Ինչպես օրերս նշել էր «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը», Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության պայմանագրից դատելով՝ այդ գործընթացը չի վնասի Սամվել Ալեքսանյանի բիզնեսին, քանի որ 2015-2025թթ.-ի ընթացքում վերամշակման համար շաքարի հումքն ազատվում է մաքսատուրքերից: Իսկ Ալեքսանյանին պատկանող «Լուսաստղ Շուգրը» ինչպես հայտնի է, ներմուծում է վերամշակման ենթակա շաքարավազ, որն արտադրական վերջին ցիկլով անցնելուց հետո վաճառվում է: Այս մասին գրել է «168 Ժամ»-ը:
«Սակայն «չի վնասի»-ն չափազանց մեղմ է ասված: Բանն այն է, որ պատրաստի շաքարավազի ներմուծման համար Հայաստանում գործում է 10 տոկոս մաքսատուրք, (դա կազմում է 60-65 դոլար՝ 1 տոննայի համար): Մինչդեռ ՄՄ մաքսային օրենսգրքով շաքարավազի 1 տոննայի համար գանձվում է միջինը 250 դոլար: Սովորական շաքարավազի ներմուծման համար արտոնություններ նախատեսված չեն: Այսինքն, պատրաստի շաքարավազ ներմուծելն ավելի կթանական, իսկ սա նշանակում է, որ Սամվել Ալեքսանյանի բիզնեսը ոչ միայն չի վնասվի, այլև նրա մենաշնորհային դիրքերը կամրապնդվեն»,-գրել է թերթը:

As the Union of Informed Citizens said recently, Armenia’s membership to the Eurasian Economic Union will not harm the business of Samvel Alexanyan as from 2015 to 2025, the imported raw sugar for processing will be exempt from customs duties. Alexanyan’s Lusastgh Sugar company imports sugar which undergoes re-procession before entering the domestic market, 168 Hours writes.
The newspaper notes that currently Armenia pays 10 percent customs duty for importing ready-made sugar (USD 60-65 per ton), while according to the Customs Union Customs Code, in average, the country will have to pay USD 250 for one ton.
It will cost higher to import ready-made sugar, and this will strengthen Samvel Alexanyan’s monopoly, the newspaper adds.