Ջ. Փսակի. ԱՄՆ-ն Ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին կառուցողական քայլերի կոչ է անում
Միացյալ Նահանգները կոչ է անում ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին կառուցողական քայլեր ձեռնարկել հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ: Այս մասին լրագրողների հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության մամուլի խոսնակ Ջեն Փսակին:
«Մենք շարունակում ենք կողմերին կոչ անել կառուցողական քայլեր ձեռնարկել հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ: Այդ առումով կողմերը կարող են հիմնվել այն ազդակի վրա, որը ստացվել է նախագահների մակարդակով այս տարի կայացած երեք հանդիպումների արդյունքում, ձեռնարկել միջոցներ վստահության և համոզվածության կառուցման համար, ինչը, վստահաբար, կարող է լինել միայն երկխոսության միջոցով»,- նշել է Փսակին:
Վերջինս հիշեցրել է նաև ԱՄՆ Պետքարտուղար Քերրի հետ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագհների Ուելսյան հանդիպումը` ընդգծելով, որ այն նույնպես կարևոր քայլ է` ուղղված ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ և ամուր կարգավորմանը:

“The USA continue to encourage the sides to take constructive steps to resolve the Nagorno-Karabakh conflict,” Spokesperson Jen Psaki stated at the Daily Press Briefing referring to the question about Armenian, Azerbaijani and French presidents’ summit in Paris this week.
“The sides can build on the momentum generated during the President’s three meetings this year by adopting measures that builds trust and confidence, and certainly that can be done through dialogue,” stated Psaki.
She added that Secretary John Kerry also had meetings with Armenia and Azerbaijan presidents in Wales this year and they can also enter into a genuine negotiation process to advance a peaceful and lasting settlement to the conflict.