«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը ԼՂՀ Մարտունու շրջանի Սոս գյուղում կառուցում է դպրոց: Ծրագիրն իրականացվում է Հիմնադրամի ԱՄՆ արևմտյան շրջանի տեղական մարմնի (հովանավոր Ջերրի Թրփանջյան) և ԼՂՀ կառավարության համաֆինանսավորմամբ:
Երկհարկանի դպրոցը` 830 քմ ընդհանուր տարածքով, նախատեսված է 200 աշակերտի համար: Նորակառույցը կունենա ընդարձակ դասասենյակներ, գրադարան, բուժկետ, ուսուցչանոց: Հիմնական շենքին կից կկառուցվի մարզադահլիճ: Նախատեսվում է նաև բացօթյա սպորտհրապարակ ֆիզկուլտուրայի դասերի համար: Ներկայումս ընթանում են հողային աշխատանքները: Այս մասին հայտնում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Դպրոցի կառուցումը Հիմնադրամի երրորդ խոշոր ծրագիրն է Սոս գյուղում: Ֆրանսահայ համայնքի ջանքերի շնորհիվ էլ համայնքն այսօր ունի կանոնավոր ջրամատակարարում և հարմարավետ նորակառույց մանկապարտեզ, որը շուտով կսկսի գործել: Գյուղի ներկայիս խարխուլ դպրոցի հենց կողքին էլ տեղ կգտնի նորակառույց ժամանակակից դպրոցը:

After years of making do with a dilapidated school, the village of Sos, in Artsakh’s Martuni Region, is set to have a new, modern campus, to be built by the Hayastan All-Armenian Fund. The construction of the new facility is co-sponsored by the Armenia Fund US Western Region (through the financial support of benefactor Jerry Turpanjian) and the government of Artsakh.
The planned two-story campus, with a total area of 830 square meters, is designed to accommodate up to 200 students. It will feature spacious classrooms, a library, an infirmary, and a teachers’ room. Also to be built are an adjacent gym and an outdoor sports field and playground. Currently earthwork is being performed on the site.
The school-construction project is the third major development project to be implemented in Sos by the Hayastan All-Armenian Fund. The other two projects, made possible by the French-Armenian community, comprise a new water network, which has provided Sos with around-the-clock access to water, and a newly built, soon-to-open kindergarten, the press service of the Hayastan All-Armenian Fund reports.