Բրենդա Շաֆֆերը նյարդայնացած է արձագանքել Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության հետ իր կապերին վերաբերող հարցին
13:09 25/10/2014
ԱՄՆ Կոլումբիայի համալսարանում հոկտեմբերի 23-ին Եվրոպայում էներգետիկ անվտանգության թեմայի քննարկման ընթացքում իսրայելական համալսարանի՝ քաղաքագիտության գծով պրոֆեսոր Բրենդա Շաֆֆերը կտրուկ է արձագանքել ուսանողներից մեկի հարցին, որ վերաբերում էր իր՝ Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության (SOCAR) հետ ունեցած առնչություններին: Այս մասին տեղեկացնում է «Ազատություն» ռադիոկայանի կայքը:
Համաձայն աղբյուրի՝ «Հարավային գազային միջանցք. նվաճումներ և խնդիրներ» միջոցառմանը հարց-պատասխանի ընթացքում համալսարանի շրջանավարտ, լրագրող Քեյսի Մայքլը հարցրել է Շաֆֆերին, թե ինչու վերջինս չի հրապարակայնացնում Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության հետ իր կապերը: Շաֆֆերը պատասխանել է, թե ԱՄՆ-ում գոյություն ունի անձնական կյանքի անձեռնմխելիության օրենք:
Նկատենք, որ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի սկզբին ամերիկյան «The New York Times» պարբերականը հրապարակել էր Շաֆֆերի հոդվածը հայ-ադրբեջանական լարված հարաբերությունների մասին, որտեղ, սակայն, որևէ կերպ նշված չէր պրոֆեսորի առնչությունը SOCAR-ի ու Ադրբեջանի իշխանությունների հետ:
Այդուհանդերձ, ավելի ուշ ամերիկյան «The New York Times»-ը հոդվածին կցել էր «խմբագրի նկատառում», որտեղ էլ ընդգծել էր՝ նյութում չի ներառվել Շաֆֆերի՝ Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունում ղեկավարի խորհրդական պաշտոնավարելու հանգամանքը, չնայած որ հեղինակը ստորագրել էր պայմանագիր: Դրանով նա պարտավորվում էր հաղորդել շահերի իրական կամ պոտենցիալ հակասությունների մասին:
Հավելենք նաև, որ «Ազատությունը» նկատում է՝ Կոլումբիայի համալսարանում կայացած միջոցառմանը Շաֆֆերի դերը պարզ չէր: Այսպես, միջոցառման նախնական հայտարարության տեքստում նա նշված էր որպես «մոդերատոր», սակայն թարմացված տարբերակում նրան ներկայացրել էին ընդամենը որպես «բանավեճի մասնակից»: Շաֆֆերը շտապել է ուղղել իր զրուցակցին՝ «մոդերատոր եմ» բառերով:
Ըստ աղբյուրի՝ Ադրբեջանին քննադատողները մեղադրում են երկրի իշխանություններին նրանում, որ վերջիններս փորձում են պետությունը ներկայացնել որպես էներգետիկ ոլորտի գործընկեր: Դրանով հանդերձ՝ իշխանություններն ուժեղացնում են բռնաճնշումները քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ, ինչն էլ հանգեցնում է արևմտյան վերլուծաբանների ու իրավապաշտպանների պարբերաբար նկատառումներին, թե Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակը սոսկալի է:

Радио «Свобода»: Бренда Шаффер нервно отреагировала на вопрос о своих связях с Госнефтекомпанией Азербайджана
12:18 25/10/2014
В ходе обсуждения темы энергетической политики Европы в Колумбийском университете США 23-ого октября профессору политологии израильского Университета Хайфы Бренде Шаффер был задан вопрос о ее связях с Азербайджаном, на который она отреагировала очень резко. Об этом говорится в статье, опубликованной на сайте Радио «Свобода».
Согласно материалу, во время сессии вопросов и ответов на мероприятии «Южный газовый коридор: достижения и проблемы», выпускник университета журналист Кэйси Майкл задал вопрос, почему Шафер не афиширует свои связи с Государственной нефтяной компанией Азербайджана, на что она ответила, что в Америке существует закон о неприкосновенности личной жизни.
Отметим, что в начале сентября американская газета «The New York Times» опубликовала статью Бренды Шаффер об армяно-азербайджанских напряженных отношениях, в которой, однако, не отмечалась связь автора материала с правительством Азербайджана. Позднее «The New York Times» добавила к статье «примечание редактора», в котором говорится, что в материале не был раскрыт тот факт, что автор была советником главы Государственной нефтяной компании Азербайджана, несмотря на то, что Шаффер подписала контракт, обязывающий ее сообщать о конфликте интересов, реальном или потенциальном.
Согласно материалу, точная роль Шеффер на мероприятии Колумбийского университета также была непонятной. Согласно предыдущей версии объявления о мероприятии, Шаффер была отмечена как «модератор». В обновленной версии, однако, в качестве модератора было названо другое имя. В ходе мероприятия ее представили как «участника дискуссии», однако Шаффер быстро исправила своего собеседника. «Модератор»,- сказала она.
Как отмечается в материале, критики обвиняют Азербайджан в том, что Баку пытается представить страну в качестве энергетического партнера, в то же время западные политики и правозащитники отмечают рост репрессий и ухудшение прав человека в Азербайджане.
Бренду Шаффер уличили в лоббистской деятельности в пользу Азербайджана
Студент Бренды Шафер отредактировал материал «Википедии» с целью удалить ссылку на ее скандальную статью в «The New York Times»
«Голос Армении»: Пионеры подпольного лоббинга, или провал Бренды Шаффер