«Այդպիսի աչքեր նույնիսկ ողջ աշխարհում չկային». Սոս Սարգսյանի ծննդյան օրն է (լուսանկարներ)
«Մարդն ուզի-չուզի, կյանքում սխալներ է անում: Հետո շուռ է գալիս, ասում` ինչի՞ արեցի այդ բանը, տառապում, տանջվում է: Չես կարողանում մոռանալ քո արած սխալը, ուտում ես քեզ…բայց ինչո՞ւ: Ամենավատ մարդն իր վատ արարքը չի կարող մոռանալ, չտառապել: Չի կարող»: Սոս Սարգսյան
1929 թվականի այս օրը ծնվել է հայ թատրոնի և կինոյի անվանի դերասան, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Սոս Սարգսյանը: Ծնվել է Ստեփանավան քաղաքում: 1948 թ. տեղափոխվել է Երևան և աշխատել Երևանի Պատանի հանդիսատեսի թատրոնում` որպես դերասան: 1954թ. ավարտել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտի դերասանական ֆակուլտետը: 1954-1991թթ. եղել է Երևանի Գաբրիել Սունդուկյանի անվան թատրոնի դերասան:
1991թ. հիմնադրել է «Համազգային» թատրոնը: 1997-2006թթ. Երևանի թատրոնի և կինոյի ինստիտուտի ռեկտորն է եղել, 2006-ից` ինստիտուտի կառավարման խորհրդի նախագահը: 2009թ. ընտրվել է ՀՀ Հանրային խորհրդի անդամ: Նկարահանվել է քառասունից ավելի գեղարվեստական ֆիլմերում, ինչպիսիք են` «Նվագախմբի տղաները»‚ «Եռանկյունի»‚ «Մենք ենք, մեր սարերը», «Նահապետ»‚ «Խաթաբալա», «Ձորի Միրո», «Սոլյարիս», Հայաստանում և ԽՍՀՄ մյուս տարածքում նկարահանված բազմաթիվ այլ ֆիլմերում: Ռուսաստանցի բեմադրիչների նկարահանված ֆիլմերում առավել հայտնի են իր խաղացած Գիբարյանի (Տարկովսկու «Սոլյարիս»), թափառիկ արտիստի (Վ.Բորտկոյի «Առանց ընտանիքի»), Ֆեոֆան Պրոկոպովիչի (Ա.Պռոշկինի «Միխայլո Լոմոնոսով») դերերը:
Սոս Սարգսյանը կյանքից հեռացել է 2013 թվականի սեպտեմբերի 26-ին:
«Այդպիսի աչքեր Սովետական Միությունում չկային: Նույնիսկ և ողջ աշխարհում, կարծում եմ, դրաք միակն էին` արդարության և բարու համար տառապյալի աչքեր: Իսկ այժմ դրանք չկան»,-ասել է Ալեքսանդր Մինկինը:
«Պետք է միշտ լսել հոգու կանչը, ինչ-որ թելադրում է, պետք է շատ ուշադիր լինել, ինչ է հուշում»:
«Մարդ կա ինքն իր հետ շախմատ է խաղում և բացակա հակառակորդի քայլերն ակամա հարմարեցնում իրեն: Մինչդեռ իրական հակառակորդը միշտ կարող է մեզ համար անսպասելի քայլ անել, անդուր քայլ…»

Sos Sargsyan was born in Stepanavan in northern Armenia, at the time part of the Soviet Union. He moved to Yerevan in 1948 and started to perform at the Theater of the Young Spectator. He graduated from the Fine Arts and Theater Institute in 1954 as an actor. Between 1954 and 1991 he performed at the Sundukyan State Academic Theatre of Yerevan.
In October 1991, a month after Armenia's independence from the Soviet Union, Sargsyan took part in the first presidential election in independent Armenia. He was nominated by the Armenian Revolutionary Federation. In 1991 he established the Hamazgayin (Pan-National) Theater, which he headed until his death. From 1997 to 2006 he was the rector of Yerevan Cinema and Theatre Institute. Sargsyan died on September 26, 2013 in Yerevan. Sargsyan's funeral was held on September 29 in attendance of Armenia's President Serzh Sargsyan and thousands of people. He was buried at the Komitas Pantheon.
Sargsyan started acting in 1947. Some of his most notable roles include Don Quixote, Iago, King John, King Lear, etc. He starred in over 40 films, mostly Armenian. Besides Armenian films he has starred in a number of Russian films, most notable of which is Solaris (1972), directed by Andrei Tarkovsky.