Հիդրոմետ ծառայությունը լավ կանխատեսումներ ունի
Նոյեմբերի 6-ից սկսած Հայաստանում օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԻՆ հիդրոմետ ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետի տեղակալ, աշխարհագրական գիտությունների թեկնածու Գագիկ Սուրենյանը:
«Լավ կանխատեսումներ ունենք: Նման ցածր ջերմային ֆոնը չի պահպանվի Հայաստանի տարածքում»,- տեղեկացրեց նա:
Գ. Սուրենյանի խոսքով, նոյեմբերի 6-ին օդային հոսանքներն իրենց ուղղությունը կտրուկ կփոխեն. եթե դրանք այժմ Հայաստան են գալիս անմիջապես հյուսիսից, ապա նոյեմբերի 6-8-ը Հայաստան կներթափանցեն հարավային արևադարձային տաք հոսանքներ:
Նոյեմբերի 6-8-ը Հայաստանի ողջ տարածաքում ջերմաստիճանը կբարձանա 5-7 աստիճանով. եթե այսօր Երևանում և Արարատյան դաշտում ակնկալվում է 5-6 աստիճան տաքություն, գիշերը մինչև 5 աստիճան ցուրտ, ապա նոյեմբերի 8-ին նույն տարածքներում ակնկալվում է գիշերը 1-ից 4 աստիճան տաքություն, ցերեկը՝ 10-ից 13 աստիճան տաքություն:
Այս օրերի ցուրտ եղանակի պատճառը, ըստ նրա, Սկանդինավիայից ներթափանցած ցուրտ հոսաքներն են: Այսօր Վարդենիսում ձյան շերտի բարձրությունը հասնում է 15 սմ-ի, Քաջարանում 14 սմ-ի, Գորիսում 10 սմ-ի: Այսօր ձյան հավանականություն կա մայրաքաղաքի բարձրադիր գոտիներում, քանի որ այս պահին հյուսիս- արևմուտքից կրկին ցուրտ հոսանք է մոտենում:
Գ. Սուրենյանը տեղեկացրեց, որ նոյեմբերի երկրորդ տասնօրյակը լինելու է նորմայի սահմաններում: Նախորդ տարվա համեմատ այս տարվա նոյեմբերը ցուրտ է լինելու:

Гагик Суренян: В ближайшие дни температура воздуха в Армении повысится
С 6 ноября температура воздуха в Армении повысится. Об этом сообщил сегодня на встрече с журналистами заместитель начальника отдела метеорологических прогнозов Гидрометеорологической службы МЧС Армении Гагик Суренян.
«У нас хорошие прогнозы. Подобный низкий температурный фон не сохранится на территории Армении», – сообщил он.
По словам Гагика Суреняна, 6 ноября воздушные потоки резко поменяют направление, в период с 6 по 8 ноября в Армению проникнут южные тропические теплые воздушные массы.
Так, 6-8 ноября на всей территории Армении температура воздуха повысится на 5-7 градусов. Если сегодня, 4 ноября, в Ереване и Араратской долине ожидается 5-6 градусов тепла, а ночью – до -5 °C, то 8 ноября днем ожидается +10-13°C, а ночью – до +4°C.
Установившаяся на территории Армении в эти холодная погода, как отметил Гагик Суренян, вызвана холодными воздушными массами из Скандинавии. Сегодня в Варденисе высота снежного покрова достигает 15 см, в Каджаране – 14 см, Горисе – 10 см. Сегодня в некоторых районах Еревана возможен снег, так как на данный момент с северо-запада вновь приближаются холодные воздушные потоки.
При этом Г.Суренян сообщил, что во второй декаде ноября температура воздуха будет в рамках нормы. Однако, по его словам, ноябрь в этом году будет холоднее по сравнению с прошлым годом.