Նախագահն ընդունել է ՌԴ առողջապահության նախարար Վերոնիկա Սկվորցովայի գլխավորած պատվիրակությանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության առողջապահության նախարար Վերոնիկա Սկվորցովային և նրա գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստան է ժամանել հայ-ռուսական առողջապահական առաջին համաժողովին մասնակցելու նպատակով:
Նախագահը ողջունել է հյուրերին, կարևորել հայ-ռուսական առողջապահական առաջին համաժողովի անցկացումը և հույս հայտնել, որ այն երկուստեք օգտակար ու արդյունավետ կլինի: Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ համաժողովը, հիմք դնելով առողջապահության ոլորտում համագործակցության նոր ձևաչափի, անկասկած, կհարստացնի հայ-ռուսական դաշնակցային գործընկերությունը և կնպաստի երկու երկրների միջև ռազմավարական հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը: Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ առողջապահության խնդիրները բազմաթիվ են և առնչվում են յուրաքանչյուր մարդու, շոշափում՝ երկրների և ժողովուրդների սոցիալ-տնտեսական կյանքի բոլոր կողմերը: Այդ խնդիրները, Նախագահի համոզմամբ, սահմաններ չեն ճանաչում, ուստի չափազանց կարևոր է միավորել բոլոր պետությունների ջանքերը ՝ մեծ, թե փոքր, հարուստ ու զարգացած, թե զարգացող: Էբոլա համաճարակի օրինակը, որը լուրջ մարտահրավեր է ոչ միայն աֆրիկյան պետությունների համար, Սերժ Սարգսյանի խոսքով, ասվածի լավագույն վկայությունն է:
ՌԴ առողջապահության նախարարը համակարծիք է եղել, որ աշխարհում առողջապահության առջև բազմաթիվ մարտահրավերներ կան, որոնք առանց ջանքերի համատեղման, միմյանց աջակցության, ժամանակակից գիտական ձեռքբերումներին հաղորդակից դառնալու և փորձի փոխանակման, հնարավոր չի լինի հաղթահարել:
Վերոնիկա Սկվորցովան իր գլխավորած պատվիրակության անունից շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ ընդունելության և առողջապահության խնդիրների նկատմամբ մշտական ուշադրության համար: Նա նշել է, որ բոլոր մասնակիցները երևանյան համաժողովին պատրաստվել էին մանրազնին, ինչն ունեցավ իր հստակ արդյունքները. ստորագրվեցին ոլորտի զարգացման համար զգալի նշանակություն ունեցող և հեռանկարային մի շարք փաստաթղթեր, սերտ կապեր հաստատվեցին ՀՀ առողջապահության նախարարության և Երևանի պետական բժշկական համալսարանի առաջատար պրոֆեսորների հետ, պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեցին համաժողովին պարբերական բնույթ հաղորդելու և դրա շրջանակներում շարունակելու խորացնել առողջապահության ոլորտում երկու երկրների համագործակցությունը: Ըստ այդմ, հաջորդ համաժողովը նախատեսված է անցկացնել Մոսկվայում:

Глава Минздрава России представила президенту Армении серьезные итоги ереванского форума
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня делегацию со главе с министром здравоохранения РФ Вероникой Скворцовой, прибывшую в Ереван для участия в Первой российско-армянской конференции по здравоохранению. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Президент Серж Саргсян приветствовал проведение данного форума и выразил надежду, что он станет полезным и эффективным для обеих сторон. По словам главы государства, данный форум, закладывая основу нового формата сотрудничества в области здравоохранения, несомненно, продолжит и обогатит армяно-российские контакты в этой сфере, а также будет способствовать еще большему укреплению стратегических отношений двух стран.
Президент РА подчеркнул, что проблем в области здравоохранения множество и они касаются каждого человека, затрагивая все аспекты социально-экономической жизни стран и народов. Эти проблемы, по словам С. Саргсяна, не знают границ, и посему чрезвычайно важно объединить усилия всех государств – больших и малых, богатых, развитых и развивающихся. Как отметил глава государства, пример с эпидемией вируса Эбола, который стал серьезным вызовом не только для Африки, является наилучшим свидетельством сказанного.
Министр здравоохранения РФ согласилась с тем, что в области здравоохранения во всем мире существует множество вызовов, которые невозможно преодолеть без объединения усилий, взаимной поддержки, без приобщения к современным научным достижениям и без обмена опытом.
Вероника Скворцова поблагодарила Сержа Саргсяна за оказанный прием и постоянное внимание к проблемам в сфере здравоохранения. Глава Минздрава России отметила, что участники ереванского форума готовились к конференции со всею тщательностью, что дало четкие результаты: были подписаны существенные для развития сферы и перспективные документы, установлены тесные связи с министерством здравоохранения Армении, ведущими армянскими учеными в этой области, достигнута договоренность о периодическом проведении конференции, в рамках которой и будет углубляться сотрудничество двух стран в данной отрасли. Следующий форум планируется провести в Москве.