Ադրբեջանը պատմության մեջ կմտնի որպես բռնաճնշումների աննախադեպ արշավ իրականացրած երկիր. ԵԽ հանձնակատար
«Որպես մարդու իրավունքների գծով եվրակոմիսար երկուսուկես տարվա աշխատանքի ընթացքում իմ ամենաբարդ առաքելությունը դարձավ 2014-ի հոկտեմբերին Ադրբեջան այցելությունը: Հոկտեմբերի վերջին ես Ադրբեջանում էի, երբ այն դեռ նոր էր ավարտել ԵԽ Նախարարների կոմիտեում իր նախագահությունը: Ադրբեջանը պատմության մեջ կմտնի որպես մի երկիր, որը բռնաճնշումների աննախադեպ արշավ է կազմակերպել իրավապաշտպանների դեմ իր նախագահության ժամանակահատվածում»,- այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հարցերով հանձնակատար Նիլս Մույժնիեկսը:
«Ինձ ծանոթ իրավապաշտպաններից շատերն Ադրբեջանի բանտերում են: Ծանր էր Լեյլա Յունուսին այցելելը քննչական մեկուսախցում դատավարությանը նախորդող ժամանակավոր ազատազրկման ընթացքում: Նա լալիս էր մեր ողջ մեկուկեսժամյա հանդիպմանը»,-գրում է նա:
Մույժնիեկսը նաև նշում է, որ Լեյլա Յունուսը` Խաղաղության ու ժողովրդավարության ինստիտուտի տնօրենը, հայտնի իրավապաշտպան է, Եվրախորհրդարանի` Սախարովի անվան հեղինակավոր մրցանակի թեկնածուներից մեկն այս տարի:
Նա գրել է, որ Յունուսը տառապում է շաքարախտով ու հեպատիտով, հնարավորություն չունի տեսնվել ամուսնու` Արիֆ Յունուսի հետ, որը ևս ժամանակավոր կալանքի տակ է` չնայած որ ձերբակալությունից առաջ ուղեղի կաթված է տարել: Նրանց երկուսին էլ պետական դավաճանության համար մեղադրանք է ներկայացվել: Մույժնիեկսը նշում է, որ Լեյլա Յունուսը կազմել է երկրում քաղբանտարկյալների ցուցակ: Նրա խոսքերով` Ադրբեջանից իր մեկնելու օրը Յունուսի ձերբակալությունը երկարաձգել են ևս 4 ամսով:
«Ծանր հանդիպումներից էր նաև իրավաբան, «Իրավական լուսավորման ընկերության» ղեկավար Ինթիգամ Ալիևի հետ տեսակցությունը, որը ևս նախնական կալանքի տակ է: Նրա ձերբակալության ժամկետն էլ են երկարաձգել 3 ամսով իմ մեկնելու օրը: Դատավճռի հայտարարման ժամանակ Ինթիգամը կորցրել է գիտակցությունը»,- գրում է հանձնակատարը:
Նիլս Մույժնիեկսը նաև հիշատակել է, որ հանդիպել է Ընտրությունների մշտադիտարկման ու ժողովրդավարության ուսուցման կենտրոնի ղեկավար Անար Մամեդլիին, որը 2014-ին դարձել է Վացլավ Գավելի անվան` իրավապաշտաններին տրվող մրցանակի դափնեկիր: Մամեդլին դատապարտվել է 5,5 տարի ազատազրկման:
Մույժնիեկսը հանդիպում է ունեցել նաև Ռասուլ Ջաֆարովի հետ, որը գլխավորում էր «Մարդու իրավունքների ակումբ» ՀԿ-ն: Նա նշել է, որ Ջաֆարովի նախնական կալանքի ժամկետը երկարաձգել են 3 ամսով:
«Այն ժամանակ, երբ իմ գործընկերների մեծ մասը բանտերում է, մյուսները հարկադրված են եղել կասեցնել իրավապաշտպանի իրենց գործունեությունը, լքել երկիրը կամ թաքնվել»,- գրում է Մույժնիեկսը:
Նա նաև նկատել է, որ հանդիպել է Լրագրողների ազատության ու անվտանգության կենտրոնի տնօրեն Էմին Հուսեյնովի հետ:
«Ես այցելել եմ նրան: Չնայած իր երիտասարդ տարիքին` նա բարձր ճնշում ունի և ողնաշարի` վաղուց ստացած վնասվածք: Դա ցույցերի ընթացքում ոստիկանների կողմից ծեծի ենթարկվելու հետևանք է»,- գրում է հանձնակատարը:
Նրա խոսքերով` նմանատիպ գործողությունները խոչընդոտում են Եվրոպայի խորհրդի համագործակցությանն Ադրբեջանի հետ: Նա շեշտել է, որ այդ բռնաճնշումները պետք է անհապաղ դադարեցվեն:
ԵԽ նախարարների կոմիտեում նախագահելիս Ադրբեջանի իշխանությունը միայն հարված է հասցրել երկրի հեղինակությանը. «Ազադլիգ»
Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները քննադատում են ԵԽ գլխավոր քարտուղարին՝ Ադրբեջանի վրա չազդելու համար

Еврокомиссар: Азербайджан войдет в историю как страна, осуществившая беспрецедентную кампанию репрессий
