ՄՕԿ-ի համակարգող հանձնաժողովը սեպտեմբերի 29-ին իր յոթերորդ այցը կատարեց 2016 թ. օլիմպիական խաղերի մայրաքաղաք Ռիո դե Ժանեյրո:
Դեռևս մարտին նշված հանձնաժողովը ծայրահեղ էր համարել շինարարական աշխատանքների վիճակը:
Տրված գնահատականը, հավանաբար, սթափեցրել է կազմակերպիչներին:
Լրիվ թափով են աշխատանքներն ընթանում օլիմպիական մարզավանում, կառուցվող նոր մետրոկայարանում, որը պողպատյա գծերը կապում է Ռիոյի կենտրոնին, և գլխավոր մարզահամալիրում, որտեղ անցկացվելու են խաղերի ծրագրում ընդգրկված 21 մարզաձևերի մրցաշարերը: Այս մասին հայտնում է ՀԱՕԿ-ի լրատվության բաժինը:
Ռիոյի մայրուղիներում առավելապես երթևեկում են ինքնաթափ և բետոնախառնիչ ավտոմեքենաները:
ՄՕԿ-ի համակարգող հանձնաժողովն առաջինը այցելել է հրաձգության, ժամանակակից հնգամարտի, ձիասպորտի և թիավարության շինտեղամասեր: Աշխատանքային խմբին, հավանաբար, կմիանա նաև Բրազիլիայի նախագահ Դիլմա Ռուսեֆը: Սա վկայում է, որ մեծ է կազմակերպիչների պատասխանատվությունը շինարարական աշխատանքների ընթացքի հարցում: Ի դեպ, առաջիկա կիրակի օրը տեղի է ունենալու երկրի նախագահի ընտրությունը: Թեկնածուների թվում է նաև գործող նախագահը:
Գրաֆիկից հետ է մնում գոլֆի ստադիոնի շինարարությունը: Պատճառը բնապահպաններն են, որոնք անհանգստացած են տեղանքի կանաչ տարածությունը վնասելու համար և այդ առիթով դիմել են դատախազություն: Շինարարներն սպասում են վճռի կայացմանը:
«Ռիո-2016»-ի կազմակերպիչները մտահոգ են նաև անվտանգության խնդրով, թեև Բրազիլիայում ամռանն անցկացված ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության ամբողջ ընթացքում որևե լուրջ միջադեպ չի գրանցվել:

Целый ряд проблем остается нерешенным. Комиссия МОК проверяет готовность Рио-де-Жанейро к Олимпиаде-2016
Координационная комиссия Международного олимпийского комитета (МОК) проводит очередную проверку готовности бразильского города Рио-де-Жанейро к Олимпийским играм 2016 года. Об этом сообщает Sport.ru.
Согласно информации, в марте представители МОК дали неудовлетворительную оценку складывающейся ситуации и предупредили местные власти, что критическое отставание от намеченного плана может привести к крайне негативным последствиям. Как отмечают СМИ, данный посыл возымел действие, и ответственные за подготовку к ОИ-2016 лица предприняли ряд экстренных мер по выходу на запланированные сроки подготовки к Играм.
Так, стартовали работы по возведению объектов, где будут проводиться соревнования по стрельбе, современному пятиборью, конному спорту, гребному слалому. Полным ходом идёт строительство в главном олимпийском кластере в районе Барра, где состоятся состязания по 21 виду олимпийской программы.
Во вторник к членам комиссии МОК на осмотре строящихся олимпийских объектов намерена присоединиться президент страны Дилма Роуссефф.
Однако наряду с позитивными изменениями целый ряд проблем остаются нерешёнными. Например, из-за протестов защитников экологии накалилась обстановка вокруг строительства поля для гольфа в Барре. В сложившейся ситуации строители вынуждены ждать окончания разбирательства по данному вопросу.
Кроме того, серьёзную тревогу вызывают вопросы безопасности в городе. По данным статистики, в Рио-де-Жанейро на 100 тысяч населения совершается 35 убийств в год, не считая многочисленные грабежи и бандитские разборки.