Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Կունիո Միկուրիային:
Վարչապետն արդյունավետ է գնահատել երկկողմ համագործակցությունը և նշել, որ հանդիպումը լավ հնարավորություն է մաքսային ոլորտի բարեփոխումների ընթացքը և հետագա անելիքները քննարկելու համար: Այս մասին հայտնում է կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով՝ ՀՀ մաքսային ծառայությունում վերջին տարիներին իրականացված բարեփոխումներն արդեն շոշափելի արդյունքներ են տվել. ըստ Համաշխարհային բանկի 2014 թ. «Doing Business» վարկանիշային աղյուսակի՝ Հայաստանը 4 կետով բարելավել է իր դիրքը և 49-րդ կետից բարձրացել 45-րդ կետ:
Կունիո Միկուրիան ողջունել է ՀՀ կառավարության քաղաքականությունը հարկային և մաքսային վարչարարության բարելավման ուղղությամբ և նշել, որ 2009 թ. մեր երկիր կատարած իր առաջին այցից հետո, այս առումով, Հայաստանն էական առաջընթաց է արձանագրել: Պարոն Միկուրիան, մասնավորապես, բարձր է գնահատել մաքսային ընթացակարգերում ժամանակակից բարձր տեխնոլոգիաների ներդրումը, կադրերի վերապատրաստումը, Մաքսային օրենսգրքի կատարելագործումն ու համապատասխանեցումը միջազգային չափանիշներին և այլն:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են համատեղ ընթացիկ և առաջիկա ծրագրերին: Երկուստեք ընդգծվել է, որ մաքսային ծառայությունում տարվող բարեփոխումները պետք է նպաստեն գործարար միջավայրի բարելավմանը և երկրի տնտեսության մրցունակության բարձրացմանը: Նշելով, որ ոլորտում դեռ բավական անելիքներ կան, և կառավարությունը շարունակելու է մաքսային համակարգի բարեփոխումները, վարչապետը կարևորել է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության հետ համագործակցության ամրապնդումը և խորացումը:

Овик Абраамян: Правительство Армении продолжит реформы таможенной системы
Премьер-министр Армении Овик Абраамян принял сегодня Генерального секретаря Всемирной таможенной организации Кунио Микурию. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Премьер назвал двустороннее сотрудничество эффективным, отметив, что данная встреча является хорошей возможностью для обсуждения хода реформ таможенной сферы и дальнейших планов.
По словам Овика Абраамяна, реализованные в последние годы в Таможенной службе РА реформы уже принесли ощутимые результаты: в 2014 году Армения улучшила свои позиции в ежегодном рейтинге Всемирного банка Doing Business на 4 пункта и занимает 45-е место.
Кунио Микурия в свою очередь приветствовал политику правительства Армении в направлении совершенствования налогового и таможенного администрирования, отметив, что с момента его визита в Армению в 2009 году республика добилась существенного прогресса.
Так, генсек Всемирной таможенной организации в частности высоко оценил внедрение в таможенные процедуры современных высоких технологий, переподготовку кадров, совершенствование и приведение Таможенного кодекса в соответствие с международными нормами.
В ходе встречи собеседники подчеркнули, что реализуемые в таможенной сфере реформы должны способствовать улучшению бизнес-среды и увеличению конкурентоспособности экономики страны. Отметив, что в данной сфере еще многое предстоит сделать и правительство РА продолжит реформы таможенной системы, премьер обозначил важность укрепления и углубления сотрудничества с Всемирной таможенной организацией.