Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունեցել ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում
Աշխատանքային այցով Բելառուսի Հանրապետությունում գտնվող նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Մինսկում մասնակցել է ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին, որտեղ հանդես է եկել ելույթով: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եվ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին
Պետությունների հարգելի՛ ղեկավարներ,
Ես նույնպես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Բելառուսի Հանրապետության Նախագահ Ալեքսանդր Գրիգորիի Լուկաշենկոյին՝ ցուցաբերած հյուրընկալության և ջերմ ընդունելության համար: Ներկայիս՝ արտահերթ նախագահության ընթացքում Բելառուսը շարունակել է իր կարևոր ներդրումն ունենալ մեր Համագործակցության ամրապնդման գործում:
Այսօրվա նիստի օրակարգի հարցերից ցանկանում եմ հատկապես առանձնացնել Հայրենական մեծ պատերազմում Հաղթանակի 70-ամյակի կապակցությամբ մեր երկրների ժողովուրդներին և միջազգային հանրությանն ուղղված ուղերձը: Քսաներորդ դարի համաշխարհային երկու պատերազմների արյունալի դասերը, ինչպես և մեր ժողովուրդների հերոսության դասերը, պետք է տպավորվեն ապագա սերունդների հիշողության մեջ: Այդ առիթով նախատեսված միջոցառումները պետք է ընդգծեն մեր երկրների համար այնպիսի հարցերի առաջնահերթությունը, ինչպիսիք են հակադարձումը պատմության ռևիզիոնիզմի և նացիզմի հերոսացման փորձերին, ռասիզմի, այլատյացության և անհանդուրժողականության դրսևորումների դեմ պայքարը, մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելումը, երիտասարդության դաստիարակությունը հանդուրժողականության, ազգամիջյան և միջդավանական համերաշխության ոգով:
Հայ ժողովուրդը լսածով չէ, որ գիտի, թե ինչ է կրոնական և էթնիկ անհանդուրժողականությունը: Հաջորդ տարի մենք նշում ենք Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Ամբողջ աշխարհով նախատեսված են լայնամասշտաբ միջոցառումներ: Մենք ելնում ենք այն փաստից, որ այդ սարսափելի հանցագործության կրկնության կանխարգելման կարևորագույն գործիքներից մեկը մարդկության դեմ արդեն կատարված հանցագործությունների ճանաչումն ու դատապարտումն է:
Կրոնական անհանդուրժողականության վերջին դրսևորումներից մեկը դարձավ սիրիական Դեր Զորում գտնվող Հայ Առաքելական եկեղեցու Սրբոց նահատակաց համալիրի պայթեցումը, որը կազմակերպվել էր իրեն «Իսլամական պետություն» անվանող ահաբեկչական կազմակերպության կողմից: Այդ եկեղեցու դամբարանում պահպանվող Ցեղասպանության զոհերի մասունքների պղծումը, անմարդկային հալածանքները, որոնց ենթարկվում են Մերձավոր արևելքի քրիստոնեական, եզդիական և այլ համայնքները, չեն կարող արդարացվել և չեն կարող տեղավորվել մեզ հայտնի կրոնների, այդ թվում նաև՝ իսլամի փիլիսոփայության մեջ: Մենք շնորհակալ ենք բոլոր նրանց, ովքեր մեզ հետ միասին վճռականորեն դատապարտեցին այդ բարբարոսությունը:
Աշխարհի շատ տարածաշրջաններում քաղաքական իրավիճակի սրման, միջազգային լարվածության աճի ֆոնին Համագործակցությունը պետք է նպատակաուղղված լինի խաղաղության և կայունության ապահովմանը, գոյություն ունեցող հակամարտությունների կարգավորմանը և հնարավոր հակամարտությունների կանխարգելմանը բացառապես խաղաղ միջոցներով՝ միջազգային իրավունքի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության նպատակների և սկզբունքների, ինչպես նաև Հելսինկյան Եզրափակիչ ակտի դրույթների հիման վրա:
Մեզ համար կարևոր առաջնահերթությունը, անշուշտ, մնում է համագործակցությունը ռազմական ոլորտում, իրավապահ մարմինների և սահմանապահ գերատեսչությունների գծով, թմրանյութերի տարածմանը, թրաֆիքինգին և անօրինական միգրացիային հակազդեցության ոլորտում, ֆինանսական հետախուզության բնագավառում: Այդ ուղղությամբ մեծ աշխատանք ունեն իրականացնելու ճյուղային համագործակցության համապատասխան մարմինները, որոնց գործունեությունը պետք է ուղղվի որոշակի խնդիրների լուծմանը և շոշափելի արդյունքների ձեռքբերմանը: Հենց այդպիսի տրամադրվածությամբ է Հայաստանն ընթացիկ տարում անցկացրել Համագործակցության մարմինների մոտ 10 նիստ:
Հաջորդ տարի նախատեսվում է Վորոնեժն ու Կուլյաբը հայտարարել «ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաքներ», իսկ տարին՝ կրթության տարի: Հուսով ենք, որ այդ որոշումների իրագործումը նպաստելու է մեր ընդհանուր հումանիտար տարածքում կապերի ամրապնդմանը, մշակույթի, կրթության և գիտության ոլորտներում շփումների զարգացմանը, ինչպես նաև զբոսաշրջային փոխանակումների ընդլայնմանը: Այդ նախագծերն ամբողջապես համահունչ են Հայաստանում բարձրորակ կրթության ապահովման և գիտելիքահենք տնտեսության ստեղծման ուղղությամբ մեր քաղաքականությանը: Այդ ոլորտները մեր երկրում հռչակված են պետական առաջնահերթություն: Մի քանի օրից Դիլիջանում կբացվի Համագործակցության տարածքում առաջին դպրոց-պանսիոնը, որը մտնում է Համաշխարհային միացյալ քոլեջների կրթական ցանցի մեջ, որտեղ սովորելու համար Հայաստան են ժամանել 96 պատանիներ աշխարհի 50 երկրներից, այդ թվում՝ 14 հոգի ԱՊՀ պետություններից:
