Աննա Աստվածատրյան-Տուրկոտը հերքել է ադրբեջանական մամուլի՝ իր դեմ ուղղված ապատեղեկատվությունը
Արցախյան պատերազմի հայ փախստականների մասին պատմող «Ոչ մի տեղ. աքսորի պատմություն» գրքի հեղինակ Աննա Աստվածատրյան-Տուրկոտը հերքել է ադրբեջանական իշխանամետ ԱՊԱ լրատվական գործակալության տեղեկությունը, թե իբր Ամստերդամի համալսարանում իր գրքի ներկայացման ժամանակ ադրբեջանցիները նրան սադրիչ հարցեր են ուղղել:
Գրքի հեղինակն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Ադրբեջանական լրատվական գործակալության տեղեկությունը հանդիսանում է այդ երկրի կառավարության կողմից տարածվող ստի հիանալի օրինակ»:
Աստվածատրյան-Տուրկոտը նաև շեշտել է՝ Ամստերդամի միջոցառումն ամբողջությամբ տեսագրվել է: Տեսագրության ընթացքում կարելի է նկատել ընդամենն ադրբեջանական «իշխանական սպասավորներին», որոնք առանց նույնիսկ մեկ հարց ուղղելու՝ բթացած հայացքներով դուրս են գալիս դահլիճից:
«Դա այդպես է, քանի որ հարցնելու ոչինչ չկա, երբ բախվում են ճշմարտության հետ»,-հավելել է հեղինակը:
Հիշեցնենք, որ 2014 թ. սեպտեմբերի սկզբին Երևանում կայացել էր Աստվածատրյան-Տուրկոտի հեղինակած, ԱՄՆ-ում լույս տեսած «Ոչ մի տեղ. աքսորի պատմություն» գրքի ներկայացման արարողությունը: Ադրբեջանական կողմը ցավագին է ընդունել գրքի առկայության իրողությունը, քանի որ այն ընդգրկում է հեղինակի անձնական օրագրից քաղված հիշողությունները, որոնք նկարագրում են Ադրբեջանում բնակվող հայերի՝ 1988-1992 թթ. հալածանքների և սպանությունների փաստերը:

Анна Теркотт-Аствацатурян опровергла информацию азербайджанских СМИ о провокации в Амстердамском университете
16:26 22/10/2014
Автор книги «Никуда: история изгнания», рассказывающая об армянских беженцах из Азербайджана в ходе карабахского конфликта, Анна Теркотт-Аствацатурян опровергла сообщение азербайджанского информагентства «АПА» о том, что в ходе презентации своей книги в Амстердамском университете азербайджанская сторона задавала провокационные вопросы.
«Сообщение азербайджанского информагентства является прекрасным примером лжи, которую распространяет правительство этой страны», – написала Анна Теркотт-Аствацатурян на своей странице в соцсети Facebook.
Она также отметила, что существует видео всего мероприятия, на котором можно увидеть всего лишь азербайджанских правительственных лакеев с притупленными взглядами, выходящих из зала не задав ни одного вопроса.
«Потому что нечего спросить, когда вы сталкиваетесь с истиной», – отметила Анна Теркотт-Аствацатурян.
Напомним, что в начале сентября в Ереване состоялась презентация изданной в США книги Анны Теркотт-Аствацатурян «Никуда: история изгнания», рассказывающая о беженцах из Азербайджана в ходе карабахского конфликта. В книгу вошли воспоминания автора из ее дневника, в котором описаны факты гонений и убийств армян, проживающих в Азербайджане в 1988-1992 гг.
Анна Теркотт-Аствацатурян как армянская Анна Франк. Презентована книга о погромах армян в Баку
В НКР презентована книга Анны Теркотт-Аствацатурян об армянских беженцах из Азербайджана
Президент Б. Саакян обсудил с Анной Теркотт-Аствацатурян шаги по международному признанию НКР