Առևտրականների բողոքի ակցիաները շարունակվելու են. Ստեփան Ասլանյան
Փոքր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչներին չի հաջողվել իրենց բողոքի ձայնը հասցնել կառավարություն: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Փոքր ձեռներեցությամբ զբաղվողների հայկական միության» նախագահ Ստեփան Ասլանյանը՝ նշելով, որ իրենք շարունակելու են պահանջել, որպեսզի կասեցվի «Շրջանառության հարկի մասին» նոր օրենքը կամ հին օրենքը թողնեն ուժի մեջ:
«Փոքր բիզնեսի ներկայացուցիչները որոշել են երկուշաբթի օրվանից շարունակել իրենց բողոքի ակցիաները Երևանում և մարզերում»,-հայտնեց Ասլանյանը՝ շեշտելով, որ իրենց բողոքի ակցիաներին են միանալու նաև մարզերի առևտրականները:
Նա նաև ավելացրեց, որ ուզում է հավատալ վարչապետի խոսքին, որ փոքր բիզնեսին վտանգ չի սպառնում. «Բայց պետք է լինեն հստակ երաշխիքներ, որի արդյունքում փոքր բիզնեսը կարող է հանգիստ շունչ քաշել»:
Հանդիպմանը ներկա «Փոքր ձեռներեցությամբ զբաղվողների» հասարակական միության խորհրդի անդամ Տիգրան Հովհաննիսյանն էլ նշեց, որ բողոքի ակցիաները կարտահայտվեն նաև գործադուլների ձևով, իսկ եթե օրենքը չկասեցվի, ապա փոքր բիզնեսը կկործանվի:

Представителям малого и среднего бизнеса не удалось донести свой голос протеста до правительства. Об этом на встрече с журналистами заявил председатель Армянского союза малых предпринимателей Степан Асланян, подчеркнув, что они продолжат борьбу с тем, что приостановить действие нового закона «О налоге с оборота» или оставить в силе прежний закон.
«Представители малого и среднего бизнеса решили с понедельника продолжить акции протеста в Ереване и областях республики»,– подчеркнул Степан Асланян, подчеркнув, что к акциям протеста присоединятся также торговцы из областей.
По его словам, должны быть четкие гарантии того, что малому бизнесу ничего не угрожает.
Присутствующий на встрече с журналистами член совета «Армянского союза предпринимателей в сфере малого бизнеса» Тигран Ованнисян подчеркнул, что акции протеста будут сопровождаться и голодовками, а если действие закона не будет приостановлено, то это разрушит малый бизнес.
Отметим, представители малого и среднего бизнеса требуют отменить поправки в налоговое законодательство. В частности, они бойкотируют вступающие в силу с 1 октября поправки в Закон РА «О налоге с оборота», согласно которым ставка налога с оборота, применяемого к хозяйствующим субъектам, осуществляющим деятельность в сфере торговли, снизится с 3,5% до 1%, однако обязательным условием станет документооборот.