Հայաստանը հանդես է գալիս ԱՊՀ հետագա ամրապնդման, ԱՊՀ մասնակից պետությունների հետ իրավահավասար, փոխշահավետ, միմյանց շահերը հաշվի առնող համագործակցության զարգացման օգտին: Համագործակցությունում ապագա նախագահողին՝ Ղազախստանին, 2015 թվականին շատ անելիքներ են սպասվում, և մենք հայտնում ենք մեր պատրաստակամությունը՝ ուժերի ներածին չափով աջակցություն ցուցաբերելու ղազախ գործընկերներին մեր առջև ծառացած ընդհանուր խնդիրների լուծման գործում:

President Serzh Sargsyan who has arrived in the Republic of Belarus on a working visit today took part in the session of the Council of CIS Heads of State in Minsk where he made a statement.
Statement by President Serzh Sargsyan at the session of the Council of CIS Heads of State
Honorable heads of states,
I too would like to thank President Alexander Grigoryevich Lukashenko of the Republic of Belarus for the hospitality and warm reception. Throughout its present extraordinary chairmanship Belarus has continued to make a major contribution to strengthening our Cooperation.
Among the items put on the agenda of today’s session I would like to lay special emphasis on the address directed to the peoples of our countries and the international community on the occasion of the 70th anniversary of the victory in the Great Patriotic War. The bloody lessons of the 20th century’s two world wars, as well as our peoples’ lessons of heroism should stick in the memory of our future generations. The upcoming events should emphasize such priorities of our countries as counteraction against the heroization efforts of historical revisionism and Nazism, struggle against manifestations of racism, xenophobia and intolerance, prevention of crimes against humanity, upbringing of youth in the spirit of tolerance, interracial and interreligious solidarity.
The Armenian people are acutely aware of religious and ethnic intolerance. Next year we will commemorate the 100th anniversary of the Armenian Genocide executed in the Ottoman Empire. There will be large-scale events all over the world. The bottom line is that the recognition and condemnation of crimes against humanity are among the vital measures to prevent the repetition of that horrible crime.
One of the latest manifestations of intolerance was the blowing up of St. Martyrs Armenian Apostolic Church in Deir ez-Zor, Syria which was organized by the terrorist organization calling itself the Islamic State. The profanation of the relics of the Armenian Genocide victims being kept at the crypt of that church and the inhumane persecutions of Middle Eastern Christian, Yezidi and other communities can’t be justified and do not correspond to the philosophy of famous religions, including Islam. We are grateful to all those who have joined us in decisively condemning that barbarism.
In the context of aggravated political situation in many regions of the world and growing international tensions, the Cooperation should be targeted at ensuring peace and stability, resolution of existing conflicts and preventing possible new ones exclusively through peaceful means in compliance with international law, the purposes and principles of the UN Charter, as well as with the provisions of the Helsinki Final Act.
Of course, cooperation in the spheres of defense, law-enforcement bodies and border-guard forces, proliferation of drugs, trafficking, prevention of illegal migration and financial intelligence continues to be our top priority. The corresponding bodies of inter-branch cooperation geared toward dealing with certain issues and achieving tangible results have a lot of work to do in that direction. Mindful of this, Armenia has held about ten sessions of Cooperation bodies this year.
Next year we plan to announce Voronezh and Kulob as CIS Cultural Capitals and the year as a year of education. We hope that the fulfillment of those goals will strengthen our common humanitarian ties and our contacts in the spheres of culture, education and science, as well as will intensify tourist exchange rates. Those projects are in total harmony with Armenia’s policy of providing high-quality education and creating a knowledge-based economy. Our country has declared those spheres state priorities. In a few days the first boarding school in the Cooperation zone will open in Dilijan which is included in the global education network the United World Colleges. 96 teenagers from 50 countries, including 14 representatives of CIS states have arrived in Armenia to study at the school.
Armenia is in favor of further strengthening the CIS and promoting equal and mutually beneficial cooperation which will take into account each other’s interests. The next chairing country, Kazakhstan, has a lot of work to do in 2015, and we express our readiness to do everything within our power to support our Kazakhstani colleagues in dealing with our common challenges.