ԱԺ մշտական հանձնաժողովների թիվը կկրճատվի՞
«ԱԺ մշտական հանձնաժողովների թվի կրճատման մասին շրջանառվող լուրերը իրականությանը չեն համապատասխանում»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը:
Նշենք, որ նման լուրերը շրջանառվում են վաղուց, մասնավորապես նշվում է, որ փակման վտանգ առկա է ԱԺ եվրաինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի գլխավերևում, իսկ նախօրեին կայացած լսումներն էլ, նվիրված մշտական հանձնաժողովների աշխատանքին, ավելի թեժացրին այդ խոսակցությունները:
ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը վստահեցրեց, որ Ազգային Ժողովում նման հարց չկա. «Այդ հարցը երևի թե որոշակի խժդժություններ ստեղծելու համար է շրջանառվում: ԱԺ մշտական հանձնաժողովների թիվը հստակ սահմանված է և Սահմանադրությամբ, և ԱԺ կանոնակարգ օրենքով»:
Հ.Սահակյանը նշեց, որ համամիտ է` ԱԺ-ում կան մշտական հանձնաժողովներ, որոնք աշխատանքային քիչ ծանրաբեռնվածություն ունեն, բայց դա այն խնդիրը չէ, որ պետք է այսօր, հենց այս պահին լուծել: Ավելին. «Կարծում եմ այդ հարցին կարելի է անդրադառնալ կամ եթե հարկ լինի դրան անդրադառնալ ԱԺ ընտրություններից առաջ կամ նոր Ազգային Ժողովը ձևավորվելուց հետո»:
Ինչ վերաբերում է նախօրեին կայացած «Մշտական հանձնաժողովների դերը օրենսդրական գործընթացում. միջազգային փորձ» խորհրդարանական լսումներին, ապա ՀՀԿ-ական պատգամավորն ընդգծեց, որ դրանք ամենևին էլ չէին վերաբերում ԱԺ մշտական հանձնաժողովների թվի կրճատմանը, այլ միտված էին քննարկելու դրանց դերի բարձրացմանը վերաբերող հարցեր: Այսինքն` պետք է ստեղծվի միջավայր ու համապատասխան դաշտ, որպեսզի մշտական հանձնաժողովներում օրենսդրական նախաձեռնությունները էլ ավելի բովանդակային քննարկում անցնեն, որպեսզի հանձնաժողովներն ունենան օրենսդրական նախաձեռնության պատմության ամենասկբից մինչև ընդունումը կոնկրետ դերակատարում:

Число постоянных комиссий парламента Армении сократится? Ответил Ованнес Саакян
Муссируемые слухи о сокращении числа постоянных комиссий Национального Собрания Армении не соответствуют действительности. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am председатель Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС РА Ованнес Саакян.
Отметим, что подобные слухи муссируются уже достаточно долгое время, в частности отмечается, что перед угрозой закрытия оказалась Постоянная комиссия по вопросам европейской интеграции.
Ованнес Саакян заверил, что в парламенте Армении подобный вопрос не стоит. «Число постоянных комиссий строго установлено как Конституцией РА, так и Законом РА „Регламент Национального Собрания”», – подчеркнул он.
При этом Ованнес Саакян согласился с мнением о том, что есть постоянные комиссии, которые не очень загружены, однако отметил, что это не тот вопрос, который требует немедленного решения. «Я считаю, что в случае необходимости к этому вопросу можно обратиться либо перед выборами в НС РА, либо после формирования нового парламента»,– отметил он.
Что же касается состоявшихся накануне, 28 октября, парламентских слушаний на тему «Роль постоянных комиссий в законодательном процессе: международный опыт», Ованнес Саакян отметил, что на этих слушаниях не обсуждался вопрос сокращения числа постоянных комиссий. По его словам, данные слушания были посвящены обсуждению вопросов, касающихся повышения роли постоянных комиссий.