Վիգեն Սարգսյան. ԵՏՄ-ին անդամակցելու հետ մեկտեղ Հայաստանը պատրաստակամ է առաջ մղելու ԵՄ-ի հետ փոխգործակցությունը
«2014թ.-ի հունվարի 1-ից ուժի մեջ է մտել վիզաների դյուրացման ու Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև ռեադմիսիայի համաձայնագիրը, ինչը լայն հնարավորություններ է ստեղծել մարդկանց միջև ուղղակի շփումների համար: ՀՀ կառավարության որոշմամբ ԵՄ քաղաքացիները 2013թ.-ի հունվարի 10-ից Հայաստան են այցելում առանց մուտքի արտոնագրերի»,-այսօր ՀՀ նախագահի նստավայրում ԵՄ խորհրդատվական խմբի Խորհրդատվական խորհրդի ամփոփիչ նիստի ընթացքում ասաց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:
Նա նշեց, որ խորհրդատուները աջակցություն են ցուցաբերել կարևորագույն մի շարք փաստաթղթերի մշակման գործընթացին. «Դրանց թվում են թմրամոլության դեմ պայքարի, ՀՀ-ում կազմակերպված հանցագործության դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացման, ԵՄ-ի չափանիշներին համապատասխան ՀՀ ոստիկանությունում բարեփոխումների ազգային ծրագրերը, մարդու իրավունքների պաշտպանության և դրա ռազմավարության ծրագիրը և այլ ռազմավարությունների մշակումը»:
Վ. Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ Հայաստանում ԵՄ-ի պատվիրակությունը և այլ կառույցները մեծ ավանդ ունեն ՀՀ-ի դիվանագիտական դպրոցի կայացման գործում. «ԵՄ-ի պատվիրակությունը նաև ակտիվորեն համագործակցել է Ազգային անվտանգության խորհրդի հետ»:
Նրա խոսքով, ԵՄ-ի և ՀՀ-ի միջև 2009թ.-ից պարբերական և ակտիվ երկխոսություն է ընթացել մարդու իրավունքների շուրջ. «Անցած տարիների ընթացքում ՀՀ-ում իրականացվեցին լայնածավալ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ գրեթե բոլոր ուղղություններով և մենք շնորհակալ ենք ԵՄ-ի խորհրդատվական խմբին այդ բարդ գործընթացում մեզ հետևողականերոն աջակցելու համար»:
Վ. Սարգսյանը նաև նշեց, որ դեռևս շատ անելիքներ կան և հենվելով այն դրական փորձի վրա, որը կուտակվել է վերջին տարիների ընթացքում սահուն առաջընթաց է ակնկալվում բարեփոխումները շարունակաբար իրականացնելու և բազմատեսակ մարտահրավերներին դիմակայելու ուղղությամբ:
«ԵՏՄ-ին անդամակցելու հետ մեկտեղ Հայաստանը պատրաստակամ է առաջ մղելու ԵՄ-ի հետ փոխգործակցությունը, բարեփոխումների խթանման, շարժունակության, արդյունավետ կառավարման, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, բազմաոլորտ տնտեսական համագործակցության և այլ ոլորտներում»,-ասաց Վ.Սարգսյանը:
Ըստ նրա, ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները ընգրկում են տարբեր ոլորտներ, պարբերաբար անցկացվում են ՀՀ-ԵՄ ինստիտուցիոնալ կառույցների հանդիպումներ, Հայաստանը ակտիվ մասնակցում է ԵՄ-ի ծրագրերին. «2014թ.-ի ապրիլի 23-ին ՀՀ նախագահի կարգադրությամբ հաստատվել է եվրոպական հարևանության քաղաքականության ՀՀ-ԵՄ գործողությունների ծրագրի կատարումն ապահովող 2014-2015թթ.-ին միջոցառումների ցանկը»:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի խոսքով, ներկայումս Երևանը քննարկում է Բրյուսելի հետ քննարկում է հարաբերությունները կարգավորող իրավական նոր շրջանակի ձևավորման հետ առնչվող հարցեր:
«Մեր նպատակն է պահպանել ԵՄ-ի հետ Հայաստանի նախորդ քննարկումների բովանդակությունը՝ապահովելով դրանց համատեղելիությունը ինտեգրացիոն մյուս ձևաչափերի հետ»,-հավելեց Վ.Սարգսյանը:

Армения готова продвигать сотрудничество с ЕС одновременно с членством в Евразийском экономическом союзе
Армения одновременно с членством в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) готова продвигать сотрудничество с ЕС по стимулированию реформ в сферах мобильности, эффективного управления, демократии, прав человека, многосекторного экономического сотрудничества и других сферах. Об этом заявил сегодня руководитель аппарата президента Армении Виген Сарксян в ходе итогового заседания консультативного совета консультативной группы Европейского союза в Армении, которое состоялось в резиденции главы государства.
По его словам, отношения Армении и ЕС охватывают различные сферы, периодически проводятся встречи между представителями институциональных структур РА и ЕС, Армения активно участвует в программах ЕС.
«23 апреля 2014 года по указу президента Армении утвержден список мероприятий на 2014-2015 гг., обеспечивающих выполнение Плана действий Европейской политики соседства РА-ЕС», – напомнил Виген Сарксян.
Руководитель аппарата президента Армении отметил также, что в настоящее время Ереван обсуждает с Брюсселем вопросы, касающиеся формирования новых правовых рамок, регулирующих двусторонние отношения.
«Наша цель – сохранить содержание предыдущих обсуждений Армении с Евросоюзом, обеспечив их совместимость с другими интеграционными форматами», – сказал Саркисян.
Кроме того, В. Саркисян коснулся итогов деятельности консультативной группы Евросоюза в Армении. «С 1 января 2014 года вступили в силу соглашения Армения-ЕС об упрощении визового режима и реадмиссии, что создало широкие возможности для прямых контактов между людьми. Решением правительства РА с января 2013г. установлен безвизовый режим для граждан ЕС», – отметил он.
По словам В. Саркисяна консультанты оказали содействие процессу разработки ряда важнейших документов. «В их числе – Национальные программы борьбы с наркоманией и незаконным оборотом наркотиков, повышения эффективности борьбы с организованной преступностью, реформ в сфере деятельности Полиции в соответствии со стандартами ЕС, Национальная стратегия по защите прав человека и программа действий данной стратегии», – перечислил он.
В. Саркисян указал, что делегация ЕС в Армении и другие структуры внесли большой вклад в становление Дипломатической школы Армении. «Делегация ЕС активно сотрудничает и с Советом национальной безопасности РА», – сказал он.
По его словам, с 2009 года между ЕС и РА имел место активный диалог вокруг прав человека. «За эти годы в Армении были реализованы широкомасштабные институциональные реформы практически по всем направлениям, и мы благодарны консультативной группе ЕС за последовательное содействие в этом сложном процессе», – отметил руководитель аппарата президента Армении.
В. Саркисян отметил при этом, что многое еще предстоит сделать, и, исходя из уже накопившегося за последние годы опыта, ожидается плавный прогресс в направлении последовательной реализации реформ и противостояния различным вызовам.