«Մեր բոլոր ջանքերը բախվում են թուրքական անհանդուրժողականությանը և ամբարտավանությանը»
Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Յանակիս Օմիրուն ելույթ է ունեցել ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստի ժամանակ: ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը ներկայացնում է ելույթն ամբողջությամբ.
«Ազգային ժողովի հարգելի նախագահ,
հարգելի պատգամավորներ,
Ինձ համար մեծ պատիվ է Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ պարոն Գալուստ Սահակյանի ջերմ հրավերով պաշտոնական այցով գտնվել բարեկամ Հայաստանում և ելույթ ունենալ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում, ինչի համար իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում Ձեզ: Վստահ եմ, որ այս այցի շրջանակներում քաղաքական ղեկավարության հետ նախատեսված հանդիպումներն իրենց ուրույն դերակատարությունը կունենան առկա գերազանց հարաբերությունների էլ ավելի ամրապնդման գործում:
Այսօր իմ ներկայությունն այստեղ կիպրացի և հայ ժողովուրդների միջև երկարամյա բարեկամության ակնհայտ ապացույցն է և վերստին այն հաստատում է: Այս բարեկամության հիմքն է հանդիսանում անկեղծ համերաշխությունը, որը երկուստեք բազմիցս ցուցաբերվել է դժվար իրավիճակներում: Կիպրոսում հայկական սփյուռքի ներկայությունը լրացուցիչ երաշխիք է մեր կապերը շարունակելու և ավելի ամրապնդելու համար՝ ստեղծելով քաղաքական, տնտեսական, ռազմական, կրթական և մշակութային ոլորտներում համագործակցության լայն և բազմակողմ շրջանակ: Այստեղ, այսօր, Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատում Հայկական կրոնական խմբի արժանապատիվ ներկայացուցիչ պարոն Մահտեսյանի ներկայությունը հաստատում է Հայաստանի հետ անքակտելի կապերի պահպանման մեր հանձնառությունը:
Մեր երկու երկրների փոխադարձ աջակցությունը հիմնված է ամուր հիմքերի վրա, որը կոփվել է համատեղ պայքարներով մեր ժողովուրդներին մինչ օրս տառապանքի ենթարկող ընդհանուր թշնամու դեմ, ինչպես նաև ընդհանուր արժեքների և սկզբունքների հիման վրա, որոնց մենք հավատարիմ ենք:
Այս բարձր ամբիոնից Ներկայացուցիչների պալատի անդամների և Կիպրոսի ժողովրդի անունից ցանկանում եմ մեր երախտագիտությունը հայտնել Հայաստանի վարած սկզբունքային և կայուն քաղաքականության համար՝ հանուն մեր երկրի և ժողովրդի ազատության ու վերամիավորման: Մեզ հայտնի է այն գինը, որ դուք վճարում եք ձեր աջակցության համար, ինչի համար էլ և երախտապարտ ենք ձեզ:
Ինչպես տեղյակ եք, արդեն քառասուն տարի է, ինչ Թուրքիան օկուպացված է պահում Կիպրոսի Հանրապետության տարածքի մեծ մասը՝ խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը և սկզբունքները: Կիպրական կողմը հավատարիմ է հասնելու խնդրի արդար լուծմանը՝ եվրոպական իրավունքի, 1977 և 1979 թվականների բարձր ատյաններում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և ՄԱԿ-ի համապատասխան բանաձևերի համաձայն: Սակայն մեր բոլոր ջանքերը բախվում են թուրքական անհանդուրժողականությանը և ամբարտավանությանը: Թուրքիան առաջադրում է պայմաններ, որոնք, անկասկած, տանում են այնպիսի լուծման, որի հիմքում ընկած է «երկու պետության» սկզբունքը:
