ԱՄՆ-ն զսպվածության կոչ է անում Արցախյան հակամարտության կողմերին. Պետքարտուղարություն
ԱՄՆ-ն ինչպես և նախկինում զսպվածության կոչ է անում Արցախյան հակամարտության կողմերին: Այդ մասին կարճ ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի քարտուղար Ջեն Պսակին` անդրադառնալով նոյեմբերի 12-ին ԼՂՀ ՌՕՈւ` ադրբեջանցիների կողմից խոցված ուղղաթիռի միջադեպին:
Պսակիի խոսքերով` ԱՄՆ-ն տեղեկացված է միջադեպի մասին և խորը ցավակցություն է հայտնում զոհվածների կամ վիրավորների հարազատներին:
«Այս միջադեպը հերթական անգամ հիշեցնում է այն մասին, որ անհրաժեշտ է կրկնապատկել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը խաղաղ լուծում գտնելու ջանքերը, նվազեցնել լարվածությունը և պահպանել հրադադարը»,- հայտարարել է Պսակին:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ է արդյոք ԱՄՆ-ն մտադիր անել ստեղծված իրավիճակում` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում համանախագահող երկիր, Պսակին հայտարարել է` ԱՄՆ-ն ընդգրկված է բանակցություններում կողմերից յուրաքանչյուրի հետ, որպեսզի ուղիներ գտնի խաղաղ լուծման համար:

Госдеп: США призывают стороны карабахского конфликта к сдержанности
Соединенные Штаты Америки по-прежнему призывают стороны карабахского конфликта к сдержанности. Об этом в ходе брифинга заявила пресс-секретарь Госдепартамента США Джен Псаки в связи с инцидентом со сбитым азербайджанской стороной 12 ноября вертолетом ВВС НКР.
По словам Псаки, США в курсе инцидента и выражают соболезнования родственникам погибших или раненых.
«Это происшествие еще раз напоминает о том, что нужно удвоить усилия по поиску мирного решения нагорно-карабахского конфликта, уменьшить напряженность и соблюдать прекращение огня», – завила Псаки.
Отвечая на вопрос о том, что США собираются предпринять в сложившейся ситуации, как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ по урегулированию конфликта, Псаки заявила, что США вовлечены в переговоры с каждой из сторон с тем, чтобы найти путь к мирному решению. «Меры, принятые в отместку, новое насилие, эскалация напряженности этому не помогают», – отметила Псаки.