Թուր Հեյերդալ կրտսերը հանդիպել է Զորի Բալայանին Երևանում` նրանից նվեր ստանալով «Ծովից ծով Հայաստան» գիրքը
Հանրաճանաչ նորվեգացի ճանապարհորդ, գիտնական Թուր Հեյերդալի որդին` օվկիանոսագետ Թուր Հեյերդալ կրտսերը, Հայաստան կատարած այցի ժամանակ հանդիպել է Ղարաբաղյան շարժման առաջամարտիկներից մեկի, հասարակական-քաղաքական գործիչ, գրող Զորի Բալայանի հետ:
Հայ գրող-հրապարակախոսը Հեյերդալ կրտսերին նվիրել է իր «Ծովից ծով Հայաստան» գիրքը, որը հիմնված է առագաստանավով կատարած իր շուրջերկրյա ճանապարհորդության տպավորությունների վրա: Հատկանշական է, որ գրքում մի քանի անգամ հիշատակվում է օվկիանոսագետի հայտնի հայրը, որի հետ Բալայանը նամակագրության մեջ էր:
Ավելին, Հեյերդալը դիտարկել էր Բալայանի թեկնածությունը` որպես իր գիտարշավներից մեկի նավի անձնակազմի բժիշկ: Ջերմ ընկերական մթնոլորտում նրանք հիշել են անցած տարիների իրադարձությունների մանրամասները, այդ թվում` օվկիանոսագետի հոր «Կոն-Տիկի», «Ռա» շուրջերկրյա արշավները:
Նկատենք, որ Թուր Հեյերդալն այցելել էր Հայաստան հոկտեմբերի 23-27-ն ընկած ժամանակահատվածում` Դանիայում ու Նորվեգիայում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ, ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ ու «Վահագն և Հասմիկ Հովնանյաններ» բարեգործական հիմնադրամի հրավերով:

Тур Хейердал младший встретился с Зорием Балаяном в Ереване и получил в подарок книгу «
Известный океанограф Тур Хейердал младший – сын знаменитого путешественника и норвежского ученого – Тура Хейердала, в ходе своего визита в Армению встретился с одним из лидеров карабахского движения, общественно-политическим деятелем, писателем Зорием Балаяном.
Армянский писатель-публицист подарил Туру Хейердалу младшему книгу «"Армения" от моря до моря», написанную по следам его кругосветного путешествия на паруснике. Примечательно, что в книге неоднократно упоминается также знаменитый отец норвежского гостя. Как оказалось, Зорий Балаян состоял в переписке со старшим Хейердалом, и его кандидатура даже рассматривалась в качестве члена экипажа – судового врача в одной из экспедиций Хейердала. В теплой и дружественной обстановке они вспоминали подробности тех лет, касающиеся путешествий отца Хейрдала, экспедиций «Кон-Тики» и «Ра».
Отметим, что Тур Хейердал младший находится с визитом в Армении 23-27 октября по инициативе посольства РА в Дании и Норвегии, при содействии Министерства культуры РА и по приглашению благотворительного фонда «Ваагн и Асмик Овнаняны».