Ինչպե՞ս կարող է խնամին պահանջել կառավարության ղեկավարի հրաժարականը. Հարց Դ.Հարությունյանին
«Ոչ, ես պատրաստ չեմ իշախանափոխության, որովհետև.... Ի՞նչ ճնշման մասին է խոսքը»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը` անդրադառնալով եռյակի իշխանափոխության պահանջին ու հարցին, թե արդյո՞ք ինքը պատրաստ է դեպքերի նման զարգացմանը:
Դ. Հարությունյանը նշեց նաև, որ դեռևս չի տեսել որևէ քաղաքական գործչի, որը մեկ այլ քաղաքական գործչի պահանջով  կամ հանրահավաքի արդյունքում որոշի հրաժարական տալ: Նա հիշեցրեց, որ մեկ անգամ արդեն եղել է նման նախադեպ, երբ պահանջում էին իշխանափոխություն, անհապաղ արտահերթ ընտրությունների անցկացում և այլն:
Իսկ հարցին, թե ինչպես է պատկերացնում այն իրավիճակը, երբ խնամին պահանջում է կառավարության ղեկավարի հրաժարականը` Դ. Հարությունյանն ասաց.  «Տրամաբանեք, ինձ մի հարցրեք»:
Ավելին` նա վստահություն հայտնեց, որ Հայաստանում որևէ մեկը որևէ մեկին չի կարող իշխանափոխություն կամ արտահերթ ընտրություններ պարտադրել: Դիտարկմանն էլ, թե ինչպես դա հնարավոր է բացառել, բա ժողովո՞ւրդը` ասաց. «Ժողովուրդ ասելով՝ քանի՞ հոգի նկատի ունեք: Բազմամարդ ասվածը ինձ համար թիվ չէ, թիվ հնչեցրեք, թիվ ասեք: Ես խնդրում եմ, որ բացեք ընտրությունների արդյունքները և ստուգեք քանի ձայն է ստացել իշխանական կուսակցությունն այդ ընտրություններում: Հերթով գումարեք և նայեք բոլոր թվերը: Եվ երբ այդ բոլոր անձանց կապահովեք, որ նրանք լինեն հրապարակում և պահանջեն իշխանափոխություն և ինձ համոզեք, որ այդ թիվն ավելի մեծ է, քան այն ձայների թիվը, որ ստացել է իշխող կուսակցությունը ընտրություններում, այդ ժամանակ ես կպատասխանեմ ձեր հարցերին»:

Д. Арутюнян: В Армении никто не может навязать кому-то смену власти или внеочередные выборы
Министр-руководитель аппарата правительства Армении Давид Арутюнян в ходе брифинга в Национальном Собрании Армении прокомментировал выдвигаемое «тройкой» непровластных фракций требование смены власти.
По словам Арутюняна, он до сих пор не видел такого политического деятеля, который решил бы уйти в отставку по требованию другого политического деятеля или в результате митинга. Давид Арутюнян напомнил, что подобный прецедент был однажды, когда требовали смены власти, немедленного проведения внеочередных выборов и т.д.
В Армении, по словам политика, никто не может навязать кому-то смену власти или внеочередные выборы.
«Я прошу ознакомиться с результатами выборов. Проверьте, какое количество голосов получила правящая партия. По очереди сложите цифры и посмотрите на результат. И если все эти люди придут на площадь и потребуют смены власти и вы меня убедите в том, что эта цифра больше, нежели число голосов, отданных в поддержку правящей партии, тогда я отвечу на ваши вопросы», – подчеркнул он.