«Մենք պետք է ջարդուփշուր անենք գենդերային բացասական կարծրատիպերն ու վերաբերմունքը»
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունը ուղերձ է հղել կանանց նկատմամբ բռնությունների վերացման միջազգային օրվա կապակցությամբ:
«Սեռական և գենդերային հիմքով բռնությունը գլոբալ և համակարգային անհավասարության ամենածայրահեղ դրսևորումն է, որին ենթարկվում են կանայք և աղջիկները: Այն չի ճանաչում աշխարհագրական, սոցիալ-տնտեսական կամ մշակութային սահմաններ: Ողջ աշխարհում երեք կնոջից մեկը իր կյանքի ինչ-որ պահին ենթարկվում է ֆիզիկիկական կամ սեռական բռնության` սկսած բռնաբարությունից և ընտանեկան բռնությունից, մինչև ոտնձգություններ աշխատավայրում և հետապնդում համացանցում:
Միայն այս տարի Նիգերիայում առևանգվել է ավելի քան 200 աղջիկ: Ականատես ենք եղել Իրաքի կանանց` հակամարտության ընթացքում բռնաբարության և սեռական ստրկության մասին պատկերավոր վկայությունների: Երկու հնդիկ աշակերտուիներին բռնաբարել, սպանել և կախել էին ծառից: Իսկ ԱՄՆ-ում սպորտային թիմերում և համալսարանական կամպուսներում սեռական բռնության` մեծ արձագանք գտած դեպքեր են եղել:
Կանայք և աղջիկները բռնության են ենթարկվում բոլոր երկրներում և թաղամասերում, բայց այս հանցագործությունների մասին հաճախ չեն բարձրաձայնում և թաքցնում են: Պետք է կոտրենք լռությունը: Ահա թե ինչու` այս տարվա Կանանց նկատմամբ բռնությունների վերացման միջազգային օրվա առանցքում շարքային մարդկանց շրջանում իրազեկության բարձրացումն է` «Նարնջագույն լույսով ողողիր թաղամասդ» խորագրի ներքո: ՄԱԿ-ի Նյու Յորքում տեղակայված գրասենյակի, Քարտուղարության շենքի և Էմփայը Սթեյթ Բիլդինգի շուրջը նարնջագույն լույս կվառվի, և բազմաթիվ այլ իրադարձություններ են նախատեսվում ողջ աշխարհում, ինչպես նաև սոցիալական լրատվամիջոցներում:
Յուրաքանչյուր ոք պարտավոր է կանխել և վերջ տալ կանանց և աղջիկների հանդեպ բռնությանը` սկսելով այս ամենը հնարավոր դարձնող խտրականության մշակույթին ընդդիմանալուց: Մենք պետք է ջարդուփշուր անենք գենդերային բացասական կարծրատիպերն ու վերաբերմունքը, խտրականությունն ու շահագործումը կանխելուն և արմատախիլ անելուն ուղղված օրենքներ ներմուծենք ու իրագործենք և ընդդիմանանք անպատշաճ պահվածքին, երբ էլ որ ականատեսը լինենք: Պետք է դատապարտենք բռնության բոլոր դրսևորումները, հավասարություն հաստատենք մեր աշխատանքային և ընտանեկան կյանքում և փոխենք կանանց ու աղջիկների առօրյան:
Կար ժամանակ, երբ համարվում էր, որ կանանց իրավունքները միայն կանանց գործն են, բայց ավելի ու ավելի մեծ թվով տղամարդիկ և տղաներ են իրական գործընկերներ դառնում կանանց հնարավորությունների և իրավասությունների ընդլայնմանն ուղղված ճակատամարտում: Երկու ամիս առաջ հայտարարեցի մեկնարկը «HeForShe» (Նա (տղամարդը) հանուն նրա (կնոջ)) արշավի` համերաշխության գլոբալ շարժում հանուն գենդերային հավասարության, որը, ի շահ բոլորի, համախմբում է մարդկության մի կեսը` ի աջակցություն մյուս կեսի:
Բոլորս դեր ունենք այս գործում, և ես կոչ եմ անում՝ ստանձնե՛ք Ձեր դերը: Եթե համախմբվենք մեր տներում, համայնքներում, երկրներում և ողջ աշխարհում, ապա կկարողանանք մարտահրավեր նետել խտրականությանն ու անպատժելիությանը և վերջ դնել կանանց ու աղջիկների նկատմամբ բռնության համաշխարհային խարանը խրախուսող, անտեսող կամ հանդուրժող մտածելակերպին ու ավանդույթներին»,-ասված է ուղերձում:

UN chief: Everyone has responsibility to prevent violence against women
United Nations Secretary-General Ban Ki-moon has issued the following message on the International Day for the Elimination of Violence against Women:
“Sexual and gender-based violence is the most extreme form of the global and systemic inequality experienced by women and girls. It knows no geographic, socio-economic or cultural boundaries. Worldwide, one in three women will suffer physical or sexual violence at some point in her life, from rape and domestic violence to harassment at work and bullying on the internet.
This year alone, more than 200 girls have been kidnapped in Nigeria; we have seen graphic testimony from Iraqi women of rape and sexual slavery during conflict; two Indian schoolgirls were raped, killed and hung from a tree; and in the United States, there have been high-profile cases of sexual violence on sports teams and university campuses.
Women and girls experience violence in all countries and neighbourhoods but these crimes often remain unreported and hidden. We must end the silence. That is why this year’s International Day for the Elimination of Violence Against Women is centred on a grassroots effort to raise awareness called Orange Your Neighbourhood. Around the United Nations in New York, the Secretariat building and the Empire State Building will be lit orange, and many other events are planned across the world and on social media.
Everyone has a responsibility to prevent and end violence against women and girls, starting by challenging the culture of discrimination that allows it to continue. We must shatter negative gender stereotypes and attitudes, introduce and implement laws to prevent and end discrimination and exploitation, and stand up to abusive behavior whenever we see it. We have to condemn all acts of violence, establish equality in our work and home lives, and change the everyday experience of women and girls.
Women’s rights were once thought of as women’s business only, but more and more men and boys are becoming true partners in the battle for women’s empowerment. Two months ago, I launched the HeForShe campaign; a global solidarity movement for gender equality that brings together one half of humanity in support of the other, for the benefit of all.
We all have a role to play, and I urge you to play yours. If we stand together in homes, communities, countries and internationally, we can challenge discrimination and impunity and put a stop to the mindsets and customs that encourage, ignore or tolerate the global disgrace of violence against women and girls.”