Հունական Mignatiou կայքը հրապարակել է հոդված՝ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում հույն պատգամավոր, Հունաստանի արտաքին գործերի նախկին նախարար Դորա Բակոյանիսի գործունեության վերաբերյալ։ Հոդվածը վերնագրվել է «Ինչպես Դորան զայրացրեց հայերին»։
Հոդվածում ասվում է, որ Դորա Բակոյանիսը հարված հասցրեց հայ-հունական հարաբերություններին, ով ԵԽԽՎ-ում հանդես եկավ հօգուտ Ադրբեջանի բանաձևի նախաձեռնության՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ։
Հայտնի է դարձել, որ ԵԽԽՎ-ում քաղաքական բախում է տեղի ունեցել Դորա Բակոյանիսի և շվեյցարացի պատգամավոր, ԵԽԽՎ վետերան Անդրեա Գրոսի միջև, երբ վերջինս հարց է բարձրացրել Դորա Բակոյանիսի ազնվության և էթիկայի մասին՝ նշելով, որ Բակոյանիսը մտերիմ հարաբերություններ ունի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ և նրա պատվին ճաշ է կազմակերպել։
Բակոյանիսն արդարացել է, թե Ալիևին ճաշի հրավերն ինքն արել է որպես Հունաստանի Օլիմպիական կոմիտեի նախագահ։
Mignatiou կայքն իր հոդվածում հղում է կատարում Panorama.am-ում հրապարակված հոդվածին՝ գրելով. «Դորա Բակոյանիսի և Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հարաբերություններն ունեն օլիգարխիկ հետաքրքրություններ, և հայկական Panorama.am կայքը պնդում է, որ Բակոյանիսի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ բանաձևի նախաձեռնության պատճառներից մեկն էլ այն էր, որ Բակոյանիսը ցանկանում էր ստանալ Ալիևի աջակցությունը՝ ԵՄ-ում էներգետիկ հարցերով հանձնակատարի պաշտոնը զբաղեցնելու համար»։
Դորա Բակոյանիսի հարցը, ըստ հոդվածի, քննարկվել է անգամ ամենաբարձր մակարդակով, երբ Երևան էր այցելել Հունաստանի Հանրապետության նախագահ Կարոլոս Պապուլիասը։ Հայկական կողմի՝ Բակոյանիսի հետ կապված մտահոգություններին ի պատասխան, ըստ հոդվածի, նախագահ Պապուլիասն ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում Հունաստանի դիրքորոշումը պարզ է և տիկին Բակոյանիսի մոտեցումը չի արտացոլում Հունաստանի կառավարության դիրքորոշումը։
Հիշեցնենք, որ ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ ներկայացված 2 բանաձևերի նախագծերը միացվեցին և Բյուրոն որոշում կայացրեց բանաձևերի նախագծերն ուղարկել ԵԽԽՎ քաղաքական կոմիտե՝ զեկույցի պատրաստման՝ «Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի մյուս գրավյալ տարածքներում բռնությունների աճ» վերնագրով։ ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում Վեհաժողովը հաստատեց Բյուրոյի որոշումը և զեկուցող նշանակվեց բրիտանացի Ռոբերտ Ուոլթերը։

Mignatiou.com Greek news website has published an article about the activities of Greek parliamentarian in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), ex-Foreign Minister of Greece Dora Bakoyannis. The article is titled “How Dora Angered Armenians.”
The article notes that Dora Bakoyannis delivered a blow to Armenian-Greek relations by supporting the Azerbaijani motion on the Nagorno-Karabakh conflict in the PACE.
It became known that there has been a political clash in the PACE between Dora Bakoyannis and veteran lawmaker Andreas Gross (Switzerland) when the latter raised a question about Bakoyannis’ honesty and ethics and said that she is on close terms with Azerbaijani President Ilham Aliyev and has held a dinner in his honor.
Bakoyannis justified herself by saying that she invited Aliyev to dinner as chairwoman of the Greek Olympic Committee.
Mignatiou website says, citing an article posted on Panorama.am: “The relationship of Dora Bakoyannis and Azerbaijani President Ilham Aliyev has oligarchic interests, and the Armenian website Panorama.am claims that one of the reasons why Bakoyannis initiated the resolution on Nagorno-Karabakh is that she wants to get Aliyev’s support for becoming European Commissioner for Energy.”
The article says that the issue of Dora Bakoyannis was even discussed at the highest level, during the visit of Greek President Karolos Papoulias to Yerevan. In response to the Armenian side’s concerns over Bakoyannis, President Papoulias said Greece has a clear position on the Nagorno-Karabakh problem and the approach of Ms Bakoyannis does not reflect the position of the Greek government, according to the article.
As was reported earlier, during the summer session of the PACE, two draft resolutions on the Nagorno-Karabakh conflict were combined and the PACE Bureau decided to send the draft resolutions to the PACE Political Affairs Committee for preparation of a report titled “Escalation of Violence in Nagorno- Karabakh and Other Occupied Territories of Azerbaijan.” At the autumn session the PACE approved the Bureau’s decision, with Robert Walter of the UK being appointed rapporteur.