Բաքուն ԵԱՀԿ պատվիրակության անվտանգության ապահովման ոչ մի երաշխիք չի տվել ուղղաթիռի անկման տարածքում
Պաշտոնական Բաքուն ԵԱՀԿ առաքելությանը երաշխիքներ չի տրամադրել ուղղաթիռի անկման վայրում զննում անցկացնելու համար, ուստի այդ պատճառով մշտադիտարկում չի անցկացվել: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Кавказский узел»-ը, հայտարարել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկն Արցախի հանրային հեռուստատեսության հետ զրույցում:
Նոյեմբերի 18-ին ԵԱՀԿ առաքելությունը ծրագրել էր մշտադիտարկում անցկացնել Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի շփման գծի Ասկերանի ուղղությամբ: Մշտադիտարկումն անցկացվել է առանց միջադեպերի, սակայն դիտորդները, չնայած ղարաբաղյան կողմի պնդումներին, հրաժարվել են այցելել ադրբեջանցիների կողմից խոցված հայկական Մի-24 ռազմական ուղղաթիռի անկման վայր:
«Մենք փորձել ենք շփման գծում՝ խոցված ուղղաթիռի անկման հատվածում, ԵԱՀԿ մշտադիտարկում անցկացնել, սակայն Բաքուն ԵԱՀԿ պատվիրակության անվտանգության ապահովման ոչ մի երաշխիք չի տվել այդ տարածքում»,- հայտարարել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը:
Կասպշիկի խոսքերով՝ ցանկացած մշտադիտարկում նախապես ծրագրվում է, տրվում են հայտեր, որպեսզի նախապատրաստական աշխատանքներ անցկացվեն:
«Այսօրվա մշտադիտարկման անցկացման հայտը տրվել էր նախքան ուղղաթիռի միջադեպը: Բնականաբար, ողբերգությունից հետո ես ցանկացա մշտադիտարկում անել ուղղաթիռի անկման վայրում, սակայն Ադրբեջանում իմ գործընկերը պատասխանեց, թե իրավիճակն այդ տարածքում լարված է, անհնար է անվտանգության երաշխիքներ տալ, որոնք անհրաժեշտ են մեր աշխատանքի համար»,- հայտարարել է Կասպշիկը:
Ուստի, նրա խոսքերով, «որոշում է ընդունվել ըստ պլանի մշտադիտարկում անցկացնել»: Կասպշիկը նաև նշել է, որ ուղղաթիռի մասին բանակցություններն ընթանում են:
«Ես հասկանում եմ անհանգստությունը: Անում եմ այն, ինչ կարող եմ ու ինչ հնարավոր է, որպեսզի հնարավորինս շուտ ուղղաթիռի մոտ հասնելու հնարավորություն լինի»,- նկատել է նա:
Նրա խոսքերով՝ այս հարցը քննարկվելու է այս շաբաթ Բաքվում:
Շփման գծի այն հատվածը, որտեղ անցկացվել է ԵԱՀԿ-ի մշտադիտարկումը, ադրբեջանցի զինվորականների կողմից նոյեմբերի 12-ին խոցված ԼՂՀ ՌՕՈւ Մի-24 ուղղաթիռի անկման վայրից մոտ 12 կմ հեռավորության վրա է:

Анджей Каспршик: Баку не предоставил миссии ОБСЕ гарантии безопасности для обследования места крушения Ми-24
Официальный Баку не предоставил гарантии миссии ОБСЕ для проведения обследования места падения вертолета, в связи с этим мониторинг проведен не был. Об этом, как сообщает «Кавказский узел», заявил личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик в эфире «Общественного телевидения Арцаха».
На 18 ноября миссия ОБСЕ запланировала проведение мониторинга на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана в аскеранском направлении. Мониторинг прошел без инцидентов, однако наблюдатели, несмотря на требования карабахской стороны, отказались от посещения места крушения сбитого азербайджанскими военными вертолета Ми-24.
«Мы пытались провести мониторинг ОБСЕ на линии соприкосновения на месте крушения сбитого вертолета, однако Баку не дал никаких гарантий для обеспечения безопасности делегации ОБСЕ на этой территории», – заявил 18 ноября личный представитель председателя ОБСЕ.
По словам Каспршика, любой мониторинг заранее планируется, подаются заявки, чтобы были заранее проведены подготовительные работы. «Для проведения сегодняшнего мониторинга заявка была подана до инцидента с вертолетом. Естественно, после трагедии я пожелал провести мониторинг на месте крушения вертолета, но мой коллега в Азербайджане ответил, что ситуация на этой территории – напряженная, невозможно дать гарантию безопасности, что для нашей работы необходимо», – заявил Каспршик.
Поэтому, по его словам, «было принято решение провести мониторинг согласно плану».
Каспршик также отметил, что переговоры о вертолете ведутся. «Я понимаю озабоченность. Делаю, что могу и что возможно, чтобы как можно скорее был доступ к вертолету», – отметил он. По его словам, этот вопрос будет обсужден на этой неделе в Баку.
Отрезок линии соприкосновения, где 18 ноября прошел плановый мониторинг ОБСЕ, находится в почти 12 километрах от места крушения вертолета Ми-24 ВВС НКР, сбитого азербайджанскими военными 12 ноября.