«Իրականացվում են բազմաթիվ ծրագրեր՝ ուղղված ՀՀ-ում ժամանակակից ինովացիոն ենթակառուցվածքների ներդրմանը»
11:58 31/10/2014
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի մասնակցությամբ Դիլիջանում աշխատանքներն է սկսել ամենամյա Բիզնես ինովացիոն 2-րդ ֆորումը:
Կառավարության և անձամբ իր անունից ողջունելով ֆորումի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին՝ վարչապետը նշել է, որ Հայաստանում ազգային ինովացիոն համակարգի զարգացումը հանդիսանում է կառավարության գերակայություններից մեկը և մշտապես գտնվում է ուշադրության կենտրոնում: Այս մասին տեղեկացնում է կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով՝ այս նպատակով կրթություն-գիտություն-տնտեսություն կապերի մեխանիզմների կատարելագործման, գիտության արդյունքների նկատմամբ տնտեսության պահանջարկի և ինովացիոն գործունեության խթանման, ինչպես նաև այդ ոլորտում միջազգային համագործակցության ակտիվացման հարցերը համակողմանիորեն ներկայացված են ՀՀ կառավարության ծրագրում:
«Ժամանակակից աշխարհում դժվար է գերագնահատել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դերը երկրում տեխնոլոգիական նորարարության և արտադրողականության բարձրացման, գիտելիքահեն տնտեսության ձևավորման գործում: Այս ոլորտում մեր ձեռքբերումները վստահություն են ներշնչում, որ մոտ ապագայում Հայաստանը կարող է դառնալ տարածաշրջանի առաջատար երկիր»,- ասել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ ներկայում իրականացվում են բազմաթիվ հեռանկարային ծրագրեր, որոնք ուղղված են Հայաստանում ժամանակակից ինովացիոն ենթակառուցվածքների` հետազոտական, կրթական կենտրոնների, տեխնոպարկերի, լաբորատորիաների, աքսելերատորների ձևավորմանն ու զարգացմանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի առաջընթացը խթանող ֆինանսական ենթակառուցվածքների ներդրմանը: Մասնավորապես, վենչուրային հիմնադրամի արդյունավետ գործունեության ապահովմանը և Նորարարության զարգացման համաֆինանսավորման դրամաշնորհների տրամադրմանը:
«Այսօր դժվար է պատկերացնել հասարակական հարաբերությունների, տնտեսության, գիտության որևէ բնագավառ, որտեղ բարձր տեխնոլոգիաները վճռորոշ դերակատարում չունենան: Տարբեր ասպարեզներում բարեփոխում իրականացնելիս անպայմանորեն հաշվի են առնվում տեխնոլոգիական ոլորտի առաջարկվող լուծումներն ու արտադրանքը, որոնց շնորհիվ միայն հնարավոր է բարձրացնել արտադրողականությունը և մրցունակությունը»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետի դիտարկմամբ՝ ֆորումը լայն հնարավորություն է ընձեռում մասնակիցներին ծանոթանալու բիզնեսում տեղեկատվական և հեռահաղորդակցման տեխնոլոգիաների կիրառման միջազգային փորձին, ինչը կխթանի նոր շուկաների նվաճման, վաճառքի ծավալների մեծացման, սպասարկման և արտադրանքի որակի կտրուկ բարձրացմանն ուղղված գործընթացները:
Հովիկ Աբրահամյանը վստահություն է հայտնել, որ այսպիսի համաժողովների շնորհիվ պետության և մասնավոր հատվածի միջև ձևավորվող երկխոսությունն ու գործընկերային հարաբերությունները հիմք են ստեղծում տնտեսության զարգացման և երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակի բարելավման համար: Նման միջոցառումները, ըստ վարչապետի, կարևոր են նաև նորագույն տեխնոլոգիաների տարածման, փորձի փոխանակման, գործարար միջավայրում համագործակցության խթանման առումով, ինչպես նաև ոլորտում առաջացած խնդիրները քննարկելու և առկա մարտահրավերներին դիմագրավելու հնարավորությունները գնահատելու համար:
Բիզնես ինովացիոն ֆորումն անցկացվում է «2018թ.՝ Հայաստանը 20 ամենանորարար երկրների շարքում» նշանաբանով և նվիրված է տեխնոլոգիական կրթության և ձեռներեցության հիմնախնդիրներին: Ֆորումի օրակարգում են հանրակրթական և բարձրագույն կրթության, ձեռներեցության, օրենսդրական և ենթակառուցվածքների տեսանկյուններից անհրաժեշտ անելիքների քննարկումները:
Ֆորումի նպատակն է քննարկումների արդյունքում ձևավորել Հայաստանի նորարարական զարգացման թիրախային ուղղություններն ու անհրաժեշտ գործողությունները, որոնք կդրվեն ՀՀ կառավարության, մասնավոր ոլորտի և միջազգային կազմակերպությունների օրակարգում:

Овик Абраамян: Развитие национальной инновационной системы в Армении является одним из приоритетов правительства
При участии премьер-министра Армении Овика Абраамяна в Дилижане открылся второй международный форум бизнес-инноваций.
От имени правительства и лично от своего имени приветствуя организаторов и участников форума, премьер отметил, что развитие национальной инновационной системы в Армении является одним из приоритетов правительства и всегда находится в центре внимания. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
По словам Овика Абраамяна, с этой целью вопросы, связанные с совершенствованием механизмов связи между образованием, наукой и экономикой, стимулированием инновационной деятельности, а также активизацией международного сотрудничества в этой сфере всесторонне представлены в программе правительства РА.
«В современном мире трудно переоценить роль информационных технологий в деле повышения производительности и технологической инновации. Наши достижения в этой сфере внушают уверенность в том, что в ближайшем будущем Армения может стать ведущей страной региона»,– добавил глава правительства.
Овик Абраамян подчеркнул, что в настоящее время осуществляется множество перспективных программ, которые направлены на формирование и развитие в Армении инновационных инфраструктур – исследовательских, образовательных центров, технопарков, лабораторий, акселераторов, а также внедрение финансовых инфраструктур, стимулирующих прогресс в сфере информационных технологий.
«Сегодня трудно представить какую-либо сферу общественных отношений, экономики, науки, в которых высокие технологии не играли бы решающую роль»,– отметил он.
При проведении реформ в разных сферах обязательно учитываются предлагаемые решения и продукция технологической сферы, именно благодаря которым можно повысить производительность и конкурентоспособность», – сказал глава правительства.
По словам О.Абраамяна, форум предоставляет участникам широкие возможности ознакомиться с международным опытом применения информационных и телекоммуникационных технологий в бизнесе, что будет стимулировать процессы, направленные на покорение новых рынков, увеличение объема производства, резкое повышение качества услуг и товаров.
Премьер выразил уверенность, что формирующиеся благодаря подобным форумам диалог и партнерские отношения между государством и частным сектором создают фундамент для развития экономики и улучшения социально-экономического состояния страны. Подобные мероприятия, как отметил О.Абраамян, важны как с точки зрения распространения инновационных технологий, обмена опытом, стимулирования сотрудничества в бизнес-среде, так и для обсуждения возникших в сфере проблем и оценки возможностей противостояния существующим вызовам.
Девиз форума – «К 2018 году Армения должна войти в двадцатку наиболее инновационных стран мира». В этом году он посвящен развитию в Армении технологического образования и бизнеса.
Цель форума – в результате обсуждений сформировать приоритетные направления инновационного развития Армении и необходимые действия, которые будут включены в повестку правительства РА, частного сектора и международных организаций.