Ադրբեջանի իշխանությունները վարձել են ԱՄՆ-ի Հանրապետական կուսակցության նախկին խորհրդական ու քաղաքական ստրատեգ Լիզ Մայերին՝ ԱՄՆ-ում սեփական վարկանիշը վերականգնելու նպատակով: Այս մասին հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանի կայքը:
Համաձայն աղբյուրի՝ Վաշինգթոնում Բաքվի դեսպանատունը պայմանագիր է կնքել Մայերի հետ, ըստ որի վերջինիս պատկանող «Mair Strategies» հասարակության հետ կապերն ապահովող ընկերությունը ստանձնելու է Ադրբեջանին վերաբերող տեղեկությունների լուսաբանումը՝ կառավարական տարբեր պաշտոնյաների, ինչպես և ԱՄՆ-ի հանրության կարծիքների վրա ներազդելու համար:
Հայտնի է նաև, որ վեցամսյա պայմանագրի համար ադրբեջանական կողմը Մայերին հատկացնելու է 15 000 ԱՄՆ դոլար ամսական:
«Ազատություն» շեշտում է՝ Ադրբեջանը նման քայլի է գնացել՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ մարդու իրավունքների պարբերաբար կոպիտ խախտումների հետևանքով ձևավորված իմիջի պատճառով ենթարկվում է արևմտյան պաշտոնյաների, վերլուծաբանների և իրավապաշտպան կազմակերպությունների խիստ քննադատություններին:
Հեղինակն ընդգծում է, որ համաձայն «Եվրոպական հավասարակշռության նախաձեռնություն» (European Stability Initiative) քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտի տվյալների՝ Ադրբեջանի՝ Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում նախագահության ժամանակահատվածում երկրի իշխանությունները կտրուկ ուժեղացրել են բռնաճնշումները քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ:
Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում են սեփական պետությունը ներկայացնել որպես «ԱՄՆ-ի ու Եվրոպայի կարևոր դաշնակից», ինչպես և նշանակալից խաղացող էներգետիկ անվտանգության ապահովման հարցում:
Այնուամենայնիվ, հոդվածագիրը նկատում է, որ Բաքվի քննադատները մեղադրում են վերջինիս Ուկրաինայի ճգնաժամն Ադրբեջանի ներսում մարդու իրավունքների ցավալի վիճակից շեղելու, վերջին ամիսներին լրագրողների, իրավաբանների, իշխանության քննադատների դեմ հետապնդումներ ծավալելու համար օգտագործելու հարցում:
Հոդվածում նշվում է, որ 2013-ին Ադրբեջանը զբաղեցնում էր 10-րդ տեղը ԱՄՆ-ում իրենց շահերի համար լոբբիստական գործունեություն ծավալող պետությունների կառավարությունների շարքում՝ դրա համար ծախսելով, ըստ «Sunlight Foundation» հիմնադրամի տվյալների, մոտ 2.3 մլն ԱՄՆ դոլար: Ադրբեջանը նաև պայմանագիր է կնքել Վաշինգթոնում ճանաչված «The Podesta Group» լոբբիստական ընկերության հետ: Պայմանագիրը ենթադրում է, որ ադրբեջանական կողմը վճարելու է ամսական 50 000 ԱՄՆ դոլար:

Радио «Свобода»: Власти Азербайджана наняли нового лоббиста в США для восстановления своего имиджа
Для улучшения имиджа Азербайджана в США власти страны наняли бывшего советника и политического стратега Республиканской партии Лиз Майр, говорится в статье, опубликованной на сайте радио «Свобода».
Согласно материалу, посольство Баку в Вашингтоне подписало контракт с Лиз Майр, чья компания по связям с общественностью «Mair Strategies» будет освещать новости об Азербайджане с целью повлиять на различных правительственных чиновников, а также на широкую общественность США.
В соответствии с условиями шестимесячного контракта, Азербайджан заплатит компании Майр 15.000 долларов в месяц.
Как отмечается в статье, Азербайджан пошел на этот шаг, так как из-за печального положения в области прав человека страна сталкивается с растущей критикой со стороны западных чиновников, аналитиков и правозащитных организаций.
Автор отмечает, что согласно «Европейской инициативе стабильности» (European Stability Initiative), в период председательства Азербайджана в Комитете министров Совета Европы власти резко усилили репрессии против гражданского общества.
В то же время власти Азербайджана пытаются представить страну в качестве ценного союзника США и Европы, а также в качестве важнейшего игрока в обеспечении энергетической безопасности, отмечается в материале.
Однако, согласно материалу, критики обвинили Баку в использовании кризиса в Украине для отвлечения внимания от печальной ситуации в области прав человека в стране, в том числе усиления репрессий в отношении журналистов, юристов и других критиков правительства в последние месяцы.
В статье напоминается, что в 2013 году Азербайджан находился на 10-ом месте среди иностранных правительств по лоббированию своих интересов в США, потратив, согласно исследованиям «Sunlight Foundation», почти 2,3 млн. долларов. Азербайджан также подписал договор с известной в Вашингтоне лоббистской фирмой «The Podesta Group» на сумму 50.000 долларов за месяц.
Радио «Свобода»: Сокращение социальных расходов из-за падения цен на нефть может вызвать народные волнения в Азербайджане
HRW просит президента Франции поспособствовать освобождению арестованных азербайджанских правозащитников
The New York Times: Азербайджан кажется особенно странным местом для обсуждений, как лучше реализовать права человека