Բաքուն ԵԱՀԿ պատվիրակության անվտանգության ապահովման ոչ մի երաշխիք չի տվել ուղղաթիռի անկման տարածքում
Պաշտոնական Բաքուն ԵԱՀԿ առաքելությանը երաշխիքներ չի տրամադրել ուղղաթիռի անկման վայրում զննում անցկացնելու համար, ուստի այդ պատճառով մշտադիտարկում չի անցկացվել: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Кавказский узел»-ը, հայտարարել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկն Արցախի հանրային հեռուստատեսության հետ զրույցում:
Նոյեմբերի 18-ին ԵԱՀԿ առաքելությունը ծրագրել էր մշտադիտարկում անցկացնել Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի շփման գծի Ասկերանի ուղղությամբ: Մշտադիտարկումն անցկացվել է առանց միջադեպերի, սակայն դիտորդները, չնայած ղարաբաղյան կողմի պնդումներին, հրաժարվել են այցելել ադրբեջանցիների կողմից խոցված հայկական Մի-24 ռազմական ուղղաթիռի անկման վայր:
«Մենք փորձել ենք շփման գծում՝ խոցված ուղղաթիռի անկման հատվածում, ԵԱՀԿ մշտադիտարկում անցկացնել, սակայն Բաքուն ԵԱՀԿ պատվիրակության անվտանգության ապահովման ոչ մի երաշխիք չի տվել այդ տարածքում»,- հայտարարել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը:
Կասպշիկի խոսքերով՝ ցանկացած մշտադիտարկում նախապես ծրագրվում է, տրվում են հայտեր, որպեսզի նախապատրաստական աշխատանքներ անցկացվեն:
«Այսօրվա մշտադիտարկման անցկացման հայտը տրվել էր նախքան ուղղաթիռի միջադեպը: Բնականաբար, ողբերգությունից հետո ես ցանկացա մշտադիտարկում անել ուղղաթիռի անկման վայրում, սակայն Ադրբեջանում իմ գործընկերը պատասխանեց, թե իրավիճակն այդ տարածքում լարված է, անհնար է անվտանգության երաշխիքներ տալ, որոնք անհրաժեշտ են մեր աշխատանքի համար»,- հայտարարել է Կասպշիկը:
Ուստի, նրա խոսքերով, «որոշում է ընդունվել ըստ պլանի մշտադիտարկում անցկացնել»: Կասպշիկը նաև նշել է, որ ուղղաթիռի մասին բանակցություններն ընթանում են:
«Ես հասկանում եմ անհանգստությունը: Անում եմ այն, ինչ կարող եմ ու ինչ հնարավոր է, որպեսզի հնարավորինս շուտ ուղղաթիռի մոտ հասնելու հնարավորություն լինի»,- նկատել է նա:
Նրա խոսքերով՝ այս հարցը քննարկվելու է այս շաբաթ Բաքվում:
Շփման գծի այն հատվածը, որտեղ անցկացվել է ԵԱՀԿ-ի մշտադիտարկումը, ադրբեջանցի զինվորականների կողմից նոյեմբերի 12-ին խոցված ԼՂՀ ՌՕՈւ Մի-24 ուղղաթիռի անկման վայրից մոտ 12 կմ հեռավորության վրա է:

Andrzej Kasprzyk: Baku has not provided security guarantees to OSCE delegation in area where Mi-24 was downed
Official Baku has not provided guarantee to the OSCE mission to survey the area where the helicopter had crashed, no monitoring has been performed in this connection, stated the personal representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk in the air of "Artsakh Public TV" , reports the "Caucasian Knot".
On November 18, OSCE mission had planned to carry out monitoring on the contact line between the NKR Defense Army and Azerbaijan in Askeran direction. The monitoring has passed without incident, but the observers, despite the demands of the Karabakh party, refused to visit the area where the Azerbaijani military forces had downed the Mi-24 helicopter.
"We tried to carry out monitoring by the OSCE on the contact line where the helicopter was shot down, but Baku has not given any guarantees for the safety of the OSCE delegation in this area," said today the personal representative of the OSCE chairman.
According to Kasprzyk, every monitoring is planned in advance and applied for, in order to carry out preparatory works beforehand. "We had applied for this monitoring before the incident with the helicopter occurred. Naturally, after the tragedy, I wanted to carry out a monitoring in the area where the helicopter was downed, but my colleague in Azerbaijan said that the situation in this area is tensed, and it is impossible to guarantee the security which we need for our work," stated Kasprzyk.
Therefore, he stated that "it was decided to conduct monitoring according to the plan."
Kasprzyk also noted that talks on helicopter incident are still in process. "I understand your concern. I do whatever I can, in order to have access to the helicopter as soon as possible," said the Ambassador. According to him, this issue will be discussed in Baku this week.
The area of the contact line, where was held the scheduled monitoring of the OSCE today is almost 12 kilometers far from the place where the Azerbaijani military downed the Mi-24 of the NKR Air Forces on November 12.