Թուրք բլոգերն անդրադարձել է Թուրքիայի Հանրապետության արյունոտ և ամոթալի էջերին
Հոկտեմբերի 29-ը թուրքական պետության հերթական տարեդարձն էր, որը պաշտոնապես միշտ նշվում է մեծ շուքով: Ներկայիս Թուրքիան, որպես հանրապետություն, գոյություն ունի 91 տարի: «Ermenihaber.am» լրատվականը ներկայացնում է թուրք բլոգեր Յըլմազ Մուրաթ Բիլիջանի հետահայաց անդրադարձը Թուրքիայի Հանրապետության անցած ավելի քան 9 տասնամյակներին:
Բիլիջանի հեղինակած հոդվածը հրապարակվել է թուրքական «T 24» ընդդմիադիր լրատվակայքում:
600 տարվա կայսրությունից մնացած հողերի վրա 1923-ին հռչակվեց Թուրքիայի Հանրապետություն: Ըստ Բիլիջանի` դեռևս երիտթուրքերի ժամանակվանից խնդիր էր դրված ազգ ստեղծել մեկ ինքնության շուրջ, որը պետք է լիներ թուրքական: Այլ էթնիկ ինքնությունները կամ զտվելու էին, կամ ձուլվելու, կամ էլ հեռացվելու:
«Ծրագրված էր 1914-20-ականներին ասորիներին, 1915-ին էլ հայերին ենթարկել ցեղասպանության, որը հաջողությամբ իրականացվեց»,- նշում է Բիլիջանը:
Բացի բնակչությանը թուրքացնելուց որոշված էր նաև թուրքականացնել երկրի տնտեսությունը: Հոդվածագիրը նկատել է տալիս, որ դրա համար տնտեսության մեջ էական դերակատարում ունեցող ոչ մահմեդական զանգվածներին (հայեր, հույներ և այլն) կամ հրի և սրի մատնեցին, կամ ժամանակ տվեցին, որպեսզի նրանք հեռանան: Սկսեցին Իզմիրից (Զմյուռնիա): Օրեր շարունակ Իզմիրը կրակների մեջ վառվում էր: Տեղի հայ և հույն բնակչությունից գրեթե մարդ չմնաց:
«Երկու ամսվա ընթացքում բոլոր տեղերը «մաքրեցինք» նրանցից և հպարտ զգացինք մեզ: Այնուհետև ունևորության հարկ մտցրեցինք: Ազգությամբ հայ, հրեա և հույն քաղաքացիներից մեկ առ մեկ խլեցինք իրենց ունեցվածքը»:
Հետո պարտադրաբար թուրքերեն լեզվով խոսելու արշավ սկսվեց: Պետության բնակչությունը տեսակավորվեց երեք խմբի` թուրք, քուրդ և ոչ մուսուլման, և բոլորին պարտադրվեց խոսել միմիայն թուրքերեն: Այնուհետև վրա հասան 1955թ. սեպտեմբերյան աղետալի դեպքերը:
Թուրք բլոգերը պատմում է, թե ինչպես կոտորվեցին ու կողոպտվեցին Իզմիրի հույները, հայերը և հրեաները: Դրանից հետո ողջ մնացած ոչ մահմեդականների մի զգալի մասը լքեց Թուրքիան: Հեղինակը հիշեցնում է, որ այդպիսի էթնիկ զտումներ անելով հանրապետական Թուրքիայի իշխանությունները ըստ էության շարունակեցին արթուն պահել երիտթուրքերի ոգին:
«Մի խոսքով,- եզրափակում է թուրք բլոգերը,- ասածս էն էր, որ մեր պետության մեջ դեմոկրատիա չկարողացավ լինել, բայց արի ու տես, որ հանրապետութունը 91 տարի է ողջ ու առողջ ոտքի վրա է»:

Турецкий блоггер обратился к кровавым и позорным страницам в истории Турции, рассказав о геноциде армян и ассирийцев
15:08 30/10/2014
Накануне, 29 октября в Турции торжественно отмечалась 91-я годовщина со дня образования Турецкой Республики. Информационный сайт «Ermenihaber.am» представляет статью турецкого блоггера Йылмаза Мурата Билиджана об истории Турецкой Республики, опубликованную на информационном сайте «T 24».
Как пишет автор, на землях, оставшихся от 600-летней империи, в 1923 году была провозглашена Турецкая Республика. Еще во времена правления младотурок стояла задача создать нацию вокруг одной идентичности, которая должна была быть турецкой. Что касается других этнических идентичностей, то их ждала либо чистка, либо ассимиляция, либо истребление, отмечается в статье.
«Было запланировано в 1914-20гг. осуществить геноцид ассирийцев, в 1915 году – геноцид армян, что и было сделано»,– пишет Билиджан.
Помимо тюркизации населения, было решено тюркизировать и экономику страны. Автор статьи указывает, что для этого немусульманские массы (армяне, греки и др.) либо подвергались огню и мечу, либо им давали время покинуть территорию. Начали с Измира. На протяжении нескольких дней Измир горел в огне. От местного армянского и греческого населения почти никого не осталось, говорится в статье.
«В течение двух месяцев мы „очистили” от них и гордились этим. Затем мы внесли налог на имущество, у армян, евреев и греков мы по отдельности отнимали их имущество», – пишет Билиджан.
Затем, указывает автор, началась кампания, целью которой было обязать всех говорить на турецком. Население государства делилось на три группы – турки, курды и немусульмане. Их всех обязывали говорить лишь на турецком. Затем нагрянули и трагические сентябрьские события 1955 года.
Турецкий блоггер рассказывает о погромах и грабеже греков, армян, евреев Измира. Значительная часть немусульман, оставшихся после этих событий в живых, покинули Турцию. Автор напоминает, что проводя такие этнические чистки, власти республиканской Турции, по сути, продолжили дело младотурков.
«Одним словом, – резюмирует блоггер, – демократия в нашей стране не состоялась, но наша республика существует уже 91 год».