Բյուջեն ու ԵՏՄ-ն. Ինչպե՞ս կազդի անդամակցությունը պետբյուջեի վրա
2015թ-ի պետական բյուջեով առանցքային շեշտադրում կկատարվի ՀՀ Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամակցության քայլերի արդյունավետ իրականացման ապահովման ուղղությամբ: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը` ելույթ ունենալով ֆինանսական այս կարևոր փաստաթղթին նվիրված քննարկումների ժամանակ:
Իսկ ավելի ուշ թեման շարունակվեց նաև պատգամավորների հարցադրումների շնորհիվ: Նախևառաջ Ֆինանսների փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը պատգամավորների ուշադրությունը հրավիրեց այն հանգամանքին, որ երբ մշակվում էր նախագիծը ԵՏՄ անդամության փաստաթուղթը դեռ ստորագրված չէր, հետևաբար իրավական տեսանկյունից հնարավոր չէր այդ միության հետ հարաբերությունները արտացոլել նախագծում:
«Վստահեցնում եմ, որ մասնագետներն ինտենսիվ աշխատում են` գնահատելու համար այն ազդեցությունները, որոնք կլինեն պետական բյուջեի վրա այս անդամակցության հետևանքով: Ընդհանուր առմամբ գնահատականներ կան, բայց դրանք այս պահին բերվում են հստակ հաշվարկային մակարդակի և ամենաուշը մեկ ամսից կներկայացվեն ձեր դատին»,- ի պատասխան ՀՀԿ խմբակցության անդամ Խոսրով Հարությունյանի հարցադրման հայտարարեց փոխնախարարը:
Վերջինիս խոսքով, միջանկյալ արդյունք արդեն կա, այն է` ԵՏՄ-ին անդամակցելը աջակցելու է ՀՀ մակրոտնտեսական ՀՆԱ-ի աճին:

В государственном бюджете на 2015 год ключевой акцент будет сделан на обеспечении эффективного выполнения мер по вступлению Армении в Евразийский экономический союз. Об этом сегодня в Национальном Собрании Армении заявил премьер-министр Овик Абраамян.
В свою очередь заместитель министра финансов Павел Сафарян обратил внимание депутатов на то обстоятельство, что при разработке проекта документ о вступлении в ЕАЭС пока не был подписан, следовательно, с правовой точки зрения в проекте невозможно отразить отношения с этим союзом.
«Я заверяю, что специалисты ведут интенсивную работу с тем, чтобы оценить то влияние, которое будет оказано на госбюджет после вступления в ЕАЭС. В целом оценки есть, но на данный момент они приводятся на расчетный уровень и максимум через месяц будут представлены на ваш суд»,– заявил замминистра в ответ на вопрос депутата фракции Республиканской партии Армении Хосрова Арутюняна.
Павел Сафарян добавил, что промежуточный результат уже имеется: членство в ЕАЭС будет способствовать росту ВВП.