ԿԲ-ն ադմինիստրատիվ ճնշումներ է գործադրում հայաստանյան բանկերի վրա. «ՀԺ»
Հայաստանյան բանկերից ահազանգեր են ստացվում, որ Կենտրոնական բանկը ոչ պաշտոնական ադմինիստրատիվ ճնշումների է անցել դրամի փոխարժեքի անկումը կանխելու նպատակով: Նման մեթոդների Կենտրոնական բանկը դիմում է խիստ հազվադեպ: Այս մասին գրել է «Հայկական Ժամանակ»-ը:
«ԿԲ-ի «խնդրանքով» բանկերը նվազագույնի են հասցրել արտարժութային գործարքները, որպեսզի նվազի նաև արտարժույթի նկատմամբ նրանց բնականոն պահանջարկը: Հակառակ դեպքում այդ պահանջարկը պետք է բավարարեր ԿԲ-ն իր ինտերվենցիաների միջոցով: ԿԲ-ն արտարժույթ է վաճառում միայն այն բանկերին, որոնք ունեն արտարժույթով որևէ պարտավորություն կատարելու վերջնաժամկետ: Երեկ ֆոնդային բորսայում ԿԲ-ն վաճառել է ընդամենը 1.5 միլիոն դոլար, իսկ մեկ դոլարի գինը կազմել է 418 դրամ նախորդ գործարքներում մեկ դոլարի գինը 415.8 դրամ էր: Այս ամենի արդյունքում շուկայում ստեղծվել է տարօրինակ իրավիճակ: Բանկերը միահամուռ սահմանել են դոլարի վաճառքի բարձր գին 420 դրամ, իսկ առքը 416 դրամ է: Այսինքն՝ տարբերությունը 4 դրամ է: Առքի և վաճառքի նման տարբերություն Հայաստանում չի եղել մի քանի տարի»,-գրել է թերթը:

«Айкакан жаманак»: ЦБ Армении неофициально перешел к административному давлению
«Банки Армении сообщают, что, чтобы предотвратить обвал курса драма. К подобным методам ЦБ прибегает крайне редко», - пишет газета «Айкакан жаманак».
«По «просьбе» ЦБ банки снизили до минимума количество валютных сделок, чтобы снизился также их естественный спрос на валюту. В противном случае этот спрос должен удовлетворить ЦБ посредством своих интервенций. ЦБ продает валюту только тем банкам, которые имеют крайний срок исполнения какого-либо обязательства, связанного с валютой. Вчера на фондовой бирже ЦБ продал всего лишь 1.5 млн долларов, стоимость одного доллара составила 418 драмов, во время предыдущих сделок цена доллара составляла 415.8 драмов. В результате всего этого на рынке сложилась странная ситуация. Банки единодушно установили высокую стоимость продажи доллара – 420 драмов, а покупная цена - 416 драмов. То есть, разница составляет 4 драмов. Подобная разница в стоимости в Армении не отмечалась несколько лет», - пишет издание.