում միմիայն քաղաքական շահերով:
100 տարի անց ոչինչ չի փոխվել, իսկ հալեպաբնակ հայերը այսօր էլ ենթարկվում են խոշտանգումների և կոտորածների: Վերջին տասնամյակներում Հաֆեզ ալ Ասադի և Բաշար ալ Ասադի վարչակարգերի օրոք երաշխավորված էր Սիրիայում բնակվող էթնիկ և կրոնական փոքրամասնությունների, այդ թվում նաև հայկական համայնքի անվտանգությունը, իսկ այսօր Իսլամական պետության ահաբեկիչները իրենց գործողությունների թիրախակետեր են դարձրել հայկական Նոր գյուղը, Զվարթնոց եկեղեցին, ՀՕՄ-ի հավաքատեղին և բազմաթիվ հայկական թաղամասեր:
Եթե 100 տարի առաջ ցեղասպանության իրականացման համար մեղսակից էին Թալեաթ, Էնվեր, Ջեմալ փաշաները, Երիտթուրքերի և Աթաթուրքի կառավարությունները, ապա այսօր Իսլամիստ ահաբեկիչների գործունեությունը ԱՄՆ-ի մեղսակցության արդյունք է: Ջորջ Բուշ Կրտսերի կողմից Իրաք ներխուժման և Սադդամ Հուսեյնին տապալման, իսկ այնուհետև Բարաք Օբամայի կողմից Սիրիայում անուղղակիորեն գործելու հետևանքով ի հայտ եկավ այս ահաբեկչական խմբավորումը: Իսկ Պենտագոնը իր աշխարհաքաղաքական խաղերի թիրախակետը դարձրել է Սիրիան և վերջինիս դաշնակիցներ Իրաքը և Ռուսաստանը: Բաշար ալ Ասադի վարչակարգը տապալալեու համար ԱՄՆ-ն պայմանավորություն է ձեռք բերել Ալ Քաիդայի ճյուղ կազմող Ալ Նուսրա ահաբեկչական խմբավորման հետ, իսկ վերջինիս զինելու և հովանավորելու համար օգտագործում է Սաուդյան Արաբիային և Թուրքիային: Իսկ օրեր առաջ ԱՄՆ-ի կողմից Սիրիայի ռմբակոծության հետևանքները ամերիկացիները ներկայացնում որպես են կողմնակի վնասներ. դա այն է, ինչ մենք անվանում ենք անմեղ զոհեր: Իսլամիստ ահաբեկիչների զենքից մազապուրծ եղած հայերը, ինչպես և 100 տարի առաջ, թողել են իրենց բնակավայրերը և դարձել փախստականներ:
Ինչպես նշել է Ադոլֆ Հիտլերը դեռևս 1939թ. «Ո՞վ է այսօր հիշում Հայոց ցեղասպանության մասին»: Եվ, իրոք, համայն աշխարհի անտարբերությունը և Թուրքիայի անպատիժ մնալը հանգեցնում է ցեղասպանության կրկնությանը: Հայերի ցեղասպանության հերթական վայրը Հալեպ քաղաքն է: Ինչպիսի՜ ճակատագրի հեգնանք 100 տարի անց: Ինչպես միշտ, մեղսակիցները չեն փոխվել:

Безнаказанность Турции ведет к повтору Геноцида армян в сирийском Алеппо. Статья на испанском сайте «VegaMediaPress»
Авторитетный испанский сайт «VegaMediaPress» опубликовал накануне статью известного аргентинского деятеля, писателя Мариано Саравии под названием «Алеппо: 100 лет спустя». В статье автор говорит о Геноциде армян в Османской империи 1915г. и указывает на повтор событий спустя 100 лет в сирийском городе Алеппо.
Автор отмечает, что ставит целью представить тех, чье безразличие и поддержка делают их сообщниками Турции, которая до сих пор отрицает свою вину за Геноцид армян. Он подчеркивает, что в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян позиция Турции обусловлена тем, что Анкара важна и значима для США и других союзников с геополитической точки зрения.
Подчеркивает тот факт, что все кандидаты в президенты США в ходе предвыборных кампаний всегда прибегают к теме Геноцида армян, чтобы получить поддержку влиятельной армянской общины, но после того, как занимают пост главы государства, забывают о данных обещаниях и руководствуются исключительно политическими интересами.
Согласно материалу, ничего не изменилось спустя 100 лет после Геноцида и армянское население Алеппо подвергается резне и пыткам. Все последние десятилетия, указывает автор статьи, правительства Хафеза Асада и Башара Асада гарантировали безопасность этнических и религиозных меньшинств, в том числе и армян. Однако на сегодня боевики террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) сделали мишенью своих атак армянские районы Алеппо; Нор гюх, церковь Звартноц,
«Союз помощи армян» и т.д.
Аргентинский писатель отмечает, что если 100 лет назад вина за Геноцид лежала на Талаате-паше, Энвере-паше, Джемале-паше и правительстве младотурок, то сегодня деятельность террористических группировок является «результатом причастности США».
Согласно статье, террористические группировки появились в результате вторжения администрации президента США Джорда Буша-младшего на территорию Ирака и свержения Саддама Хусейна, а затем – вследствие действий нынешнего главы американского государства Барака Обамы в Сирии. «А Пентагон мишенью своих геополитических игр сделал Сирию и ее союзников Россию и Ирак. Для свержения режима Башара Асада США договорилась с террористической группировкой Аль-Нусра, которая является частью Аль-Каиды, а для их экипировки и спонсирования использует Турцию и Саудовскую Аравию», – говорится в материале.
«Американцы называют результаты бомбардировок Сирии несколько дней тому назад побочным ущербом. Это то, что мы называем невинными жертвами. Те армяне, которые сумели выжить в этих обстоятельствах, как 100 лет назад, покинули свои дома и стали беженцами.
Как в 1939 году выразился Адольф Гитлер, “кто сегодня помнит о Геноциде армян?” И, действительно, безразличие и безнаказанность Турции ведет к повтору Геноцида. Очередным местом Геноцида армян стал город Алеппо. Какая ирония судьбы 100 лет спустя! Как всегда виновники остались прежними», – говорится в статье.