Այսօր Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքում մեծ հանդիսավորությամբ բացվեց «UWC Dilijan College»-ը: Բացման արարողությանը մասնակցեցին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, Սերբիայի նախագահ Տոմիսլավ Նիկոլիչը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարիեգին Բ-ն, դպրոցի հիմնադիրներն ու գործընկերները:
Դպրոցի բացման արարողությանը իր օրհնության խոսքով հանդես եկավ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարիեգին Բ-ն:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Բակո Սահակյանի և Տոմիսլավ Նիկոլիչ և Հայոց Վեհափառի ուղեկցությամբ շրջեցին դպրոցում, ծանոթացան կատարված աշխատանքներին և աշակերտների համար ստեղծված պայմաններին:
Բացման պահի դրությամբ զուտ շինարարական ծախսը կազմել է 115 մլն դոլար: Երկրորդ փուլի շինարարության արժեքը 75 մլն դոլար է:
Ներկայումս «UWC Dilijan College»-ում ուսանում է 16-17 տարեկան 96 աշակերտ: Իսկ 2023 թ աշակերտների ընդհանուր թիվը պետք է հասնի 650-ի: Դպրոցում ուսուցումն իրականացնում է անգլերեն լեզվով:
Կրթահամալիրի տարածքը կազմում է 37000 քմ, իսկ շինարարության մեկնարկը տրվել է 2012 թ գարնանը:
«Ամերիաբանկի» տնօրենների խորհրդի անդամ, գործարար Ռուբեն Վարդանյանը լրագրողների հետ զրույցում, շնորհավորելով բոլորին նշեց, որ այսօր Հայաստանի համար շատ կարևոր օր է:
Ռուբեն Վարդանյանի խոսքերով` կրթությունն ազգի զարգացման հիմքն է և տնտեսական փոփոխությունները հնարավոր է իրականացնել եթե ազգը կրթված է:

Президенты Армении и Сербии приняли участие в открытии UWC Dilijan College
В городе Дилижан Тавушской области Армении сегодня состоялась торжественная церемония открытия Дилижанской международной школы (UWC Dilijan College).
На мероприятии присутствовали президент РА Серж Саргсян, президент Сербии Томислав Николич, президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян, Католикос всех армян Гарегин II, основатели и партнеры школы.
Серж Саргсян, Томислав Николич, Бако Саакян и Католикос Гарегин II осмотрели здание школы, ознакомились с проведенными работами и условиями, созданными для учеников.
В настоящее время в UWC Dilijan College обучаются 96 детей в возрасте 16-17 лет. Планируется, что к 2023 году число учащихся достигнет 650. Обучение в школе ведется на английском языке. Площадь образовательного комплекса составляет 37000 квадратных метров.