12:45 25/11/2014
«За два с половиной года работы в качестве Еврокомиссара по правам человека моей самой сложной миссией стал визит в Азербайджан в октябре 2014 года. В конце октября я был в Азербайджане, который недавно завершил свою миссию в качестве председателя Комитета министров СЕ. Азербайджан войдет в историю как страна, осуществившая беспрецедентную кампанию репрессий против правозащитников в период своего председательства». Об этом написал на своей странице в Facebook комиссар Совета Европы по правам человека Нилс Муйжниекс.
«Многие из моих знакомых правозащитников находятся в тюрьмах Азербайджана. Было тяжело навещать Лейлу Юнус в СИЗО во время досудебного содержания под стражей. Она плакала на протяжении всей нашей получасовой встречи», – пишет он.
Муйжниекс также отмечает, что Лейла Юнус, директор Института мира и демократии, известная правозащитница является также одним из трех номинантов этого года на престижную премию имени Сахарова Европарламента.
Он также отметил, что Юнус страдает сахарным диабетом и гепатитом, не имеет возможности увидеться с мужем – Арифом Юнусом, который также находится в предварительном заключении, несмотря на перенесенный незадолго до ареста инсульт. Им обоим предъявлено обвинение в госизмене. Муйжниекс также отметил, что Лейла Юнус составила список политзаключенных в стране. По его словам, в день его отъезда из Азербайджана срок ареста Юнус был продлен еще на 4 месяца.
«Еще одной тяжелой встречей была встреча с юристом Интигамом Алиевым – руководителем „Общества правового просвещения”, который также находится в предварительном заключении. Срок его ареста также был продлен в день моего отъезда на три месяца. В момент объявления решения суда Интигам потерял сознание», – пишет Еврокомиссар.
Нилс Муйжниекс также отметил что встретился с Анаром Мамедли – главой Центра мониторинга выборов и обучения демократии (ЦМВОД), который стал лауреатом правозащитной премии имени Вацлава Гавела 2014 года. Мамедли был приговорен к 5,5 годам лишения свободы. Он также встретился с Расулом Джафаровым, который возглавлял НПО «Клуб прав человека». Муйжниекс отмечает, что срок досудебного содержания Джафарова был продлен на три месяца.
«В то время, как большинство моих партнеров находятся в тюрьмах, другие были вынуждены приостановить правозащитную деятельность, покинуть страну или скрываться», – пишет Муйжниекс.
Он также отмечает, что встретился с Эмином Гусейновым, директором Института свободы и безопасности репортеров. «Я посетил его. Несмотря на свой молодой возраст, у него высокое давление и старая травма позвоночника – результат избиения полицией в ходе митинга», – пишет Муйжниекс.
По его словам, подобные действия мешают нормальному сотрудничеству Совета Европы с Азербайджаном. Муйжниекс также отметил, что эти репрессии должны быть прекращены немедленно.
«The Economist»: Единственное преступление Лейлы Юнус – то, что она разозлила правительство Ильхама Алиева
«Index on Censorship»: Уже второй адвокат азербайджанской правозащитницы Лейлы Юнус отстранен от ее защиты
Human Rights Watch: Председательство Азербайджана в Совете Европы стало посягательством на данный институт и ценности СЕ
Ситуация с правами человека в Азербайджане продолжает ухудшаться. Международные организации выражают обеспокоенность