Ն.Կարապետյանը` ԵԽԽՎ-ի երկակի ստանդարտների մասին
ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Կարապետյանն իր այսօրվա ելույթը վեհաժողովում նվիրել է Թուրքիայի կողմից ահաբեկիչներին աջակցելուն, Քեսաբի և Դեյր էզ Զորի Սուրբ նահատակաց եկեղեցու պայթեցմանը:
Պատվիրակն իր ելույթում ասել է.
«Մենք բոլորս անհանգստացած ենք Սիրիայում և Իրաքում օրեցօր վատթարացող իրավիճակի վերաբերյալ և դատապարտում ենք խաղաղ բնակչության և այդ թվում նաև` ազգային փոքրամասնությունների դեմ ուղղված հարձակումները և ահաբեկչական գործողությունները: Մենք խորապես մտահոգված ենք Սիրիայում ապրող հայերի ճակատագրով: Սիրիայի մյուս քաղաքացիների հետ միասին նրանք այսօր պայքարում են իրենց կյանքի իրավունքի համար:
Մարտ ամսին մենք ականատես եղանք Սիրիայի Քեսաբ քաղաքի ողբերգական իրադարձություններին, մի քաղաքի, որ կարծես անցյալ դարասկզբին Ցեղասպանության հետևանքով հայերի անմարդկային տեղահանությունների մասին ցավոտ հիշեցում էր: Այս քաղաքը և հարակից 12 գյուղերը դաժան հարձակման ենթարկած ահաբեկչական խմբերը, որ փոխկապակցված էին Ալ-Քաիդայի հետ, սահմանը հատել էին հարևան Թուրքիայի տարածքից:
Ես անձամբ եմ այցելել Սիրիա, հանդիպել եկեղեցիներում ապաստան գտած փասխտականների հետ: Նրանք պատմեցին, որ ահաբեկիչները պղծել են Քեսաբի քրիստոնեական եկեղեցիները, ինչպես նաև էական վնաս են պատճառել քաղաքացիական բնակչության գույքին:
Իսկ ընդամենը մի քանի օր առաջ մենք ականատես եղանք մեկ այլ բարբարոսական գործողության` Արևելյան Սիրիայում ահաբեկիչների կողմից պայթեցվել էր Դեյր Էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցին: Դա Հայոց Ցեղասպանության սուրբ հուշարձան էր, մի վայր, ուր ամփոփված էին Եղեռնի սարսափելի հանցագործության նահատակների մասունքներ:
Սրբավայրում արված այս բարբարոսությունը հերթական անգամ հաստատում է այսպես կոչված «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբի վայրենի բնույթը:
Բանաձևի նախագծում ԵԽԽՎ-ն հայտնում է խորին մտահոգություն, որ շուրջ 3000 երիտասարդ եվրոպացիներ են «Իսլամական պետության» շարքերում, որ կռվում են Իրաքում և Սիրիայում, և կոչ է անում Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետություններին ջանքեր գործադրել բացահայտելու և ետ կանչելու, ինչպես նաև պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին:
Եկեք խոսենք անկեղծ. ինչո՞ւ ենք մենք միայն հիմա սկսում անհանգստանալ եվրոպացիների ներգրավվածության վերաբերյալ: Ինչո՞ւ մենք որևէ քայլ չձեռնարկեցինք Քեսաբի իրադարձություններից հետո, երբ առկա էին փաստեր, որ ահաբեկիչները ներխուժել էին ԵԽ անդամ Թուրքիայի տարածքից: Ինչպե՞ս եղավ, որ նույն կազմակերպության անդամներին սկսեցինք կոչել «ահաբեկիչներ», այն դեպքում, որ Եվրոպան նրանց տևական ժամանակ անվանում էր «ապստամբներ»:
Ինչևէ, ողջունելի է, որ ԵԽԽՎ-ն քայլեր է վերջապես ձեռնարկում, և մենք կոչ ենք անում Վեհաժողովին միանալու միջազգային հանրության ջանքերին՝ ուղղված այս քաղաքակիրթ աշխարհին սպառնացող չարիքի վերացմանը և դրա հովանավորության ճանապարհները արմատախիլ անելուն»:

Член делегации Армении задала депутатам ПАСЕ крайне неудобный вопрос об отношении к Турции и «Исламскому государству»…
Член армянской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы Наира Карапетян, выступая на сессии организации, затронула тему оказываемого Турцией террористам содействия, обратилась к событиям в сирийском Кесабе, а также озвучила проблему совершенного недавно теракта в армянской церкви Србоц Наатакац (Святых Великомученников) в Дейр-эз-Зоре.
В своей речи делегат отметила: «Мы все обеспокоены усугубляющейся изо дня в день ситуацией в Сирии и Ираке и осуждаем нападения, а также террористические действия против мирного населения, в том числе и представителей национальных меньшинств. Мы глубоко обеспокоены судьбой проживающих в Сирии армян. Вместе с другими гражданами Сирии они сегодня борются за свое право на жизнь.
В марте мы стали свидетелями трагических событий в сирийском городе Кесаб, который казалось бы напоминал о бесчеловечных депортациях в результате Геноцида армян в начале минувшего столетия. Эти взаимосвязанные с „Аль-Каидой” террористические группировки, совершившие жестокое нападение на этот город и 12 прилегающих сел, пересекли границу с территории соседней Турции.
Я лично побывала в Сирии, встречалась с беженцами, нашедшими убежище в церквях. Они рассказали, что боевики осквернили христианские церкви Кесаба, а также причинили значительный ущерб имуществу гражданского населения.
А всего лишь несколько дней назад мы стали свидетелями другого варварского деяния: в восточной Сирии боевиками была взорвана воздвигнутая в память о жертвах Геноцида армян армянская церковь Србоц Наатакац (Святых Великомучеников), где покоятся останки многочисленных жертв этого ужасающего преступления.
Это варварство в очередной раз подтверждает дикую сущность террористической группировки „Исламское государство”.
ПАСЕ в проекте резолюции выражает глубокую обеспокоенность в связи с тем, что в ряды боевиков ИГ влились порядка 3000 молодых европейцев, которые воюют в Сирии и Ираке, и призывает страны Совета Европы прилагать усилия для выявления и возвращения этих лиц, а также для того, чтобы призвать к ответственности всех виновных.
Давайте говорить искренне: почему мы только сейчас начинаем беспокоиться по поводу вовлеченности европейцев? Почему мы не предприняли каких-либо шагов после событий в Кесабе, когда имелись факты о проникновении террористов с территории Турции, являющейся членом Совета Европы? Как так получилось, что членов той же организации начали называть „террористами”, в то время как Европа в течение долгого времени называла их „повстанцами”?
Так или иначе, достойно приветствия то, что ПАСЕ, наконец-то, предпринимает шаги, и мы призываем Ассамблею присоединиться к усилиям международного сообщества, направленным на ликвидацию этого зла, угрожающего всему цивилизованному миру, и искоренению путей его финансирования».
Напомним, террористическая группировка ИГ, прежде носившая название «Исламское государство Ирака и Леванта», возникла и первоначально действовала в основном в Сирии, где ее боевики воевали против правительственных сил. Несколько месяцев назад, воспользовавшись недовольством иракских суннитов политикой Багдада, ИГ развернула массированное наступление на северные и северо-западные провинции Ирака и захватила обширные территории. В конце июня ИГ объявила о создании «исламского халифата» на подконтрольных ей территориях в Ираке и Сирии.