Թուր Հեյերդալ կրտսերը հանդիպել է Զորի Բալայանին Երևանում` նրանից նվեր ստանալով «Ծովից ծով Հայաստան» գիրքը
Հանրաճանաչ նորվեգացի ճանապարհորդ, գիտնական Թուր Հեյերդալի որդին` օվկիանոսագետ Թուր Հեյերդալ կրտսերը, Հայաստան կատարած այցի ժամանակ հանդիպել է Ղարաբաղյան շարժման առաջամարտիկներից մեկի, հասարակական-քաղաքական գործիչ, գրող Զորի Բալայանի հետ:
Հայ գրող-հրապարակախոսը Հեյերդալ կրտսերին նվիրել է իր «Ծովից ծով Հայաստան» գիրքը, որը հիմնված է առագաստանավով կատարած իր շուրջերկրյա ճանապարհորդության տպավորությունների վրա: Հատկանշական է, որ գրքում մի քանի անգամ հիշատակվում է օվկիանոսագետի հայտնի հայրը, որի հետ Բալայանը նամակագրության մեջ էր:
Ավելին, Հեյերդալը դիտարկել էր Բալայանի թեկնածությունը` որպես իր գիտարշավներից մեկի նավի անձնակազմի բժիշկ: Ջերմ ընկերական մթնոլորտում նրանք հիշել են անցած տարիների իրադարձությունների մանրամասները, այդ թվում` օվկիանոսագետի հոր «Կոն-Տիկի», «Ռա» շուրջերկրյա արշավները:
Նկատենք, որ Թուր Հեյերդալն այցելել էր Հայաստան հոկտեմբերի 23-27-ն ընկած ժամանակահատվածում` Դանիայում ու Նորվեգիայում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ, ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ ու «Վահագն և Հասմիկ Հովնանյաններ» բարեգործական հիմնադրամի հրավերով:

Thor Heyerdahl Jr. meets Zori Balayan in Yerevan and receives a book as gift ‘‘Armenia from sea to sea’’
18:47 27/10/2014
Renowned oceanographer Thor Heyerdahl Jr. - the son of the famous traveler and Norwegian scientist - Thor Heyerdahl, during his visit to Armenia, met with one of the leaders of the Karabakh movement, social-political activist, writer Zori Balayan.
Armenian writer and publicist gave Thor Heyerdahl Jr. a book titled "Armenia from sea to sea," written in the wake of his trip around the world on a sailboat. It is noteworthy that in the book is repeatedly noted about the father of the prominent Norwegian guest. As it turned out, Zori Balayan was in correspondence with the senior Heyerdahl and his candidacy was even considered for the crew member – as a ship-doctor in one of the expeditions of Heyerdahl. In a warm and friendly environment they remembered the details of those years concerning his father’s, Heyrdala’s, voyages – "Kon-Tiki" and "Ra".
Thor Heyerdahl Jr. is on a visit to Armenia since October 23 to 27, at the initiative of the Armenian Embassy in Denmark and Norway, with the assistance of the Ministry of Culture and at the invitation of the charity fund "Vahagn and Hasmik Hovnanians."