Հովիկ Աբրահամյանը կառավարության անդամներին կոչ է անում տեղական արտադրողին դրսևորվելու հնարավորություն տալ
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը գործադիրի այսօրվա նիստում անդրադարձավ Համաշխարհային բանկի կողմից հրապարակված «Doing Business-2015» վարկանշային աղյուսակին, ըստ որի` Հայաստանը չորս կետով բարելավել է իր դիրքը՝ 49-րդ կետից հասնելով 45-րդ հորիզոնականի:
«Այս համաթվի մեկ բաղադրիչի գծով գրանցված առաջընթացը՝ հարկերի վճարման բաղադրիչով, մենք 73-րդ տեղից առաջ ենք գնացել 41-րդ տեղը, և այստեղ իր դերակատարումն է ունեցել էլեկտրոնային վճարումների համակարգի գործարկումն ու տարածումը: Ուզում եմ, որ բոլոր նախարարները շարունակեն մոնիտորինգի ենթարկել իրենց ոլորտները և ոչ միայն ձեռնարկել միջոցառումներ դրանք բարելավելու, այլ` հանրությանը դա ներկայացնելու»,- ասաց վարչապետը:
Բացի այդ, Հ.Աբրահամյանը կառավարության անդամներին կոչ արեց տեղական արտադրողին դրսևորվելու հնարավորություն տալ:
«Հարկ է նաև հանրությանը ներկայացնել ոչ միայն մեր գործարար միջավայրը, այլև մեր արտադրողին: Օրինակ` կարելի է բոլոր ընդունելությունների, միջոցառումների ժամանակ տեղական արտադրողին դրսևորվելու հնարավորություն տալ: Մենք ունենք շատ որակյալ արտադրողներ և հարկ է նրանց հնարավորինս աջակցել»,- նշեց Հ.Աբրահամյանը:

Овик Абраамян назвал причину, обеспечившую Армении продвижение в рейтинге Doing Business
На сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Армении Овик Абраамян обратился к опубликованному накануне Всемирным банком международному рейтингу «Doing Business 2015», в котором Армения на четыре пункта улучшила свои позиции и с 49-го места поднялась на 45-е.
По словам Овика Абраамяна, Армения зафиксировала серьезный прогресс в показателе «Налогообложение», продвинувшись вперед на 32 пункта и заняв 41-е место и в этом ощутимую роль сыграло внедрение и распространения системы электронных платежей.
«Я хочу, чтобы все министры продолжили проводить мониторинг в курируемых ими сферах, чтобы они не только предпринимали меры по их улучшению, но и представлению общественности»,– добавил он.
Помимо этого, Овик Абраамян призвал членов правительства дать местным производителям возможность проявить себя.
«Следует представить общественности не только нашу бизнес-среду, но и наших производителей. К примеру, можно во время всех приемов или мероприятий дать местным производителям возможность проявить себя. У нас есть очень качественные производители и нужно как можно больше содействовать им»,–резюмировал глава правительства.