Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Արամ Ա կաթողիկոսն այսօր մեկնում է Իրան
«Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Արամ Ա կաթողիկոսն այսօր տասնօրյա այցով մեկնում է Իրան»,-այդ մասին հաղորդում է իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալությունը:
Արամ 1-ին Կաթողիկոսը Թեհրանում հանդիպումներ կունենա իրանահայության և միությունների ներկայացուցիչների հետ, կայցելելի եկեղեցիներ և Սպահան քաղաքում կմասնակցի Նոր Ջուղայի Սուրբ Ամենափրկիչ վանքի հիմնադրման 350-րդ ամյակին նվիրված միջոցառումներին:
Ինչպես նախօրեին տեղեկացրել էինք՝ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հոկտեմբերի 21-ին ևս կմասնակցի Սպահանի հայկական Ս.Ամենափրկիչ հայկական եկեղեցու հիմնադրման 350-րդ տարեդարձի միջոցառումներին:
Նկատենք, որ Իրանում գոյություն ունի երկու հարյուրից ավելի հայկական եկեղեցի, որոնցից Ղարաքիլիսայի վանքը Ւրանի կառավարության ջանքերով ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հուշարձանների պահպանության ցանկում: Առաջիկայում նախատեսվում է Սպահանի հայկական ս. Ամենափրկիչ եկեղեցին (Վանք) ևս գրանցել այդ ցուցակում:
Հայ Առաքելական Եկեղեցին Իրանում ներկայացված է երեք՝ Ատրպատականի, Թեհրանի և Էսֆահանի հայոց թեմերով, իսկ ԻԻՀ Մեջլիսում իրանահայությանը շահերը ներկայացնում են երկու պատգամավորներ Կարեն Խանլարյանը և Ռոբերտ Բեգլարյանը:

Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый отбудет с визитом в Иран
«Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый сегодня с 10-дневным визитом отбудет в Иран»,– сообщает иранское информагентство «ИРИБ».
В Тегеране Арам Первый проведет встречи с представителями армянской общины Ирана, а также посетит церкви, а в городе Исфахан примет участие в мероприятиях, приуроченных к 350-летию основания Собора Святого Христа Всеспасителя в армянском пригороде Новая Джульфа.
В мероприятиях примет участие и премьер-министр Армении Овик Абраамян.
Отметим, что в Иране есть более двухсот армянских храмов, из которых церковь Каракилиса уже включена в список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО. В будущем предусматривается также включение в список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО действующей в Исфахане армянской церкви Всеспасителя (Ванк).
Армянская Апостольская церковь в Иране представлена тремя епархиями – Атрпатаканской, Тегеранской и Исфаханской. А интересы иранских армян в Меджлисе ИРИ представляют два депутата – Карен Ханларян и Роберт Бегларян.