Թուրքիան, հավատարիմ լինելով նորօսմանյան գործելաոճին, փորձում է յուրացնել Կիպրոսի Բացարձակ տնտեսական գոտում առկա հարուստ բնական պաշարները և որդեգրել է Կիպրոսի Բացարձակ տնտեսական գոտում ինքնիշխան իրավունքների ոտնահարման քաղաքականությունը: Իրավունքների, որոնք հիմնված են ավանդական իրավունքի վրա և երաշխավորված են 1982 թվականի Ծովային իրավունքի ՄԱԿ-ի կոնվենցիայով: Սակայն Թուրքիայի դրսևորումները հարիր չեն միջազգային իրավունքը հարգող և Եվրամիության անդամ դառնալ ցանկացող պետությանը: Այս պահին թուրքական հետազոտող «Բարբարոս» նավը, ռազմական և օժանդակող նավերի ուղեկցությամբ, անօրինական կերպով գտնվում է Կիպրոսի Բացարձակ տնտեսական գոտում և որի նպատակն է, ինչպես ներկայացնում է Թուրքիան, սեյսմիկ տվյալների հավաքագրումը: Միևնույն ժամանակ աշխատանքներ են իրականացվում կազմակերպությունների կողմից, որոնց Կիպրոսի Հանրապետությունը թույլատրել է ուսումնասիրել բնական գազի պաշարների առկայությունը: Թուրքիան չի տատանվում և հայտարարում է, որ մոտակա ժամանակ նաև արդյունահանման հարթակ է տեղադրելու Կիպրոսի Բացարձակ տնտեսական գոտում:
Չնայած այն հանգամանքին, որ Թուրքիայի քայլերը միջազգայնորեն դատապարտվում են, և որպես վառ ապացույց՝ վերջերս՝ նոյեմբերի 13-ին, Եվրոպական խորհրդարանը հստակ բանաձև ընդունեց, Թուրքիայի կողմից իրականացվող խախտումները թեժանում են, և ապակայունացվում է ամբողջ տարածաշրջանը: Միևնույն ժամանակ Թուրքիայի պետական և ռազմական գործիչներն անկաշկանդ և ուղղակիորեն սպառնում են ռազմական ուժ կիրառել, եթե Կիպրոսի Հանրապետությունը շարունակի կիրառել իր ինքնիշխան իրավունքները:
Նման պայմաններում Կիպրոսի Հանրապետությունը ստիպված էր կասեցնելու Կիպրոսի հիմնախնդրի շուրջ բանակցություններում իր մասնակցությունը և հայտարարելու Թուրքիայի դեմ քաղաքական և իրավական քայլերի ձեռնարկման մասին: Վստահ եմ՝ կհամաձայնեք, որ վախի և բացահայտ սպառնալիքի մթնոլորտում անտրամաբանական է շարունակել բանակցությունները:
Թուրքիայի այս դրսևորումները Ձեզ հայտնի են: Համագործակցության արձանագրությունների ստորագրման կասեցումը, հայտնի պատճառներով, որոնք վերջին պահին ներկայացրել է Անկարան, նույն քաղաքականության արտահայտությունն են:
Չնայած Անկարայի առաջացրած բարդություններին՝ Կիպրոսը և Հայաստանը պետք է ակտիվացնեն երկկողմ հարաբերությունները, միավորեն միջազգային կազմակերպություններում իրենց ուժերը և օգտագործեն կիպրական և հայկական սփյուռքի լծակները որոշումներ կայացնող ատյաններում՝ ընդհանուր ճակատ ձևավորելով ընդդեմ Թուրքիայի քաղաքականության: Ներկայացուցիչների պալատի անդամների և իմ անունից այդ ուղղությամբ գործելու լիակատար պատրաստակամություն եմ հայտնում:
Ազգային ժողովի հարգելի նախագահ,
ևս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ հրավերի, ջերմ ընդունելության և հյուրընկալության համար, որոնց մենք արժանացանք: Ցանկանում եմ, որ Դուք նույն զգացումներն ապրեք հնարավորինս մոտ ժամանակում Կիպրոս կատարելիք Ձեր այցի ընթացքում:
Հայաստանի Հանրապետությանը և հայ ժողովրդին մաղթում եմ առաջընթաց, բարօրություն և ակնկալիքների արագ իրականացում: Հնարավոր է, որ Հայաստանը և Կիպրոսը հզոր պետություններ չեն, բայց մեր հաստատակամությունն արդարացված է: Ուժը չի կարող խոնարհել մեր ժողովուրդներին: Մենք ավելի դժվար պայմաններում ենք գոյատևել և բարգավաճել: Պայքարելով հանուն ազատության և արդարության՝ հայ և կիպրացի ժողովուրդները հաստատուն կամք ունեն, և այդ կամքն անսասան է»:

Below is the full text of the speech by President of the House of Representatives of the Republic of Cyprus Yiannakis Omirou in the Armenian parliament, released by the parliament’s press service.
