ԱՄՆ-ն զսպվածության կոչ է անում Արցախյան հակամարտության կողմերին. Պետքարտուղարություն
ԱՄՆ-ն ինչպես և նախկինում զսպվածության կոչ է անում Արցախյան հակամարտության կողմերին: Այդ մասին կարճ ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի քարտուղար Ջեն Պսակին` անդրադառնալով նոյեմբերի 12-ին ԼՂՀ ՌՕՈւ` ադրբեջանցիների կողմից խոցված ուղղաթիռի միջադեպին:
Պսակիի խոսքերով` ԱՄՆ-ն տեղեկացված է միջադեպի մասին և խորը ցավակցություն է հայտնում զոհվածների կամ վիրավորների հարազատներին:
«Այս միջադեպը հերթական անգամ հիշեցնում է այն մասին, որ անհրաժեշտ է կրկնապատկել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը խաղաղ լուծում գտնելու ջանքերը, նվազեցնել լարվածությունը և պահպանել հրադադարը»,- հայտարարել է Պսակին:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ է արդյոք ԱՄՆ-ն մտադիր անել ստեղծված իրավիճակում` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում համանախագահող երկիր, Պսակին հայտարարել է` ԱՄՆ-ն ընդգրկված է բանակցություններում կողմերից յուրաքանչյուրի հետ, որպեսզի ուղիներ գտնի խաղաղ լուծման համար:

The United States continues to urge the parties of the Karabakh conflict to remain restrained, the US State Department Spokesperson Jen Psaki stated at the Daily Press Briefing, in connection with the NKR Air Force helicopter downed by the Azerbaijani side on November 12.
According to her, the US is aware of the incident and extends its condolences to the families of those killed or injured.
“This event is yet another reminder of the need to redouble efforts on peaceful resolution to the Nagorno-Karabakh conflict, including reducing tension and respecting the ceasefire,” Psaki stated.
Responding to a question what the US is going to do in this situation as a OSCE Minsk Group co-chair in order to resolve the conflict, Psaki said the United States is involved in negotiations with each of the parties in order to find the way to a peaceful solution, “Naturally, retaliation, further violence, escalating tensions certainly does not help that effort.”