Հայաստանը, Ադրբեջանը, Վրաստանը` TRACE International հակակոռուպցիոն վարկանիշային աղյուսակում
TRACE International ոչ առևտրային գործնական միությունը (միջազգային կազմակերպոթյուն, որ օգնում է ընկերություններին համապատասխանել հակակոռուպցիոն օրենսդրությանը) Rand Corporation ամերիկյան վերլուծական կենտրոնի հետ համատեղ նեկայացրել է Կոռուպցիոն ռիսկերի ինդեքս, որի համաձայն` Հայաստանը զբաղեցրել է 197 երկրների շարքում 87-րդ տեղը, Վրաստանը հայտնվել է 11-րդում, Թուրքիան` 70-րդում, ՌԴ-ն` 134-րդում, իսկ Ադրբեջանը` 140-րդում:
TRACE Matrix-ն արձանագրում է տարբեր երկրներում կաշառակերության հետ կապված իրավիճակը: Ըստ վարկանիշի` ամենաքիչ կոռուպացված երկիրն Իռլանդիան է, 2-րդ տեղում` Կանադան, 3-րդում` Նոր Զելանդիան, 4-րդում` Հոնկոնգը, 5-րդում` Շվեդիան: Առաջին տասնյակում ընդգրկվել են նաև Ֆինլանդիան, Սինգապուրը, Ճապոնիան, Գերմանիան ու ԱՄՆ-ն:
Պետությունները գնահատվել են 4 հիմնական չափորոշիչներով. ինչպես է բիզնեսը փոխգործակցում երկրի իշխանությունների հետ, ինչ հակակոռուպցիոն օրենքներ են առկա այդ երկրում, ինչպես են դրանք պրակտիկ կիրառություն ստանում, որքանով է թափանցիկ պետական ծառայությունն ու ընթացակարգերը, արդյոք կա հնարավորություն հասարակական վերահսկողություն սահմանել այդ ամենի նկատմամբ, այդ թվում` երկրի ԶԼՄ-ների կողմից:
Համաձայն TRACE Matrix-ի` կոռուպցիայի տեսանկյունից ռիսկային են Կամբոջան, Ուզբեկստանը, Անգոլան, Եմենն ու Նիգերիան:
Հայաստանն ԱՊՀ երկրների շարքում առաջատար է «Doing Business-2015» վարկանիշային աղյուսակում
«Transparency International». Հայաստանը ներգրաված չէ պաշտպանության ոլորտում կոռուպցիոն վարկանիշային աղյուսակում

Армения опередила Азербайджан в антикоррупционном рейтинге TRACE International
Некоммерческая деловая ассоциация TRACE International (международная ассоциация, которая помогает компаниям соответствовать антикоррупционному законодательству) совместно с американским аналитическим центром Rand Corporation представила Индекс коррупционных рисков, согласно которому Армения заняла 87-ое место из 197. Грузия оказалась на 11-м месте, Турция на 70-м, Россия на 134-м, а Азербайджан – на 140-м.
TRACE Matrix фиксирует ситуацию со взяточничеством во всех странах мира. Согласно рейтингу, самой некоррумпированной страной мира была признана Ирландия. Второе место заняла Канада, третье досталось Новой Зеландии, четвертое – Гонконгу, пятое – Швеции. В первую десятку самых некоррумпированных стран также вошли Финляндия, Сингапур, Япония, Германия и США.
Страны оценивали по четырем основным критериям: как бизнесу приходится взаимодействовать с властями страны, какие в этом государстве существуют антикоррупционные законы и как они применяются на практике, насколько прозрачна госслужба и государственные процедуры и существует ли возможность общественного контроля за всеми этими процессами – в том числе и со стороны СМИ.
По версии TRACE Matrix, рискованными странами, с точки зрения коррупции, являются Камбоджа, Узбекистан, Ангола, Йемен и Нигерия.