“Dear President of the National Assembly,
Dear deputies,
It is a great honor for me to be in the friendly Armenia on an official visit at the cordial invitation of the NA President of the Republic of Armenia Mr Galust Sahakyan and deliver a speech in the National Assembly of the Republic of Armenia, for which I express my deep gratitude. I am sure that within the framework of this visit the meetings envisaged with the political leaders will have their unique role in further strengthening of the existing excellent relations.
Today my presence here is the obvious proof of the years-long friendship between the Cypriot and Armenian peoples and once again it confirms it. The basis of this friendship is the sincere solidarity, which has repeatedly been shown in difficult situations. The presence of the Armenian Diaspora in Cyprus is an additional guarantee to continue our relations and more strengthen them, creating a wide and multilateral format in political, economic, military, educational and cultural spheres. Here, today, the presence of Mr Mahdessian, a dignified representative of the Armenian Religious Group in the House of Representatives confirms our commitment of preserving inseparable relations with Armenia.
The mutual support of our two countries is based on firm bases, and it has been hardened with joint struggle against the common enemy torturing our peoples until now, as well as on the basis of common values and principles, to which we adhere.
From this high rostrum in the name of the members of the House of Representatives and the people of Cyprus I would like to express our gratitude to Armenia for pursuing stable policy of principle for the benefit of freedom and re-unification of our country and peoples. We are aware of the price that you pay for your support, and we are thankful for that.
As you know, it has been forty years that Turkey keeps occupied the major part of the territory of the Republic of Cyprus, violating the norms and principles of the international law. The Cypriot side is adherent to reach the fair solution of the problem in accordance with the European law, the agreements reached in the high instances of 1977 and 1979 and the UN relevant resolutions. However, all our efforts clash with the Turkish intolerance and impudence. Turkey proposes conditions, which, undoubtedly, lead to a solution, on the basis of which is laid the principle of ‘two states.’”
Turkey, being adherent to the New Ottoman work style, tries to realize the rich reserves existing in the Offshore Economic Zone and has adopted the policy of violating self-sovereign rights in the Exclusive Economic Zone of Cyprus, rights based on the traditional right and are guaranteed by the UN Convention of the Law of the Sea concluded in 1982. But the manifestations of Turkey are not decent for the state honoring the international law and wishing to become a member of the European Union. At this moment the Turkish investigating Barbarous ship, accompanied with the military and assisting ships, illegally is in the Exclusive Economic Zone of Cyprus, and as Turkey presents, its goal is the collection of seismic data. At the same time works are carried out by the organizations, which the Republic of Cyprus allows studying the availability of the natural gas reserves. Turkey does not hesitate and announces that in the nearest future it will install a mining platform in the Exclusive Economic Zone of Cyprus.
Despite the fact that the steps of Turkey are internationally condemned, and as vivid evidence, recently, on November 13, the European Parliament adopted a distinct resolution, the violations being committed by Turkey are strengthened and the whole region is destabilized. At the same time, the state and military figures of Cyprus directly threaten to use military force if the Republic of Cyprus continues insisting on its self-sovereign rights.
In similar conditions, the Republic of Cyprus was obliged to prevent its participation in the negotiations over the problem of Cyprus and announcing about undertaking political and legal steps against Turkey. I am sure you will agree that in the atmosphere of fear and the evident threat it will be illogical to continue the negotiations.
These manifestations of Turkey are well known to you. The prevention of signing the protocols of cooperation, due to well-known reasons, at the last moment Ankara presents, serve as an expression of the same policy.
Despite the complications caused by Ankara, Cyprus and Armenia should activate the bilateral relations, unite their forces in the international organizations and use the levers of Cypriot and Armenian Diaspora in the decision making instances, forming a common front against the policy of Turkey. In the name of the members of the House of Representatives and my name, I express full readiness to work in that direction.
Dear President of the National Assembly,
Once again, I thank you for your invitation, warm reception and hospitality which we enjoyed. I wish that you have the same feelings during your visit to be paid to Cyprus in the nearest future.
I wish the Republic of Armenia and the Armenian people progress, welfare and quick fulfillment of expectations. It is possible that Armenia and Cyprus are not powerful countries but our inflexibility is justified. The force cannot make bow our peoples. In harder conditions we have survived and prospered. Fighting for freedom and justice, the Armenian and Cypriot nations have stable will, and that is unshakable.