Հասան Ռոհանի. Իրանի միջուկային խնդրի հարցում 40 օրվա ընթացքում հնարավոր է հասնել վերջնական համաձայնության
12:47 14/10/2014
«Աշխարհն ընդունել է, որ Իրանը պետք է միջուկային տեխնոլոգիաներ ունենա»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանին:
Իրանի նախագահը հեռուստատեսությամբ ունեցած ելույթի ընթացքում, անդրադառնալով միջուկային խնդրի շուրջ Իրանի և «5+1 խմբի» միջև ընթացող բանակցությունների ընթացքին, մասնավորապես նշել է. «Մենք՝ որպես Իրանի ներկայացուցիչ, մասնակցում ենք բանակցություններին, և եթե հոգևոր առաջնորդի աջակցությունն ու իշխանության երեք թևերի փոխհամաձայնությունը չլիներ, խնդիրներ կունենայինք, սակայն ներկայում բանակցային գործընթացը գտնվում է լավ պայմաններում և մենք կարծում ենք, որ 40 օրվա ընթացքում հնարավոր է հասնել վերջնական համաձայնության»:
Շարունակելով խոսքը՝ Հասան Ռոհանին հավելել է. «Աշխարհն ընդունել է, որ Իրանը պետք է միջուկային տեխնոլոգիաներ ունենա, միևնույն ժամանակ ընդունել է, որ այդ հարցում առկա խնդիրը պետք է լուծվի բանակցությունների միջոցով»:
Նշենք, որ 2013թ. նոյեմբերի 24-ին Ժնևում Իրանի և «5+1 խմբի» միջև համաձայնագիր էր ստորագրվել, համաձայն որի՝ վեցամսյա ժամկետում համապարփակ համաձայնագիր ստորագրելու նպատակով կողմերը պետք է բանակցություններ անցկացնեին: Ս.թ. հուլիսի 20-ին ավարտվեցին բանակցությունները, սակայն կողմերն այդպես էլ համաձայնության չեկան. Որոշում կայացվեց բանակցությունների ժամկետը երկարացնել ևս 4 ամսով, մինչև 2014թ. նոյեմբերի 24-ը:
Հավելենք, որ այսօր ԻԻՀ ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Վիեննա, որտեղ տեղի կունենա Իրանի և Միացյալ Նահանգների ԱԳ նախարարների երկկողմ և Իրանի, ԱՄՆ-ի ԱԳ նախարարների և ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով բարձր հանձնակատար Քեթրին Էշթոնի եռակողմ հանդիպումը:

Хасан Роухани: Иранская ядерная проблема может быть окончательно урегулирована в течение ближайших 40 дней
13:29 14/10/2014
«Весь мир признал, что у Ирана должны быть ядерные технологии»,– об этом, как передает иранское информагентство «ФАРС», заявил президент ИРИ Хасан Роухани.
Комментируя в телевизионном обращении к нации ход переговоров между Ираном и «шестерки» международных посредников (Россия, Китай, США, Великобритания, Франция, Германия), президент ИРИ, в частности, отметил: «Мы, как представители Ирана, участвуем в переговорах и, если бы не поддержка духовного лидера и взаимное согласие трех ветвей власти, мы бы столкнулись с проблемами, однако в настоящее время переговорный процесс проходит в хороших условиях, и мы считаем, что окончательное урегулирование может быть достигнуто в течение ближайших 40 дней».
Продолжив речь, Хасан Роухани добавил: «Весь мир признал, что у Ирана должны быть ядерные технологии. Вместе с тем мир признал и то, что имеющаяся в этом контексте проблема должна быть решена переговорным путем».
Напомним, в ноябре 2013 года сторонами было подписано заявление о выработке «дорожной карты» с целью взаимного сотрудничества по вопросам, связанным с ядерной деятельностью Исламской Республики. 20 мая текущего года состоялась техническая встреча в рамках программы по сотрудничеству, разработанной в ноябре 2013. В ходе встречи стороны пришли к договоренности о пяти практических шагах, которые Иран обязывался реализовать к 25 августа.
Сегодня делегация, возглавляемая министром иностранных дел ИРИ Мохаммадом Джавадом Зарифом, отбыла в Вену, где состоится двусторонняя встреча глав внешнеполитических ведомств ИРИ и США, а затем и трехсторонняя встреча министров иностранных дел с верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон.