Արքայազն Չարլզը դատապարտել է Դեր Զորի Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու ավերումը
Բրիտանիայի արքայազն Չարլզը Լոնդոնի Սուրբ Եղիշե հայկական եկեղեցի կատարած այցի ընթացքում դատապարտել է Դեր Զորի Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու ավերումը: Արքայազնի այցը կայացել է Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյաների վիճակի մասին համաշխարհային հանրությանն իրազեկելու քարոզարշավի շրջանակներում: Տեղեկացնում է «Ասբարեզ»-ը:
«Բառացիորեն սրտակեղեք է տեղեկանալ քրիստոնյաների և եկեղեցիների վրա հարձակումների մասին, որտեղ նրանք հավաքվում են, ինչպիսին էր այս տարի ավելի վաղ Դեր Զորում հայկական եկեղեցու անմիտ և դաժան կործանումը»,- նշել է արքայազնը:
Արքայազն Չարլզը հիացմունք է հայտնել կրոնական հոտի քաջության և հավատի միասնականության կապակցությամբ` նշելով, որ սարսափելի և բարբարոսական բռնության պայմաններում այն հավատի իրական խորհրդանիշ է բոլորի համար: Վերջինիս խոսքով` հայերը` որպես քրիստոնյաներ, միշտ խաղաղությամբ են ապրել իրենց հարևանների հետ:
Հաղորդվում է, որ արքայազնի հատուկ այցի առթիվ Լոնդոնում հայ համայնքի հետ միասին ներկա է եղել նաև Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիզոր դեսպան Արմեն Սարգսյանը:

Британский принц Чарльз осудил разрушение армянской церкви в сирийском Дейр-эз-Зоре
Британский принц Чарльз в ходе посещения армянской церкви Св. Егише в Лондоне осудил разрушение армянской церкви Србоц Наатакац (Святых Великомучеников) в сирийском Дейр-эз-Зоре. Об этом сообщает Asbarez.
Визит принца Чарльза в армянскую церковь в британской столице состоялся в рамках кампании по осведомлению мировой общественности о положении христиан на Ближнем Востоке.
«Сердце буквально разрывается, когда узнаешь о нападениях на христиан и христианские церкви.Одним из таких случаев является и бессмысленное и жестокое уничтожение армянской церкви в Дейр-эз-Зоре», – отметил принц.
По его словам, армяне, как христиане, всегда жили в мире со своими соседями.
Отмечается также, что в церкви присутствовали также представители армянской общины Лондона и посол Армении в Соединенном Королевстве Армен Саркисян.